Trwa ładowanie...

Turyści odetchną. Duże zmiany na parkingach w Tatrach

To będzie spore ułatwienie dla turystów. Tatrzański Park Narodowy planuje ważną zmianę na dwóch największych parkingach w tych górach. Chodzi o teren na Łysej Polanie oraz na Palenicy Białczańskiej. Jest szansa, że dzięki nowemu rozwiązaniu znikną ogromne korki, które tworzą się tam w sezonie.

Parkingi na Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej są oblegane niemal przez cały rokParkingi na Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej są oblegane niemal przez cały rokŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d1hhv09
d1hhv09

Parkingi na Palenicy Białczańskiej oraz na Łysej Polanie to dwa największe place z miejscami postojowymi dla samochodów w całych Tatrach. Niemal sąsiadują ze sobą. To stamtąd wchodzi się m.in. na szlak prowadzący do Morskiego Oka.

Na parkingach tych mieści się łącznie ponad 1100 samochodów. Obecnie, aby skorzystać z miejsca parkingowego, trzeba było albo zarezerwować je i opłacić przez internet, albo zapłacić za nie (o ile jakieś było wolne) na miejscu.

Ogromne korki nie tylko w sezonie

Problem zaczynał się w sezonie oraz w tzw. długie weekendy, kiedy auta bez rezerwacji podjeżdżały do parkingów i z powodu braku miejsc musiały wycofywać się na niewielkim terenie. Dodatkowo wjazd blokowali kierowcy płacący za parking w trakcie przejeżdżania "przez bramki".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najpopularniejsze miejsce w Tatrach. Sprawdziliśmy, jak wygląda nocleg

Wszystko to powodowało gigantyczne korki składające się zarówno z samochodów oczekujących na wjazd z rezerwacjami, jak pojazdów, których kierowcy nie znali zasad obowiązujących na tych specyficznych parkingach.

d1hhv09

Teraz ta sytuacja ma się zmienić, ponieważ na placach zostaną zamontowane parkomaty. Oznacza to, że osoby, które będą chciały zostawić swój samochód bez wcześniejszej rezerwacji miejsca, nie będą musiały się zatrzymywać przy wjeździe, ponieważ opłata będzie dokonywana przy wyjeżdżaniu z parkingu.

Palenica Białczańska to ostatni parking przed Morskim Okiem Getty Images
Palenica Białczańska to ostatni parking przed Morskim OkiemŹródło: Getty Images, fot: ewg3D

- Chcemy poprawić system biletowy przez zamontowanie biletomatów i opłatomatów, aby usprawnić wjazd na parking - powiedziała Magdalena Zwijacz-Kozica z Tatrzańskiego Parku Narodowego w rozmowie z radiem Eska. Dodała też, że "wszystkie osoby, które teraz na miejscu kupują bilet, będą to robić przed wyjechaniem z parkingu, więc ten ruch powinien się usprawnić".

Jak podkreśla przedstawicielka TPN, nadal rekomendowaną forma będzie jednak wcześniejsza rezerwacja i opłata za parkowanie. W okresie, kiedy panuje bardzo duży ruch turystyczny, tylko taka forma zakupu gwarantuje miejsce na parkingu.

Kiedy na Palenicy pojawią się parkomaty?

Pozostaje oczywiście pytanie, kiedy parkomaty pojawią sią na tym najpopularniejszym w Tatrach, a może i w całej Polsce parkingu? Jak zapewniają pracownicy TPN, w pierwszej kolejności zostaną one zamontowane na Palenicy Białczańskiej i nastąpi to w przyszłym roku. Cały proces potrzebuje czasu ze względu na trwające przetargi. Poza montażem urządzeń na parkingu ma być uzupełniona nawierzchnia oraz zamontowane dodatkowe kamery monitoringu, co poprawi zapewne bezpieczeństwo.

d1hhv09

Podobne działania zaplanowane są również na parkingu przy Łysej Polanie. Tam jednak jest bardziej skomplikowana sytuacja własnościowa terenu, w związku z czym potrzebne jest najpierw uregulowanie jej, a dopiero później możliwe będzie inwestowanie w nowy sprzęt.

Opłata za parkowanie w tym rejonie zależna jest od pory roku oraz dnia tygodnia, a także od popytu i wynosi od 36 zł (w dzień powszedni poza sezonem) do 75 zł (weekend w sezonie, kiedy jest duże obłożenie). Cena obejmuje cały dzień, bez względu na to, czy zostawiamy tam auto na godzinę czy od świtu do zmierzchu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hhv09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hhv09

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj