Trwa ładowanie...

Trzęsienie ziemi w Maroku. Co z turystami?

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło północne Maroko w nocy z 8 na 9 września, wzrosła już do 2497. Na miejscu wciąż przebywają polscy turyści, ale są bezpieczni. Kolejne grupy wybierają się do Maroka w tym tygodniu.

Trzęsienie ziemi w Maroku miało miejsce w nocy  z piątku na sobotęTrzęsienie ziemi w Maroku miało miejsce w nocy z piątku na sobotęŹródło: PAP
d3xd1c6
d3xd1c6

Tego nikt się nie spodziewał. Gdy w piątkowy wieczór turyści opalali się czy spacerowali i podziwiali piękno marokańskich miast, nic nie zapowiadało tragedii. W nocy ziemia się zatrzęsła.

Polacy na miejscu są bezpieczni

Epicentrum trzęsienia o magnitudzie 6,8 miało miało miejsce 72 km na południowy zachód od Marrakeszu. Najbardziej dotknięta katastrofą została ludność w regionie gór Atlasu Wysokiego.

Niestety liczba ofiar śmiertelnych i rannych wśród osób zamieszkujących odległe, górzyste tereny gwałtownie rośnie. Według meldunków od polskiej służby konsularnej wśród ofiar i rannych nie ma Polaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tylko dwie godziny lotu z Polski. Polacy wybierają się coraz częściej

Akcja ratunkowa w najbardziej dotkniętych trzęsieniem miejscach wciąż trwa, ale w pozostałej części kraju życie toczy się dalej. Na miejscu jest sporo polskich turystów. Niektórzy z nich przyznali w mediach społecznościowych, że byli przerażeni, gdy ziemia się zatrzęsła, ale wszystko trwało ok. 20 sekund.

Zniszczona część starej dzielnicy Amizmiz, na południe od Marrakeszu EPA, PAP
Zniszczona część starej dzielnicy Amizmiz, na południe od MarrakeszuŹródło: EPA, PAP

- Wszyscy nasi turyści przebywający aktualnie w Maroku są bezpieczni i realizują trasę objazdów z delikatnymi korektami lub wypoczynek w Agadirze - mówi w rozmowie z WP Marta Góral z Rainbow Tours. - Epicentrum trzęsienia dotknęło przede wszystkim równinę Haouza oraz region górski, gdzie nasi turyści nie przebywają.

d3xd1c6

Jak wyjaśniła, w Agadirze, Essaouirze, Fezie, Casablance ani w Meknes nie ma żadnych zniszczeń, ofiar, rannych. Infrastruktura, drogi, hotele i lotniska działają bez problemów.

Aktualnie w Maroku przebywa też wycieczka objazdowa biura Itaka. - Jej program nie obejmuje miejsc dotkniętych trzęsieniem ziemi, którego epicentrum znajduje 300 km od Casablanki i ok 350 km od Rabatu - uspokaja Ewa Maruszak z Itaki. - Wycieczka w terminie 8 - 15 września odbywa się zgodnie z programem (wczoraj było zwiedzanie Casablanki i Rabatu). Dzisiaj grupa jest już dalej na północy. Poprzednia grupa wyjechała w czwartek z Maroka.

Jak dodała, turyści indywidualni, którzy przylecieli do Maroka w piątek, realizują wypoczynek zgodnie z umową, a ich hotele funkcjonują normalnie.

Zniszczenia w Marrakeszu

Na zdjęciach z Marrakeszu widać zawalone budynki i gruz na ulicach. Turyści nie omijają miasta, ale zwiedzają inne jego części.

W niektórych częściach Marakeszu zniszczenia są widoczne PAP
W niektórych częściach Marrakeszu zniszczenia są widoczneŹródło: PAP

- W Marrakeszu zniszczenia dotyczą Mediny - historycznej części miasta, dlatego w programie zrezygnowaliśmy ze zwiedzania tego rejonu do odwołania. Zamiast tego piloci pokazują inne ciekawe i bezpieczne miejsca. Pozostałe części miasta są nietknięte i realizowany jest program - dodała Marta Góral.

d3xd1c6

Drobne korekty tras przejazdów polskich wycieczek uzgadniane są z lokalnymi władzami, tak, aby zapewnić komfort turystom.

Co ważne, polskie MSZ nie odradza turystycznych podróży do Maroka (jedynie na Saharę Zachodnią, ale nie ma to związku z trzęsieniem ziemi, a zagrożeniem terrorystycznym w tym rejonie). Na stronie ministerstwa można znaleźć informację, że w tym kraju zdarzają się trzęsienia ziemi. Są tam informacje i porady, jak zachować się, gdy taka sytuacja nas spotka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xd1c6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xd1c6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj