Nagrali je w lesie. "Magiczny moment"
Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego udało się nagrać rysie. "Takie spotkania to prawdziwa gratka dla miłośników dzikiej przyrody i niezwykle rzadki widok" - czytamy w opisie wideo opublikowanego w mediach społecznościowych.
Widok rysia w polskich lasach zawsze trochę zaskakuje i zachwyca, bo w naszym kraju jest ich w sumie ok. 200. A widok kilku jednocześnie to już prawdziwa gratka.
Nagrali rysia w Tatrach
Dlatego ekscytacji nie brakuje w opisie nagrania z Tatr. "Magiczny moment uchwycony na filmie z tatrzańskiego szlaku: rysica prowadząca swoje młode!" - czytamy we wpisie TPN na Instagramie.
Na krótkim wideo widać, jak samica rysia idzie z dwoma młodymi po lesie. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zauważa osobę nagrywającą, bo przez chwilę zerka w stronę obiektywu. "Takie spotkania to prawdziwa gratka dla miłośników dzikiej przyrody i niezwykle rzadki widok" - napisał autor posta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wideo z Gdańska. Kierowcy nie mieli pojęcia, co się stało
Rysie w Polsce
Ryś euroazjatycki (Lynx) jest jednym z największych drapieżników Europy, w Polsce jest pod ochroną. Do bytowania potrzebuje rozległych obszarów leśnych. Rysie dobrze czują się na mokradłach, bagnach i terenach poprzecinanych rzekami czy jeziorami.
"Przeważnie są aktywne nocą, prowadzą samotny tryb życia. Między innymi z ich powodu tak ważne jest, by nie wędrować po terenie TPN po zmroku" - informują pracownicy TPN i dodają, że rysie żyją głównie w lasach, ale czasami wśród turni polują na kozice, a na halach na świstaki. "Ich ulubioną zdobyczą są sarny. Nie gardzą jednak gryzoniami, a nawet płazami. Są całkowicie mięsożerne" - czytamy.
Czytaj też: Pokazali zdjęcie z lasu. "Strach iść na spacer"
Cechą charakterystyczną tych dzikich kotów są pędzelki czarnych, sztywnych włosów na uszach, które fale dźwiękowe i umożliwiają szybką lokalizację dźwięku. Organem dotykowym rysia są wibrysy, czyli szczecinowate włosy na pysku, policzkach i nad oczami, połączone z nerwami czuciowymi. Ułatwiają one precyzyjne chwytanie ofiary i zlokalizowania miejsca na ciele w celu szybkiego uśmiercenia. Co ważne, ryś nie jest agresywny wobec ludzi. Nie atakuje bez powodu.
Dorosły ryś waży średnio 25 kg, ale niektóre osobniki osiągają nawet 35 kg. Te zwierzęta wielkością przypominają raczej dużego psa niż kota domowego.
Źródło: Tatrzański Park Narodowy