Trwa ładowanie...

Ubezpieczenia komunikacyjne za granicą - jak to działa?

Coraz więcej i dalej podróżujemy, także autami. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniach komunikacyjnych za granicą? Oto vademecum podstawowych zasad.

Ubezpieczenia komunikacyjne za granicą - jak to działa?Źródło: Shutterstock.com
d2axy7g
d2axy7g

OC poza granicami kraju
Ubezpieczenie OC jest konieczne nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Polisa OC wystawiona w Polsce jest akceptowana w większości krajów europejskich. Jest jednak kilka państw, m.in. Rosja, Ukraina, Białoruś, Macedonia czy Albania, w których konieczne jest posiadanie tzw. Zielonej Karty. Należy się w nią zaopatrzyć u swojego ubezpieczyciela, dokument wydawany jest bezpłatnie. To niejako odpowiednik polisy OC.

Co z autocasco?
A jak wygląda sytuacja z nieobowiązkowymi ubezpieczeniami, m.in. autocasco? Zasadniczo powinno ono być aktywne także w przypadku zdarzeń, do których doszło za granicą, aczkolwiek zwrócić uwagę należy na wyłączenia. Polisa AC może nie działać w niektórych krajach, albo tylko w ograniczonym zakresie (m.in. nie w przypadku kradzieży).

Konieczne jest także dokładne zapoznanie się z warunkami zgłaszania szkody ubezpieczycielowi. Jeśli zignoruje się daną niewielką szkodę tuż po jej zaistnieniu, po powrocie do kraju może być na to już za późno. Ciekawa sytuacja jest także z naprawami - w zagranicznych warsztatach mogą być one przeprowadzone tylko w niezbędnym zakresie (i do uzgodnionej z towarzystwem ubezpieczeniowym kwoty!), zasadniczo jednak należy wstrzymać się z naprawą do powrotu do Polski. W przypadku długiego przebywania za granicą polisa autocasco także może być nieaktywna - wśród wyłączeń ubezpieczyciele zawierają m.in. zapisy o tym, że odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona gdy pojazd w okresie ubezpieczenia przebywał za granicą ponad pół roku.

Podobnie jest w przypadku ubezpieczenia assistance - zasadniczo warto się w nie zaopatrzyć przy wyjeździe za granicę, ale także uważać na wyłączenia, ograniczenia kwotowe czy limity odległości holowania.

d2axy7g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2axy7g

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj