Trwa ładowanie...

Turystyka podziemna

Polska turystyka podziemna oferuje ponad 75 sztolni, jaskiń, piwnic, lochów i kopalni. Co roku są one zwiedzane przez ponad 5 milionów turystów – donosi „Rzeczpospolita”.

Turystyka podziemnaŹródło: sol-klodawa.com.pl
d6adbsb
d6adbsb

Polska turystyka podziemna oferuje ponad 75 sztolni, jaskiń, piwnic, lochów i kopalni. Co roku są one zwiedzane przez ponad 5 milionów turystów – donosi „Rzeczpospolita”.

Podziemne atrakcje co i rusz prześcigają się w nietypowych ofertach, dzięki temu pod powierzchnią ziemi możemy wysłuchać koncertów, szukać skarbów, przeżyć nalot bombowy, a nawet… wziąć ślub.

– Samą Kopalnię Soli w Wieliczce odwiedza milion osób, a rocznie wszystkie polskie podziemia grubo ponad 5 milionów osób – mówi „Rzeczpospolitej” Janusz Chmura, prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Podziemnych Hades-Polska i pracownik naukowy Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH, zajmującego się zabezpieczaniem i adaptacją podziemi w Polsce.

Jak wynika z danych umieszczonych w przewodniku autorstwa działacza Stowarzyszenia Polskich Podziemnych Tras Turystycznych, na terenie Polski możemy znaleźć 75 komercyjnych podziemnych obiektów. I tak oto mamy do wyboru 22 jaskinie, 21 różnego rodzaju kopalni, 20 obiektów pomilitarnych, 5 średniowiecznych zespołów piwnic i składów miejskich oraz 7 innych obiektów, takich jak elektrownie, krypty i groty. Gdybyśmy zechcieli zwiedzić jedną atrakcję dziennie, musielibyśmy przeznaczyć na to 2,5 miesiąca.

d6adbsb

Z danych Stowarzyszenia Polskich Podziemnych Tras Turystycznych wynika, że wszystkie podziemne atrakcje odnotowały w tym roku zwiększenie liczby turystów. Jedynie sztolnie pouranowe w Kowarach odnotowały lekki spadek z 96 tys. do 90 tys.

Oto kilka podziemnych atrakcji:

Kopalnia Złota w Złotym Stoku na Dolnym Śląsku - w skład Podziemnej Trasy Turystycznej wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda” (część muzealna), „Chodnik Śmierci”, spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Czas zwiedzania około 90 minut.
Kopalnia czynna codziennie
sezon letni(1.IV - 31.X) od 9:00 do 18:00
sezon zimowy (1 XI - 31 III) od 9:00 do 16:00
Ceny biletów: 13 zł normalny; 10 zł ulgowy (dzieci od 4 roku życia, emeryci, renciści, studenci, młodzież szkolna; w cenie biletu przewodnik, przejazd podziemną kolejką, muzeum minerałów).

Kopalnia Soli w Kłodawie - program zwiedzania obejmuje prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią, przejście chodnikami do podziemnej kaplicy św. Kingi. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.

Międzyrzecki Rejon Umocniony - to największa atrakcja Ziemi Lubuskiej. Jednen z najciekawszych i największych obiektów pomilitarnych w Europie. MRU to potężny system poniemieckich fortyfikacji, wybudowany w latach 30 tych XX w. na pograniczu niemiecko – polskim, stanowiący element tzw. Ostwall – wału wschodniego. Położony jest pomiędzy Odrą i Wartą i rozciąga na odcinku ok. 100 km.

(sc)

d6adbsb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6adbsb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj