W PodróżyTysiące zapominalskich. Szokujące, co podróżni potrafią zostawić w pociągach

Tysiące zapominalskich. Szokujące, co podróżni potrafią zostawić w pociągach

Od początku 2024 r. w pociągach Polregio znaleziono ponad 1,7 tys. najróżniejszych przedmiotów. W zeszłym roku - prawie 2,7 tys. Do Biur Rzeczy Znalezionych trafiły nie tylko kurtki i dokumenty, ale także saksofon czy dywan. O czym jeszcze zapominają podróżni?

Turyści w pośpiechu zostawiają w pociągach różne rzeczy
Turyści w pośpiechu zostawiają w pociągach różne rzeczy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Matej Kastelic
oprac. NGU

Jak wynika z komunikatu Polregio, w ubiegłym roku do Biur Rzeczy Znalezionych, które funkcjonują w 14 województwach w naszym kraju, trafiły dokładnie 2672 przedmioty różnego rodzaju. Wśród nich odnotowano także sporo nietypowych zgub.

Zapominalscy podróżni

Przewoźnik wyjaśnił, że zazwyczaj przedmioty przynoszone są do biur przez pracowników obsługi pociągów, ale czasami także przez innych pasażerów. Pracownicy biura starają się zidentyfikować właściciela za pomocą numeru telefonu lub adresu e-mail. Nie zawsze jednak jest taka możliwość.

Najczęściej zapominalscy podróżni zostawiają w składach dokumenty, kurtki, czapki, szaliki, rękawiczki czy telefony komórkowe. To jednak nie wszystko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przeszliśmy się po Zakopanem. Oto hitowe pamiątki ze straganów

Polregio podało, że do biur trafiły także mniej oczywiste przedmioty, takie jak: dywan, saksofon, skrzypce, gitara czy garnitur. Co ciekawe, w pociągu znaleziono także pierścionek zaręczynowy.

Jak odzyskać zaginioną rzecz?

Polregio wytłumaczyło, jak uzyskać informację o zagubionym przedmiocie. Otóż numery do wszystkich biur dostępne są na stronie internetowej spółki oraz na wszystkich stacjach i przystankach, na których zatrzymują się jej pociągi. Aby odebrać przedmiot, należy zwrócić się do biura właściwego województwa, a dowód zakupu lub inny dokument własności pozwoli na szybką identyfikację zguby i uprości jej odebranie.

Gdy nie posiadamy dowodu zakupu, potrzebny może być dokładny opis poszukiwanej rzeczy (np. podanie cech szczególnych), terminu i przybliżonej godziny zgubienia oraz trasy podróży. Zaznaczono, że im dokładniejszy opis, tym większa szansa na odzyskanie własności. Warunkiem odbioru zgubionego przedmiotu jest okazanie dokumentu tożsamości.

Poinformowano również, że zguby oczekują w biurach przez trzy dni (liczone od dnia znalezienia), a po tym terminie dokumenty są przekazywane policji, natomiast  przedmioty o wartości przekraczającej 100 zł trafiają do Biura Rzeczy Znalezionych przy najbliższych starostwach powiatowych. Natomiast reszta rzeczy podlega komisyjnemu zniszczeniu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)