Trwa ładowanie...
d9rn65g

Tsunami u wybrzeży Balearów. Zalało plaże i drogi

W poniedziałek rano ponad 1,5 metrowe tsunami uderzyło w hiszpańskie kurorty na Majorce i Minorce. Zalało drogi, bary plażowe i tarasy. Niecodzienny fenomen pogodowy był przyczyną śmierci turysty.
Share
Tsunami na szczęście nie wyrządziło większych szkód.
Tsunami na szczęście nie wyrządziło większych szkód.Źródło: Youtube.com
d9rn65g

Fala uderzyła w miasto \* Ciutadella\* na zachodnim wybrzeżu Minorki. Zalane zostały także plaże w okolicy _\* Majorki**. W tych rejonach wystąpiło tzw. ***_**meteotsunami, zwane w języku katalońskim **"rissaga”. Zjawisko wywoływane jest przez zakłócenia ciśnienia atmosferycznego. Powodują je szybko poruszające się zjawiska pogodowe jak np. burze z piorunami.

Wysokość fal meteotsunami wynosiła 1,8 m. Woda zalała bary i tarasy wzdłuż wybrzeża Andratax oraz drogi przy plaży. W mediach społecznościowych pojawiło się wideo, na którym widać, jak właściciele łodzi w ośrodku na południowo-zachodnim wybrzeżu Majorki desperacko próbowali ratować swoje łodzie. Silny prąd _\* zniszczył liny historycznej łodzi żaglowej**, używanej przez ***_**Radę Wysp Majorki**. Żeglarze musieli ściągać ją do portu, ponieważ odpłynęła podczas zdarzenia.

d9rn65g

Na Majorce w wyniku zdarzenia zginęła jedna osoba. Był to 52-letni turysta z Niemiec, który przyjechał na wakacje z żoną i 8-letnimi bliźniakami. _\* Chwilę przed nadejściem tsunami schodzili na dół schodami prowadzącymi do morza. Ojciec i dwójka dzieci zostali uderzeni przez falę. Jedno z bliźniaków (dziewczynkę) udało się matce wyciągnąć z wody, jednak ojciec i syn zostali wciągnięci wgłąb morza. Okoliczni mieszkańcy natychmiast ruszyli na ratunek i wyłowili chłopca, a zaraz potem mężczyznę. Był jednak nieprzytomny, a sanitariusze *_stwierdzili zgon. Nie wiadomo czy zginął w wyniku utonięcia, czy uderzenia głową o kamień. Przyczyna śmierci zostanie dopiero ustalona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tsunami na Bałtyku [Enigma]

d9rn65g

Podziel się opinią

Share
d9rn65g
d9rn65g