Trwa ładowanie...

UOKiK chce zmian dla klientów. Proponuje, aby sami mogli wycofać się z umowy wycieczki

Prezes UOKiK chce, aby ustawa o usługach turystycznych umożliwiała klientowi wycofanie się z umowy wycieczki, gdy została zawarta poza biurem podróży. Byłby to duży ukłon w stronę turystów, którzy padają ofiarą nieuczciwych firm, sprzedających wakacje w bardzo niekorzystnych cenach.

UOKiK chce zmian dla klientów. Proponuje, aby sami mogli wycofać się z umowy wycieczkiŹródło: Shutterstock.com
d3bwc9g
d3bwc9g

– Przyglądamy się rynkowi sprzedaży na pokazach, gdzie sprzedawane są np. "cudowne koce", a przy okazji wycieczki czy pobyty w sanatoriach. Popieramy fakt, by w nowelizacji ustawy o usługach turystycznych znalazła się możliwość zrezygnowania z zakupu usługi turystycznej, jeśli ktoś wykupił ją na tego typu imprezie. Klient miałby na to 14 dni – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Szef UOKiK wyjaśnił, że takie rozwiązanie funkcjonuje już w kilku krajach UE. Przyznał też, że w tym wypadku urząd chce przede wszystkim chronić konsumentów-seniorów, którzy podczas pokazu, spotkania handlowego często nieświadomie decydują się na zakup bardzo drogich usług turystycznych, np. pobytu w sanatorium. Zawarciu niekorzystnej umowy najczęściej towarzyszy "specjalna atmosfera", a konsumenci są przekonywani o wyjątkowości oferty i zachęcani różnymi trikami marketingowymi.

– Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której klient, który po powrocie do domu i konsultacji z najbliższymi zorientuje się, że takie wycieczki kosztują kilka razy mniej, a on nie może wycofać się z takiej umowy – zaznaczył prezes. UOKiK zna wiele przypadków świadomego wprowadzania w błąd osób starszych, dlatego będzie apelował do posłów, by przyjęli rozwiązania chroniące konsumentów.

Jak sprawdzić biuro podróży?

Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych jest obecnie nowelizowana; tzw. ustawa turystyczna jest najważniejszym aktem prawnym regulującym działalność organizatorów turystyki, pośredników turystycznych i agentów.

d3bwc9g

Nowe rozwiązania autorstwa Ministerstwa Sportu i Turystyki przewidują m.in. objęcie przedsiębiorców oferujących tzw. "pakiety dynamiczne" takimi samymi obowiązkami, jakie mają organizatorzy turystyczni. Chodzi np. o obiekty noclegowe, linie lotnicze, wypożyczalnie samochodów, firmy świadczące usługi lądowego transportu pasażerskiego, agentów turystycznych. Do organizatorów turystyki mają być zaliczone także "podmioty niebędące przedsiębiorcami, a zajmujące się nieokazjonalnie (w sposób ciągły, częściej niż kilka razy w roku) organizowaniem imprez turystycznych dla dużej grupy podróżnych".

d3bwc9g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bwc9g