Tu mogą być ukryte skarby!

Tu mogą być ukryte skarby!

Polska jest pełna tajemniczych miejsc, z którymi wiążą się opowieści o zaginionych skarbach, zakopanych kosztownościach czy zamurowanych dziełach sztuki. Część z nich wiąże się z historycznymi faktami, a część to tylko fascynujące legendy. Oto 7 najciekawszych obiektów w Polsce, które rozpalają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów.

Polska jest pełna tajemniczych miejsc, z którymi wiążą się opowieści o zaginionych skarbach, zakopanych kosztownościach czy zamurowanych dziełach sztuki. Część z nich opiera się na historycznych faktach, a reszta to tylko fascynujące legendy. Najnowszy Newsweek Historia przedstawia ich 30, natomiast my wybraliśmy dla Was 7 najciekawszych obiektów w Polsce, które rozpalają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów.

Jednym z ciekawszych miejsc na Szlaku Orlich Gniazd są położone w odległości 1 km od siebie zamki w Bobolicach i Mirowie. Pierwszy został zbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV w. i należał do systemu obronnego warowni królewskich, broniących zachodniej granicy państwa od strony Śląska. Istnieje legenda, że z zamkiem w Mirowie, będącym jedną z najstarszych warowni na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, łączył go podziemny tunel. Został wykopany przez braci bliźniaków – właścicieli obu majątków, którzy ukryli w nim skarb. Rozumieli się doskonale do momentu, gdy pokłócili się o kobietę – zazdrosny bliźniak zamordował brata, a niewierną kochankę zamurował wraz ze skarbem we wspomnianym tunelu. Kosztowności do dziś nie zostały odnalezione.

if/at

1 / 6

Sieniawa

Obraz
© Licencja Creative Commons by Korona by Wikimedia Commons

Sieniawa (woj. podkarpackie), miasto w południowej części Kotliny Sandomierskiej, kryje zespół pałacowo-parkowy rodziny Czartoryskich. Został zbudowany w XVIII wieku, następnie znacznie przekształcony i uzyskał późnobarokowy charakter, który można podziwiać do dziś. W przeciwieństwie do innych majątków Czartoryskich, którzy były mecenasami i kolekcjonerami sztuki, nie było tu bogatych zbiorów. Jednak podczas II wojny światowej to właśnie tu ukryto szkatułę królewską ze zbiorem pamiątek władców Polski. Do dziś nie wiadomo, co się stało ze skarbem, po tym jak wpadł w ręce Niemców. Może ukryli go gdzieś na terenie majątku?

2 / 6

Chęciny

Obraz
© Wikimedia Commons

Nad miejscowością Chęciny (woj. świętokrzyskie) góruje zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku. Z warownią wiąże się masa legend – w nocy na murach pojawia się Biała Dama, a wspinając się na zamek stromą ścieżką wśród skał można usłyszeć tajemniczy tętent kopyt. Wyobraźnię turystów rozpala także historia skarbu królowej Bony. Podobno opuszczała zamek w Chęcinach w wielkim pośpiechu i pozostawiła w lochach wiele kosztowności. Część z nich miała także utonąć w rzece Nidzie, gdy most załamał się pod ciężarem wozu z królewskim złotem.

3 / 6

Pasłęk

Obraz
© Licencja Creative Commons by hr.icio, flickr.com

Pasłęk (woj. warmińsko-mazurskie), miasto na północnym skraju Pojezierza Iławskiego, może pochwalić się zamkiem krzyżackim z XIV wieku. Jest to jedno z najważniejszych miejsc w Polsce dla poszukiwaczy skarbów - istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie tu ukryto słynną Bursztynową Komnatę. Badania potwierdziły, że w zaminowanej i zamurowanej części piwnic znajdują się duże ilości bursztynu. Do potencjalnej komnaty wciąż jednak nie udało się dotrzeć ze względów finansowych.

4 / 6

Zamek Książ

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Zamek Książ to największa tego typu budowla na Dolnym Śląsku, trzecia pod względem wielkości w Polsce i jedna z najpotężniejszych w Europie twierdz. Można tu podziwiać zabytkowe wnętrza, wieżę, tarasy w stylu francuskim, park angielski, hipodrom, krytą ujeżdżalnię koni, ruiny starego zamku oraz pobliską palmiarnię. W podziemiach warowni, znajdującej się na Szlaku Zamków Piastowskich, mogą znajdować się liczne skarby. Mówi się m.in. o ukrytym tam depozycie z Monte Cassino, a także o Archiwum Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy.

5 / 6

Smoleń

Obraz
© GNU Licencja Wolnej Dokumentacji by Jakub Hałun, Wikimedia Commons

W Smoleniu (woj. śląskie) znajdują się ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku. Należąca do rodu Pileckich warownia została zniszczona w XVII wieku przez Szwedów – dziś można zobaczyć pozostałości murów obronnych oraz wieży. Z ruinami wiąże się dramatyczna historia – podobno tatarscy jeńcy kopiąc studnię na terenie zamku trafili na skrzynię ze skarbem. Wszyscy, którzy brali udział w odkryciu zostali straceni – wrzucono ich do wykopanej studni, która jest zasypana do dziś. Co stało się ze skarbem – nie wiadomo.

6 / 6

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Obraz
© bunkry.pl

Niesamowitym zabytkiem architektury militarnej jest Międzyrzecki Rejon Umocniony. Jest to potężny, rozciągający się na przestrzeni 100 km system fortyfikacji, którego najważniejszym elementem są podziemne tunele o długości ponad 30 km. W 1945 roku Rosjanie odnaleźli tu skarbiec z wieloma dziełami sztuki. Poszukiwacze skarbów wierzą, że to jeszcze nie wszystko, czym zaskoczy MRU. Turyści mogą dziś zwiedzać system fortyfikacji - dla najodważniejszych istnieje możliwość zorganizowania nawet 8-godzinnej wyprawy w głąb schronów, które prawdopodobnie kryją jeszcze wiele tajemnic.

if/at

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)