Urząd Morski kontra Bałtyk. Chronią brzegi, sadzą rośliny i budują umocnienia
Wybrzeże Morza Bałtyckiego to nasz "skarb narodowy", nic więc dziwnego, że Urząd Morski w Gdyni co roku zabiega o środki na utrzymanie brzegu w dobrym stanie. W tym roku prace prowadzone będą m.in, w Gdyni, Ustce, Jastrzębiej Górze i na Półwyspie Helskim.
Urząd Morski w Gdyni poinformował, że na 2024 rok ma zapewnione środki finansowe w wysokości ponad 22 mln zł. W ramach budżetu zaplanowane są m.in.: remont opaski brzegowej w Gdyni czy badania aktualnego stanu brzegu morskiego.
Umocnienia, opaski i ostrogi
Urząd Morski w Gdyni poinformował na swojej stronie internetowej, że w ramach budżetu na ten rok zaplanowane są m.in.: remont opaski brzegowej w Gdyni (odmorska część Bulwaru Nadmorskiego), przebudowa umocnienia brzegowego w Jastrzębiej Górze, sztuczne zasilanie w Ustce i na Półwyspie Helskim (odcinek Władysławowo-Jurata), a także dokumentacja techniczna dla rozbudowy systemu ostróg w Ustce.
Planowana jest również koncepcja budowy progów podwodnych w Gdyni Orłowie, budowa i remont systemu odwodnienia opaski brzegowej w Rozewiu czy remont wjazdu technologicznego w Rowach i Jastrzębiej Górze. Prowadzony będzie również monitoring brzegów morskich, wykonywane profile batymetryczne i ortofotomapy, a także badania aktualnego stanu brzegu morskiego, w tym kontrola okresowa budowli ochrony brzegów morskich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zoo w Łodzi po sezonie. Odwiedź turystyczny hit bez tłumów
Urząd wykonuje zadania w obszarze pasa technicznego, rozciągającego się w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim na długości 417,5 km (243,8 km od strony morza, 71,5 km brzegu Półwyspu Helskiego, 102,2 km brzegu Zalewu Wiślanego) o powierzchni ok. 3,8 tys. ha, w tym około 1,2 tys. ha lasów należących do Skarbu Państwa.
Poszerzali plaże
W ubiegłym roku sztucznie zasilono brzeg morski na odcinku 8 km. Wykorzystano do tego ponad 830 tys. m sześc. przebadanego i nadającego się do wbudowania w brzeg morski urobku. Sztuczne zasilania były prowadzone m.in. w rejonie Rowów, Ustki, Pucka, Gdańska Brzeźna, Półwyspu Helskiego (m.in. Jastarnia i Jurata). W ramach prac zbudowano plaże w Rewie, Mechelinkach i Gdyni Babich Dołach (w ramach modernizacji toru podejściowego do Portu Gdynia).
Urząd podał, że w ubiegłym roku służby ochrony wybrzeża posadziły prawie 70 tys. m kw. traw, odnowiły 3,8 ha lasów, zbudowały ponad 53 tys. metrów płotków i wyłożyły chrustem ponad 183 tys. m kw. powierzchni.
W ubiegłym roku monitorowano również stan metaplantowanych (przesiedlonych) roślin objętych ochroną gatunkową oraz nadzorowano monitoringi wynikające z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, realizowanych przez Urząd inwestycji.
- W ramach czynności Inspektoratu Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni nadzorowano także eliminację inwazyjnego gatunku obcego (IGO), rdestowca ostrokończystego z terenów pasa technicznego na Mierzei Wiślanej oraz prowadzono rozpoznanie stanowisk IGO roślin w pasie technicznym - podano. Prowadzono również działania związane z morskimi obszarami sieci Natura 2000, w tym prace dotyczące ich ochrony.