Czego nie wolno robić w lesie i parku narodowym? Odpowiadamy

Sprawdź, czy wiesz czego nie można robić w lesie i parku narodowym - zdjęcie ilustracyjne
Sprawdź, czy wiesz czego nie można robić w lesie i parku narodowym - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Maciej
oprac. NGU

04.08.2022 10:14, aktual.: 07.08.2022 13:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Las to nie plac zabaw i każdy powinien zdać sobie z tego sprawę. Zarówno na terenie lasów, jak i parków narodowych należy zachowywać się w określony sposób. Pretekstem do podjęcia tematu zasad obowiązujących w lasach i parkach narodowych stało się zdjęcie zamieszone przez KPN na Twitterze. Fotografia przedstawia dymiące jeszcze ognisko, które pozostawili po sobie turyści.

To pozornie niewinne zdjęcie jeszcze dymiącej kłody drewna dowodzi, że ktoś urządził sobie w Karkonoszach ognisko i prawdopodobnie bardzo przyjemnie spędził ciepły letni wieczór. Jednakże takie zachowania są zabronione, bowiem mogą się tragicznie skończyć.

Czego nie wolno robić w lesie?

Rozpalanie ogniska w lesie i jego najbliższym otoczeniu jest bardzo niebezpieczne, dlatego przepisy stanowią wyraźnie, że na obszarze leśnym i w promieniu 100 m od jego granicy nie wolno rozpalać ogniska poza terenem do tego wyznaczonym. Za złamanie zakazu grozi mandat nawet do 500 zł.

Najbardziej oczywistą, ale równie często łamaną zasadą jest ta dotycząca śmiecenia w lesie. Wydaje się banalna, ale wciąż wiele osób zostawia po sobie niedopałki papierosów, butelki po napojach czy chusteczki. Wszelkie odpadki należy zabierać ze sobą i wyrzuć w wyznaczonym do tego miejscu.

Równie znana wydaje się być zasada: nie hałasuj. W lesie należy zachowywać się cicho i spokojnie, aby nie wystraszyć zwierząt, żyjących w ich naturalnym środowisku. Dzikich lokatorów lasów nie powinno się także dokarmiać. Turyści często nie wiedzą, że ich ulubione produkty bywają szkodliwe dla dzikich mieszkańców lasu i pozostawiając je, wyrządzają zwierzakom szkodę, a nie przysługę. Nie wolno też niszczyć gniazd i legowisk mieszkańców kompleksów leśnych. Ta zasada nie wymaga głębszego tłumaczenia.

Warto pamiętać nie tylko o zwierzętach, ale też o roślinności. Jej również nie powinno się niszczyć, a także zrywać kwiatów lub grzybów, które są objęte ochroną. Nie wolno też rozgarniać ściółki leśnej i niszczyć grzybni.

Inne zasady dotyczące przebywania w lesie brzmią następująco: nie należy schodzić ze ścieżek i ignorować znaków ostrzegawczych, psa można zabrać na spacer, ale tylko na smyczy, nie wolno wjeżdżać do lasu samochodem, motocyklem ani quadem, ten przepis ugruntowany jest prawnie i zapisany w ustawie o lasach.

Jak zachowywać się w parku narodowym?

Parki narodowe i rezerwaty przyrody są szczególną formą ochrony natury w Polsce, a także poza jej granicami. Oprócz ogólnych zasad zachowania w lesie, na tych wyjątkowych obszarach obowiązują turystów bardziej surowe przepisy. Dlatego przed wycieczką warto zapoznać się z regulaminem danego parku lub rezerwatu.

W odróżnieniu od zwykłych lasów, w którym można nocować na wyznaczonych do tego obszarach, w parkach narodowych i rezerwatach przyrody obowiązuje całkowity zakaz biwakowania. Zazwyczaj funkcjonuje również zakaz wprowadza psów, nawet na smyczy, choć są parki, które wyznaczają ścieżki, na które można zabrać ukochanego pupila. Poruszanie się rowerem w parku narodowym może być zabronione lub dopuszczone - informacji na ten temat należy szukać w regulaminie konkretnego parku bądź rezerwatu.

Na terenie parków narodowych często obowiązuje zakaz poruszania się po zmroku, co ma chronić turystów oraz zwierzęta aktywne nocą przed spotkaniami, mogącymi być traumatycznym przeżyciem dla obu stron. Z parku narodowego nie można nic wynosić, a więc należy zrezygnować ze zbierania kwiatów, liści, gałęzi, a nawet owoców leśnych.

Uwagę można zwrócić na ciekawy fakt, dotyczący załatwiania potrzeb fizjologicznych na terenie parków narodowych czy rezerwatów przyrody. Turyści są zobowiązani do korzystania z toalet, które niestety często nie są darmowe.

Źródło: Twitter/msn

Źródło artykułu:WP Turystyka
w podróżylasyparki narodowe
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (41)
Zobacz także