Trwa ładowanie...

Turyści w Auschwitz przesadzają. "Totalna zniewaga i hańba"

Wizyta w Muzeum Auschwitz to jedna z tych, które większości zapadają w pamięci na długie lata. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego należy zachować powagę i oddać szacunek miejscu. Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, co pokazało kontrowersyjne zdjęcie opublikowane w sieci. "Co jest nie tak z tymi ludźmi?" - piszą internauci.

Zachowanie turystki na tle Bramy Śmierci wzbudziło wiele kontrowersjiZachowanie turystki na tle Bramy Śmierci wzbudziło wiele kontrowersjiŹródło: Adobe Stock, Twitter
d3fu81s
d3fu81s

Jednym z charakterystycznych punktów w Auschwitz są tory przed Bramą Śmierci. To nimi kilkadziesiąt lat temu wjeżdżały transporty ludzi, z których część trafiała prosto do komór gazowych. Tory wybudowano w 1944 roku, aby przyspieszyć proces zagłady Żydów.

Szokujące zachowanie turystki

Nie wszyscy przyjezdni, wkraczając na teren byłego obozu, zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, choć przewodnicy zawsze przypominają o należytym zachowaniu, by oddać szacunek poległym tu osobom. Dla niektórych tory, prowadzące do Bramy Śmierci, stały się jednak czymś w rodzaju planu zdjęciowego.

Kilka dni temu dziennikarka z Wielkiej Brytanii opublikowała na swoim Twitterze zdjęcie, na którym widać turystów, którzy uśmiechnięci chodzą po torach i fotografują je. Szczególne kontrowersje wzbudziło zachowanie kobiety, która siedząc, postanowiła eksponować swoje wdzięki, aby wykonać instagramową fotografię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Żyją i pracują na greckiej wyspie. "Czasami sjesta utrudnia nam życie"

"Dzisiaj przeżyłam jedno z najbardziej wstrząsających doświadczeń w moim życiu. Niestety, nie wydawało się, że wszyscy tam uważają to za tak przejmujące" - napisała autorka posta na Twitterze.

d3fu81s

Internautów wzburzyło niepoważne zachowanie kobiety, a w swoich opiniach nie szczędzili słów krytyki pod jej adresem. "Szokujące. Czy oni naprawdę wiedzą, gdzie są!?", "Co jest nie tak z tymi ludźmi?", "Całkowite oderwanie od rzeczywistości", "Zaniemówiłem na ten przerażający, bezduszny brak szacunku" - czytamy w komentarzach. "Totalna zniewaga i hańba" - dodają inni.

Co ciekawe, znalazła się mała grupa osób, która w zachowaniu kobiety nie dostrzega nic nieodpowiedniego. "Nie widzę tu wielkiego problemu. Ja i moja dziewczyna pojechaliśmy w zeszłym roku i zrobiliśmy kilka uroczych zdjęć. To, że się uśmiechasz, nie oznacza, że nie okazujesz szacunku" - twierdzi jeden z internautów.

Muzeum zaapelowało do turystów

Głos w sprawie zabrali nie tylko internauci, ale również samo Muzeum Auschwitz. "Zdjęcia mogą mieć ogromną wartość emocjonalną i dokumentalną dla odwiedzających. Obrazy pomagają nam zapamiętywać" - skomentowało muzeum na Twitterze. "Przyjeżdżający do Muzeum w Auschwitz powinni pamiętać, że wchodzą na autentyczne miejsce byłego obozu, w którym zamordowano ponad milion osób. Szanuj ich pamięć" - apelują.

d3fu81s

Muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedzane jest przez turystów nie tylko z Polski, ale z całego świata. Według danych muzealników w 2022 roku przybyło tu prawie 1,2 mln osób. Z kolei przed pandemią rocznie przyjeżdżało tu nawet około 2 mln turystów.

Źródło: Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fu81s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fu81s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj