Trwa ładowanie...

Urodzeni wędrowcy

Życie wszystkich stworzeń - od mikroskopijnego planktonu po malijskie słonie - jest całkowicie zależne od możliwości przemieszczania się. Na tym polega natura migracji: wędruj lub giń. Program „Wielkie migracje” opowiada historię kilku najbardziej wytrwałych wędrowców w królestwie zwierząt. W dokumentalnej formie ukazuje również, jak ich przetrwanie i istnienie gatunku zależy od wrodzonej zdolności do przemieszczania się.

Urodzeni wędrowcyŹródło: National Geographic Channel
d4k0fe1
d4k0fe1

Życie wszystkich stworzeń - od mikroskopijnego planktonu po malijskie słonie - jest całkowicie zależne od możliwości przemieszczania się. Na tym polega natura migracji: wędruj lub giń. Program „Wielkie migracje” opowiada historię kilku najbardziej wytrwałych wędrowców w królestwie zwierząt. W dokumentalnej formie ukazuje również, jak ich przetrwanie i istnienie gatunku zależy od wrodzonej zdolności do przemieszczania się.

W tym odcinku „Wielkich migracji” poznamy historię kaszalotów, motyli monarchów, czerwonych krabów i gnu w ich zaskakującej i inspirującej wędrówce, którą podejmują, by zdobywać pożywienie i by przetrwać.

Gnu

Opowieść o wędrówce gnu jest powszechnie znana, lecz nigdy dotąd widzowie nie mieli okazji, by ujrzeć ją w ten sposób. Korzystając z najnowszej technologii polegającej na zamocowaniu na śmigłowcu kamery o wysokiej rozdzielczości i systemów stabilizacji obrazu oraz możliwości wykonywania ultraszybkich zdjęć, pozwalających na uzyskanie niezwykle ostrych obrazów w zwolnionym tempie, ekipa National Geographic sfilmowała zmagania gnu z żywiołami, drapieżnikami i czasem. Nowonarodzone gnu już od pierwszych chwil swego życia muszą być w stanie wędrować. W przeciwnym razie grozi im pożarcie. Ich młode, zwinne nogi muszą pokonać całą trasę migracji poprzez Kenię i Tanzanię oraz pełną krokodyli rzekę Mara, gdzie widzimy i słyszymy jak bezradna samica gnu, która przeprawiła się bezpiecznie na drugi brzeg, rykiem nawołuje jedno ze swych młodych. Młode odpowiada, zaskakująco dzielnie walcząc o życie, nim zginie wciągnięte pod wodę przez krokodyla.

Motyl monarcha

Dzięki zastosowaniu najnowszych technik ultraszybkiej fotografii, udało się ukazać w zapierających dech szczegółach migrację motyli monarchów, dzięki czemu widzowie mogą oglądać poszczególne uderzenia skrzydeł motyli w trakcie ich niebywałej wielopokoleniowej wędrówki. Żaden pojedynczy osobnik nie przebywa całej trasy z Meksyku do północnej Kanady i z powrotem. A jednak kolejne pokolenia monarchów odbywają tę podróż – rodzą się, by uczestniczyć w sztafecie, której żaden z motyli nigdy nie ukończy. W trakcie tej podróży kamery National Geographic zarejestrowały z zachwycającą precyzją skomplikowane szczegóły inkubacji, przepoczwarzania i narodzin monarchy, a także śmierć jednego z motyli w paszczy wygłodniałej modliszki. Każdy z monarchów rodzi się, by pokonać jeden z odcinków niekończącego się życiowego cyklu, stanowiącego prawdziwy cud natury. Dzięki kamerom, które rejestrują dosłownie każde uderzenie motylich skrzydeł, możemy ujrzeć ich wędrówkę w całym jej pięknie.

d4k0fe1

Czerwony krab

Wyspa Bożego Narodzenia przypomina wprawdzie samotną skałę zagubioną na Oceanie Indyjskim, jest jednak domem dla ponad 50 milionów czerwonych krabów corocznie odbywających jedną z najbardziej niewiarygodnych wędrówek, która może swym widokiem wprawić widza w osłupienie. Te jaskrawoczerwone kraby zbliżone wielkością do rozmiarów obiadowego talerza, co roku wędrują z głębi lasu ku morskiemu wybrzeżu, aby się rozmnażać, a po drodze muszą walczyć z tryskającymi kwasem żółtymi mrówkami. Synchronizując swą pracę z nowiem księżyca, samce przygotowują gniazda w piasku, aby samice, ryzykując własne życie, mogły złożyć jaja w oceanie. Dzięki oszałamiającym, nigdy dotąd niewidzianym, materiałom filmowym wykonanym na lądzie i pod wodą, ekipie udało się ukazać nie tylko heroiczny rytuał godów, lecz także rzadki widok ponad miliona małych krabów wędrujących z piaszczystych plaż do lasu - tylko po to, by w kolejnym roku cały proces mógł się rozpocząć od nowa.

Kaszalot

Kaszaloty mogą w ciągu swojego życia pokonać ponad milion kilometrów. Znajdują się ciągłym ruchu, przemierzając kolejne oceany – to potęga podwodnej natury w całym swym ogromie i mocy. Wielkie samce spędzające większą część życia samotnie, odbywają co roku wędrówkę do miejsc, takich jak Azory, skąd, łącząc się z innymi, zmierzają do celu swej podróży: miejsca, w którym czekają na nie samice i zadanie zachowania gatunku. Ekipy National Geographic sfilmowały pewne niezwykłe, rzadko obserwowane zachowania tych zwierząt: grupy liczące 10 samców - niektóre z nich miały wielkość szkolnego autobusu – ocierały się o siebie, okazując zadziwiającą bliskość, a także matki i cielęta wędrujące wspólnie w grupach liczących tuzin lub więcej osobników.

Zobacz koniecznie materiał wideo:

Źródło: National Geographic Channel

d4k0fe1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k0fe1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj