Trwa ładowanie...

Turystyka "kwiatowa" w Chinach

Nie tylko Wielki Mur Chiński, armia terakotowa czy Zakazane Miasto. Chiny to kraj, który oferuje turystom podróż przez tysiące lat historii, ale to nie jedyne atrakcje Państwa Środka. Okazuje się, że nie tylko niesamowita kultura sprawia, że co roku po Chinach podróżują miliony turystów. W ostatnich latach coraz bardziej popularne są wyjazdy w celu podziwiania kwitnących kwiatów. Tym co cieszy oczy podróżników szukających niebanalnych wrażeń estetycznych mogą być także wielobarwne kwiaty rzepaku.

Materiał sponsorowany przez Impact Media Sp. z o.o
 Kwiaty rzepaku w powiecie Luoping w prowincji Yunnan Kwiaty rzepaku w powiecie Luoping w prowincji YunnanŹródło: materiały partnera
d32y3bg
d32y3bg

Ewolucja kultury, nauki i turystyki w Chinach

Podobnie jak w Polsce, w Chinach również rzepak jest bardzo ważną rośliną oleistą. Z ponad 7 mln hektarów Chiny zajmują drugie miejsce na świecie w jego uprawie, a łączna produkcja wynosi blisko 15 mln ton. Jednak nie same wartości przemysłowe rzepaku wykorzystywane są w Chinach. Długoletnie badania i wysiłek naukowców z Uniwersytetu Rolniczego Jiangxi sprawiły, że udało im się wyhodować aż 63 różne kolory kwiatów rzepaku. Dzięki temu tradycyjny, złotożółty kolor rzepaku zyskał niezwykłe towarzystwo. Dzisiaj w niektórych rejonach Chin kwiaty rzepaku są białe, fioletowe albo mają różne odcienie czerwieni. Kolory tych kwiatów wcale nie są jednolite - płatki zdobią niesamowite, delikatne wzory, przypominające momentami małe motylki.

 materiały partnera
Kwiaty rzepaku z Wuyuan z prowincji JiangxiŹródło: materiały partnera

Naukowcy podkreślają, że nie tylko estetyka była celem ich badań. Dzięki krzyżowaniu i samozapylaniu, udało się osiągnąć większą adaptacyjność, dłuższy okres kwitnienia i większe plony rzepaku. Uprawa rzepaku, która kiedyś ograniczała się do wybranych obszarów Chin, teraz pozwala na podziwianie różnobarwnych kwiatów od położonej na samym południu wyspy Hainan, aż po północno-wschodnią prowincję Heilongjiang i miasto Harbin. Pozwala to nie tylko zachwycać się pięknymi kwiatami w całym kraju, ale wpływa znacząco na rozwój rolnictwa oraz nietypowej turystyki.

Kolorowe kwiaty rzepaku | Pełna Kultura

Turystyka rzepakowa

Turystyka rzepakowa pojawiła się przed około 20 laty i stale się rozwija. W całych Chinach odbywają się festiwale związane z tym kwiatem, a co za tym idzie, także masa innych atrakcji bazujących na rzepaku. Warto wybrać się chociażby do powiatu Wuyuan w prowincji Jiangxi, gdzie rośliny te kwitną w pełnej okazałości. To właśnie tam magiczne pola przyciągają turystów z całego świata, tworząc niezapomniane wrażenia. Podróżując zatem przez Chiny można zauważyć jak kolorowe kwiaty rzepaku, które kiełkują w czasie mroźnej zimy i rozkwitają wraz z nadejściem wiosny, stały się symbolem odwagi i życia. W zależności od zmieniających się stref klimatycznych w Chinach, morze kolorowych kwiatów przemienia krajobraz od wczesnej wiosny aż do pełni lata, od lutego aż to końca sierpnia. Rzepak w Chinach odpowiada nie tylko za wrażenia estetyczne, to ważna gałąź przemysłu i produkcji oleju i miodu, ale też efekt przekształceń i długoletnich badań, a także nowy pomysł na nietypową, kwiatową turystykę.

Materiał sponsorowany przez Impact Media Sp. z o.o
d32y3bg
d32y3bg