Trwa ładowanie...

Ukochany kraj Polaków na urlop. Rekordowe zainteresowanie w nadchodzącym sezonie

Wakacje w Chorwacji to coś więcej niż tylko odpoczynek na plaży. To kraj, pełen słońca, historycznych skarbów i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Już teraz wiadomo, że w tym roku padnie kolejny rekord przyjazdów turystów z naszego kraju.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Polacy uwielbiają urlop w ChorwacjiPolacy uwielbiają urlop w ChorwacjiŹródło: Adobe Stock, fot: © Emi Cristea | www.Emiphotostock.com
d2i1l0j
d2i1l0j

Polacy kochają Chorwację od dawna. A według systemu eVisitor, w 2023 r. odnotowano znaczny wzrost liczby polskich turystów odwiedzających ten kraj.

Z czego wynika popularność Chorwacji wśród polskich turystów?

Z analizy danych wynika, że Polacy stanowili czwartą największą grupę turystów zagranicznych, generując 1 mln 84 tys. 127 przyjazdów i 6 mln 666 tys. 213 noclegów, co oznacza wzrost odpowiednio o 3,38 proc. i 0,13 proc. w porównaniu do 2022 r.

Przyciągająca oferta turystyczna Chorwacji jest kluczowym czynnikiem. Kraj ten oferuje nie tylko malownicze plaże i czyste morze, ale także bogatą ofertę kulturową i przyrodniczą. Regiony takie jak Dalmacja, Istria i Zadar są szczególnie popularne wśród polskich turystów, z miejscowościami takimi jak Omiš, Makarska, Baška Voda, cieszącymi się wyjątkowym zainteresowaniem. W tych miejscach turystyka jest idealnie dopasowana do potrzeb odwiedzających, oferując zarówno aktywny wypoczynek, jak i możliwość relaksu na plaży.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Wyjątkowy region Chorwacji. "Tam nie może brakować atrakcji"

Łatwy dostęp jest kolejnym ważnym czynnikiem. Rosnąca liczba bezpośrednich połączeń lotniczych z głównych polskich miast do Chorwacji sprawia, że coraz więcej Polaków decyduje się na podróż samolotem. Wygoda i skrócony czas podróży to atuty, które przekładają się na większe zainteresowanie tym kierunkiem.

d2i1l0j

Trendy zakwaterowania również świadczą o preferencjach Polaków. W 2023 r. zanotowano wzrost zainteresowania zakwaterowaniem prywatnym, co odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na komfort i niezależność w czasie wakacji. 

- Takie formy zakwaterowania, jak apartamenty i domki, które oferują więcej przestrzeni i prywatności, są coraz częściej wybierane przez polskich turystów - podkreśla Agnieszka Rzeszutek, ekspertka ds. turystyki z serwisu Nocowanie.pl.

Wakacje 2024 w Chorwacji

Prognozy na wakacje 2024 w Chorwacji są wyjątkowo optymistyczne. Już na początku roku, według danych z systemu eVisitor, odnotowano znaczący wzrost przyjazdów polskich turystów do Chorwacji, co wskazuje na rosnącą popularność tego kierunku. W okresie od stycznia do maja 2024 r. zarejestrowano aż o 35 proc. więcej przyjazdów i o 32 proc. więcej noclegów w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, co zwiastuje rekordowe zainteresowanie Chorwacją w nadchodzącym sezonie letnim.

Przewidywany trend to dalszy wzrost popularności prywatnego zakwaterowania. Już teraz według danych serwisów Nocowanie.pl i Noclegi.pl 85 proc. Polaków deklaruje wybór tego typu miejsc, co świadczy o wysokim zapotrzebowaniu na niezależność i komfort podczas urlopu. Apartamenty i domki letniskowe, oferujące więcej przestrzeni i prywatności, są wyjątkowo atrakcyjne dla rodzin oraz grup przyjaciół, co staje się coraz bardziej popularnym sposobem na spędzanie wakacji.

Restrykcje dotyczyć będą m.in. Dubrownika Adobe Stock
Dubrownik to jedno z tych miast, które trzeba odwiedzić w ChorwacjiŹródło: Adobe Stock

Również wcześniejsze planowanie wakacji jest trendem, który nabiera na znaczeniu. 

- Dane pokazują, że w 2023 r. większość Polaków (72 proc.) decydowała się na rezerwację noclegów przynajmniej miesiąc przed planowanym wyjazdem, a w 2024 r. już 61 proc. wyszukiwań dotyczy wyjazdów planowanych na ponad miesiąc przed datą wyjazdu. Taka tendencja wskazuje na rosnącą świadomość wartości planowania oraz zabezpieczania miejsc w najlepszych lokalizacjach - zaznacza ekspertka.

d2i1l0j
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2i1l0j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i1l0j