Trwa ładowanie...

Turystyczny savoir-vivre. Czego lepiej nie robić za granicą?

Gdy wyjeżdżamy z Polski, powinniśmy nie tylko znać przepisy prawne obowiązujące w innych krajach, ale także panujące tam zwyczaje. Ich naruszenie nie powoduje co prawda odpowiedzialności prawnej, ale psuje nam skutecznie opinię u lokalnych mieszkańców.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Turystyczny savoir-vivre. Czego lepiej nie robić za granicą?Źródło: Shutterstock.com
d334ii1
d334ii1

Warto więc wiedzieć, że…

U braci Węgrów nie stukamy się kieliszkami podczas toastów. Madziarzy uważają ten zwyczaj za drastyczny przykład braku kultury. Z kolei Niemcy to wyjątkowo drażliwy naród. Nie tolerują spóźnień, rozmów o życiu prywatnym (chyba, że dobrze się znamy z daną osobą), polityce, a przede wszystkim dyskusji o II wojnie światowej. Tematem tabu w Wielkiej Brytanii jak i we Francji są kwestie zarobków. Pytany o pobory Anglik czy Francuz czują się przynajmniej tak samo niekomfortowo, jak Norweg zagadywany o religię.

W krajach skandynawskich i nordyckich (Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii i na Islandii) ludzie bardzo poważnie traktują swoją prywatność i intymność. Niedopuszczalne jest tutaj np. siadanie obok kogoś w autobusie, gdy są wolne inne miejsca.

d334ii1

Jednym z większych gaf, jakie możemy popełnić we Włoszech jest zamówienie cappuccino w porze obiadu czy kolacji. Ten rodzaj kawy Włosi piją wyłącznie rano! Choć w Italii klimat jest znacznie cieplejszy od naszego, to nie toleruje się tu turystów (a zwłaszcza turystek), którzy roznegliżowani chcieliby wejść do któregoś z kościołów. W najlepszym wypadku spotkają się oni ze słowną reprymendą.

Nasi południowi sąsiedzi, Słowacy, nie lubią, gdy turyści mówią w ich kraju po angielsku. Zdecydowanie lepiej (i wygodniej) mówić więc po polsku. Należy jednak uważać, gdyż niektóre z naszych słów istnieją także w języku słowackim, mając w nim jednak zdecydowanie inne znaczenie. Nasz "zachód" to na Słowacji "ubikacja", a "droga" to "narkotyki".

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Co zalecane jest w Stanach Zjednoczonych to absolutnie nie uchodzi w Japonii. W USA zostawianie napiwków w restauracjach jest ogólnie obowiązującym zwyczajem. W Japonii napiwki są uważane za ogromny nietakt. Przecież dobra obsługa to kwestia honoru, a za honor się nie płaci!

d334ii1

W Indiach niedopuszczalne jest dotykanie się mężczyzn i kobiet w miejscach publicznych. Kraina Kamasutry jest, jak widać, bardzo purytańska.

W Chile turyści powinni zwracać uwagę na to, by nie jeść palcami. Dla mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju to objaw rażącego braku kultury. Nie chcesz przecież, by tak zapamiętali Polaka! I to w kraju, w którym dotąd kochają naszego rodaka – Ignacego Domeykę!

Zobacz też: "Napiwkowy" savoir-vivre. Zasady, o których warto pamiętać

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d334ii1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d334ii1