Tu kręcono Grę o Tron
Filmy, których akcja dzieje się w nieistniejących światach, wymagają zaawansowanych technik komputerowych i dużego wysiłku ze strony twórców, by w jak najbardziej wiarygodny sposób ukazać miejsca nie z tej Ziemi. Nie inaczej było w przypadku kasowej serii Gra o Tron, gdzie akcja dzieje się w kilku, skrajnie różnych zakątkach fantastycznego kontynentu. Okazuje się jednak, że zarówno lodowe pustynie, jak i wypalone słońcem miasta istnieją naprawdę, a większość z nich znajduje się w Europie. Twórcy serialu zjechali cały Stary Kontynent poczynając od niespokojnej Islandii a na Malcie kończąc, przy okazji zaglądając również do północnej Afryki. Do większości z tych miejsc już odbywają się swoiste pielgrzymki fanów produkcji. Oto najciekawsze plenery telewizyjnego hitu.
Filmy, których akcja dzieje się w nieistniejących światach, wymagają zaawansowanych technik komputerowych i dużego wysiłku ze strony twórców, by w jak najbardziej wiarygodny sposób ukazać miejsca nie z tej Ziemi. Nie inaczej było w przypadku kasowej serii _ Gra o Tron _, gdzie akcja dzieje się w kilku, skrajnie różnych zakątkach fantastycznego kontynentu. Okazuje się jednak, że zarówno lodowe pustynie, jak i wypalone słońcem miasta istnieją naprawdę, a większość z nich znajduje się w Europie. Twórcy serialu zjechali cały Stary Kontynent poczynając od niespokojnej Islandii a na Malcie kończąc, przy okazji zaglądając również do północnej Afryki. Do większości z tych miejsc już odbywają się swoiste pielgrzymki fanów produkcji. Oto najciekawsze plenery telewizyjnego hitu.
at/if
Islandia
W drugim i trzecim sezonie serii twórcy odwiedzili Islandię. Najbardziej upodobali sobie północną część wyspy i okolice jeziora Mývatn. Ten mroczny powulkaniczny teren wraz z pobliskimi jaskiniami Dimmuborgir i okolicami Kálfaströnd nadawał się idealnie do zobrazowania północnych krańców Krainy Wiecznej Zimy za Murem.
Na zdjęciu: jezioro Mývatn
Irlandia Północna
Wiele ujęć trzech sezonów serialu kręcono w Irlandii Północnej. Dzikie zakątki północno-wschodnich krańców wyspy takie jak jaskinie Cushendun czy Morze Irlandzkie oblewające słynną * były tłem kluczowych scen drugiej serii. W trzecim sezonie zobaczymy *jeden z najbardziej niesamowitych mostów w Europie - Carrickarede w Antrim.
Na zdjęciu: most Carrickarede
Malta
Malta od niemal trzech lat jest wielkim planem filmowym. To właśnie tutaj ulokowano w pierwszym sezonie siedzibę króla Westeros, Królewską Przystań. Niestety okazało się, że szeroko zakrojone działania ekipy filmowej fatalnie wpłynęły na morski ekosystem w pobliżu Fortu St. Angelo i Pałacu San Anton. Mimo to filmowcy nie zrezygnowali ze zjawiskowych plenerów, jakie oferuje ta niezwykła wyspa. Tym razem kręcili w Mdinie, "Mieście Ciszy", pierwszej stolicy Malty. Jej przepiękne pałace i imponujące mury miejskie, a także Lazurowe Okno - naturalny łuk skalny na wyspie Gozo należą do sztandarowych ujęć serialu.
Na zdjęciu: ulica w Mdinie
Chorwacja
Uwielbiana przez Polaków Chorwacja również zagrała w _ Grze o Tron _. W drugim sezonie Królewska Przystań została przeniesiona z Malty do Dubrownika, a pobliska wyspa Lokrum zagrała tajemnicze miasto Qarth.
Szkocja
W serialu fantasy nie mogło zabraknąć widoków z jednego z najbardziej dzikich zakątków Starego Kontynentu - Szkocjinajbardziej dzikich zakątków Starego Kontynentu - Szkocji. To tu filmowano pierwsze ujęcia serialu, a położony o 40 minut drogi od Glasgow zamek Doune stał się Winterfell - siedzibą rodu Stark. Twierdza pochodząca z XIV wieku już nie po raz pierwszy wystąpiła na ekranie - tu także kręcono film _ Monty Python i Święty Graal _.
Maroko
W poszukiwaniu najlepszych plenerów do pierwszego sezonu ekipa filmowa zawitała do środkowej części href="http://turystyka.wp.pl/szafszawan-blekitne-miasto-maroka-6043988402852993g">MarokaMaroka. To tam znajduje się _ wrotami Sahary _, które wielokrotnie już grało w filmach m.in. w _ Lawrence z Arabii _ czy _ Królestwie Niebieskim _. W sezonie trzecim ponownie zobaczymy Maroko i jego zachodnią część - miasto As-Sawira.
Na zdjęciu: ulice As-Sawira
at/if