Trzy nowe wyspy powstają w Polsce. Znamy ich nazwy

Trzy nowe wyspy powstają na Zalewie Wiślanym i Szczecińskim
Trzy nowe wyspy powstają na Zalewie Wiślanym i Szczecińskim
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa
Aleksandra Kisiel

23.09.2020 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prace na zalewie Wiślanym i Szczecińskim sprawiły, że Polska dorobi się trzech nowych wysp. Estyjska, Brysna i Śmięcka to nazwy, które wyłoniono w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Polska krajem wyspiarskim? Może do Indonezji jeszcze nieco nam brakuje, ale na mapie kraju pojawią się trzy nowe wyspy. Ich powstanie to rezultat prac wykonywanych na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim.

Nowe nazwy wymyślili obywatele

Wyspa Estyjska, nazwana tak na cześć dawnej nazwy Zalewu Wiślanego, powstanie w efekcie kontrowersyjnego przekopu Mierzei Wiślanej. Nazwa zebrała blisko 10 000 głosów w konkursie ogłoszonym przez Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Na południu i północy Zalewu Szczecińskiego powstają z kolei wyspy Brysna - od połączenia słów "bryza" i "sen" oraz wyspa Śmięcka. Nazwa pochodzi od nieistniejącej już wsi i uroczyska na zachodnim Pomorzu. Na wyspę Brysną głosowało 9693 osób, zaś na wyspę Śmięcką - 8735.

Teraz zatwierdzenie nazw nowych wysp leży w gestii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zaś osoby, które wymyśliły zwycięskie nazwy otrzymają pamiątkowe tabliczki z grawerem.

Nowe wyspy – co na nich powstanie?

Wyspy na Zalewie Szczecińskim powstają w wyniku pogłębiania toru wodnego. Ich plany robią wrażenie. Nasadzona zostanie na nich roślinność, by tereny te mogły stać się w przyszłości m.in. miejscem bytowania awifauny i różnorodnych siedlisk przyrodniczych. Z urobku wydobytego z dna usypywana jest wyspa o pow. 270 ha i druga o ok. połowę mniejsza.

Wyspa na Zalewie Wiślanym będzie służyć jako miejsce bytowania ptaków. Do jej budowy wykorzystywany jest również urobek - z budowy przekopu Mierzei Wiślanej i pogłębiania torów wodnych. Turyści nie będą mieli na nią wstępu.

Źródło: TVP Info

Źródło artykułu:WP Turystyka
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także