MiastaTurystyczne rekordy Polski

Turystyczne rekordy Polski

Turystyczne rekordy Polski
Źródło zdjęć: © <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-552643p1.html?cr=00&pl=edit-00">wawritto</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>

Najwyższe, najniższe, najstarsze... Polska pełna jest wyjątkowych i niepowtarzalnych miejsc, które biją turystyczne i przyrodnicze rekordy. Zobacz, które z nich miałeś okazję już zobaczyć, a które czekają w kolejce na odwiedziny.

Najwyższe, najniższe, najstarsze... Polska pełna jest wyjątkowych i niepowtarzalnych miejsc, które biją turystyczne i przyrodnicze rekordy. Zobacz, które z nich miałeś okazję już zobaczyć, a które czekają w kolejce na odwiedziny.

Najwyższa góra
Najwyższym szczytem w Polsce są Rysy w Tatrach Wysokich, wznoszące się 2499 m n.p.m. - o tym w szkole uczył się każdy z nas. Szczyt posiada trzy wierzchołki, z których najwyższy (2503 m n.p.m.) znajduje się w całości po słowackiej stronie. Nasz jest północny. Jeśli więc chcemy brać pod uwagę najwyższą całkowicie polską górę (znajdującą się w całości na terenie Polski), będzie to Kozi Wierch, położony w Tatrach Wysokich, o wysokości 2291 m n.p.m.
ml/wg
Zobacz też: Rekordowy sezon turystyczny w Polsce

1 / 9

Najzimniejsze miejsce

Obraz
© Przemyslaw Wasilewski / Shutterstock.com

Leżąca na wschodzie kraju Suwalszczyzna kojarzona jest gównie z biegunem zimna. Fakt, ta część naszego kraju jest najbardziej narażona na masy arktycznego powietrza. Co roku notuje się tu najniższe temperatury, a średnia roczna temperatura to zaledwie + 6,5 st. C. Podczas największych fal mrozów temperatura z łatwością przekracza w tym regionie - 30 stopni. Zresztą aby podkreślić niezwykłość tutejszego klimatu, w Nowej Wsi koło Suwałk stanął termometr o wysokości 265 cm, największy tego typu na całym świecie.

2 / 9

Najszersza plaża, najcieplejsza woda

Obraz
© katatonia82 / Shutterstock.com

Wczasy w Świnoujściu? Dlaczego nie! Wabikiem jest zapewne plaża, uznawana za jedną z najbardziej urokliwych nad Bałtykiem i morska woda, która tu jest najcieplejsza na całym naszym wybrzeżu. Latem potrafi osiągać nawet 26 st. C. To też uzdrowisko z najdłuższą, 12-kilometrową transgraniczną promenadą. Znajduje się na niej m.in. ścieżka rowerowa, która prowadzi do dawnych niemieckich uzdrowisk cesarskich. Co więcej, plaża w Świnoujściu jest prawdziwą rekordzistką wśród rodzimych plaż - w najszerszym miejscu można spacerować nią nawet przez 130 metrów.

3 / 9

Największa zapora wodna

Obraz
© Daniel Rajszczak / Shutterstock.com

W Bieszczadach *zakochuje się wielu, jednak dla niektórych nie przyroda, ale potężna zapora i spiętrzone przez nią wody *Sanu, rozlane na 2,2 tys. ha są największym magnesem ściągającym w ten region Polski. Wysoka na 82 m, jest najwyższą tego typu budowlą, jaką skonstruowano w naszym kraju. Budowę zapory wodnej na Sanie w *Solinie-Myczkowcach *rozpoczęto w 1960 r. Do użytku została przekazana w 1968 r. Zaporę i elektrownię wodną można zwiedzać w grupach lub indywidualnie. Trasa wycieczek prowadzi przez hale elektrowni do wnętrza zapory. Dociera sześć metrów pod lustro Zalewu Solińskiego. Wewnątrz zapory jest 2,5 kilometra korytarzy, służących do kontroli tego sztucznego zbiornika wodnego.

4 / 9

Najgłębsze jezioro

Obraz
© Curioso / Shutterstock.com

Hańcza jest najgłębszym jeziorem nie tylko w Polsce (jego głębokość według najnowszych badań wynosi 106,1 m), ale też na Niżu Środkowoeuropejskim. Wody jeziora są bardzo czyste, a przezroczystość dochodzi nawet do 12 m. Nie dziwi więc, że stało się mekką płetwonurków. Przyjeżdżają nie tylko z Polski. Ci, którzy nie nurkują, mogą podziwiać malownicze zatoki i półwyspy na przykład z roweru.

