Trwa ładowanie...

Trzy nowe wyspy powstają w Polsce. Znamy ich nazwy

Prace na zalewie Wiślanym i Szczecińskim sprawiły, że Polska dorobi się trzech nowych wysp. Estyjska, Brysna i Śmięcka to nazwy, które wyłoniono w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Trzy nowe wyspy powstają na Zalewie Wiślanym i SzczecińskimTrzy nowe wyspy powstają na Zalewie Wiślanym i SzczecińskimŹródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d316ca2
d316ca2

Polska krajem wyspiarskim? Może do Indonezji jeszcze nieco nam brakuje, ale na mapie kraju pojawią się trzy nowe wyspy. Ich powstanie to rezultat prac wykonywanych na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim.

Nowe nazwy wymyślili obywatele

Wyspa Estyjska, nazwana tak na cześć dawnej nazwy Zalewu Wiślanego, powstanie w efekcie kontrowersyjnego przekopu Mierzei Wiślanej. Nazwa zebrała blisko 10 000 głosów w konkursie ogłoszonym przez Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Na południu i północy Zalewu Szczecińskiego powstają z kolei wyspy Brysna - od połączenia słów "bryza" i "sen" oraz wyspa Śmięcka. Nazwa pochodzi od nieistniejącej już wsi i uroczyska na zachodnim Pomorzu. Na wyspę Brysną głosowało 9693 osób, zaś na wyspę Śmięcką - 8735.

d316ca2

Teraz zatwierdzenie nazw nowych wysp leży w gestii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zaś osoby, które wymyśliły zwycięskie nazwy otrzymają pamiątkowe tabliczki z grawerem.

Nowe wyspy – co na nich powstanie?

Wyspy na Zalewie Szczecińskim powstają w wyniku pogłębiania toru wodnego. Ich plany robią wrażenie. Nasadzona zostanie na nich roślinność, by tereny te mogły stać się w przyszłości m.in. miejscem bytowania awifauny i różnorodnych siedlisk przyrodniczych. Z urobku wydobytego z dna usypywana jest wyspa o pow. 270 ha i druga o ok. połowę mniejsza.

Wyspa na Zalewie Wiślanym będzie służyć jako miejsce bytowania ptaków. Do jej budowy wykorzystywany jest również urobek - z budowy przekopu Mierzei Wiślanej i pogłębiania torów wodnych. Turyści nie będą mieli na nią wstępu.

Źródło: TVP Info

Jakie atrakcje oferują Zalew Szczeciński i Wkryujście?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d316ca2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d316ca2