Tu mogą być ukryte skarby!
Tunel między zamkami w Bobolicach i Mirowie
Polska jest pełna tajemniczych miejsc, z którymi wiążą się opowieści o zaginionych skarbach, zakopanych kosztownościach czy zamurowanych dziełach sztuki. Część z nich wiąże się z historycznymi faktami, a część to tylko fascynujące legendy. Oto 7 najciekawszych obiektów w Polsce, które rozpalają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów.
Polska jest pełna tajemniczych miejsc, z którymi wiążą się opowieści o zaginionych skarbach, zakopanych kosztownościach czy zamurowanych dziełach sztuki. Część z nich opiera się na historycznych faktach, a reszta to tylko fascynujące legendy. Najnowszy Newsweek Historia przedstawia ich 30, natomiast my wybraliśmy dla Was 7 najciekawszych obiektów w Polsce, które rozpalają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów.
Jednym z ciekawszych miejsc na Szlaku Orlich Gniazd są położone w odległości 1 km od siebie zamki w Bobolicach i Mirowie. Pierwszy został zbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV w. i należał do systemu obronnego warowni królewskich, broniących zachodniej granicy państwa od strony Śląska. Istnieje legenda, że z zamkiem w Mirowie, będącym jedną z najstarszych warowni na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, łączył go podziemny tunel. Został wykopany przez braci bliźniaków – właścicieli obu majątków, którzy ukryli w nim skarb. Rozumieli się doskonale do momentu, gdy pokłócili się o kobietę – zazdrosny bliźniak zamordował brata, a niewierną kochankę zamurował wraz ze skarbem we wspomnianym tunelu. Kosztowności do dziś nie zostały odnalezione.
if/at