5 / 9

Największa wyspa

Obraz
© konradkerker / Shutterstock.com

Zbliżona kształtem do wielkiego trójkąta, jest największą z około 40 polskich wysp. Wolin każdego lata przyciąga tłumy. Razem z wyspą Uznam oddziela Zalew Szczeciński od Zatoki Pomorskiej. Wiedzieć jednak warto, że Uznam jest prawie dwukrotnie większa od wyspy Wolin, ale zaledwie wschodnia jej część leży po polskiej stronie granicy. Na szczęście dla turystów, stronę polską i niemiecką łączą wspólne linie kolejowe i autobusowe oraz najdłuższa w Europie przygraniczna ścieżka rowerowa, a turyści z obu stron granicy mogą swobodnie spacerować wzdłuż Bałtyku.

6 / 9

Najdłuższa wieś

Obraz
© Kokodyl / Wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Jak mówi legenda, nazwa wsi - Zawoja - wywodzi się od słowa zabój, co sugerowałoby związek tego miejsca ze zbójnikami. Uroczą Zawoję znajdziemy u podnóża Babiej Góry. Swoją sławę zawdzięcza nie tylko znakomitemu położeniu u stóp królowej Beskidów, ale przede wszystkim swojej wielkości. Jest najdłuższą wsią w Polsce i ciągnie się przez 18 km. To też największa wieś w Polsce pod względem powierzchni. Tworzy ją ponad sto osiedli i przysiółków rozsianych na zboczach pobliskich gór, zajmujących w sumie ponad 100 km kw. W Zawoi mieści się siedziba Babiogórskiego Parku Narodowego.

7 / 9

Najniżej położony punkt

Obraz
© Autoreninformationen / Wikimedia

By zrozumieć, czym są Żuławy, trzeba pojechać w bardzo symboliczne miejsce - do miejscowości Raczki Elbląskie. Na Żuławach występują nieliczne miejscowości w tej części Europy, położone poniżej poziomu morza. W Polsce depresja sięga niecałe 1,8 m p.p.m. W najniższym punkcie woda przykryłaby nas w całości. Być może okaże się, że możemy "zejść" jeszcze niżej - są zakusy na to, by udowodnić, że jeszcze niżej położony punkt (równo 2 m p.p.m) znajduje się w pobliskim Marzęcinie.

8 / 9

Najdłuższa deska świata

Obraz
© Polimerekwiki / Shutterstock.com

W Szymbarku stoi dom do góry nogami. Z zewnątrz przypomina budynek przewrócony przez wichurę lub tsunami, a w środku zawiera pełne, normalne wyposażenie domu. A właściwie prawie normalne, ponieważ w tym przypadku zwisa ono z sufitu. Dziwne, ale prawdziwe. Obok, w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku można zobaczyć najdłuższą deskę nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Kiedy oficjalnie dokonano pomiaru deski, okazało się, że ma ona 46,53 m długości, 87 cm szerokości w najszerszym miejscu oraz 8 cm grubości. Dzięki temu wynikowi wpisano ją do Księgi Rekordów Guinnessa. Do produkcji wyjątkowej deski użyto drewna z daglezji o długości 51,2 metrów, która ważyła aż 8 ton.

9 / 9

Największy pomnik

Obraz
© jolly / Shutterstock.com

Czy ktokolwiek słyszałby o Świebodzinie, gdyby nie pomnik Chrystusa Króla? To największa tutejsza atrakcja, która wciąż wzbudza wiele emocji. Mierzący 52,5 m pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, który stanął w 20-tysiecznym mieście, uznawany jest za najwyższy posąg Chrystusa na świecie. W 2011 roku w Limie na wzgórzu Morro Solar de Chorrillos powstał podobny pomnik, który mierzy 37 metrów (22 m ma sama statua Chrystusa z rozkrzyżowanymi ramionami i 15 m postument). W konkurencji "naj" jest jeszcze pomnik Jezusa ze środkowej Boliwii. W mieście Cochabamba na 6-metrowym cokole znajduje się statua o wysokości 34,2 m. W tym zestawieniu nie może zabraknąć najsłynniejszego pomnika z Rio de Janeiro w Brazylii. Statua Chrystusa Odkupiciela z góry Corcovado, która jest wzorem dla innych twórców, mierzy 30 m, wys., jej cokół 7 m, a rozpiętość ramion 23 m. Pomnik ze Świebodzina był inspirowany tym ostatnim dziełem.
ml/wg

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)