WP Turystyka

  
Polecane
Tematy

Venzone wygrało konkurs na najpiękniejsze miasteczko we Włoszech

Będąc na północy Italii, warto poświęcić jeden dzień na podróż do niewielkiego Venzone. O tym, że jest wyjątkowe dla Włochów świadczy fakt, że wygrało tegoroczny konkurs na najpiękniejsze miasteczko w kraju. Co ciekawe, można znaleźć tu polskie akcenty!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Venzone wygrało konkurs na najpiękniejsze miasteczko we Włoszech
(Shutterstock.com)

Konkurs na najpiękniejsze włoskie miasteczko od lat organizuje telewizja RAI (Radiotelevisione Italiana). W tym roku o ten wyjątkowy tytuł walczyło 20 miejscowości, po jednej z każdego regionu w kraju. Wygrało położone w regionie Friuli-Wenecja Julijska Venzone, które dzieli od Wenecji ok. 150 km drogi. Nie dziwi fakt, że zostało docenione. Ma wyjątkową historię.

Trzęsienie ziemi

6 maja 1976 r. silne trzęsienie ziemi doszczętnie zniszczyło kilka miasteczek w regionie, w tym Venzone. To, czego nie zrujnował pierwszy kataklizm, dobiły dwa kolejne, które miały miejsce we wrześniu tego samego roku. Dzięki wytrwałości lokalnej ludności, a także wsparciu państwa, w kilka lat średniowieczne miasteczko odzyskało dawny blask. Po odbudowie wyglądało niemal identycznie, jak wcześniej.

Shutterstock.com
Podziel się

Wykorzystano metodę o nazwie anastyloza, polegającą na rekonstrukcji przy wykorzystaniu zachowanych oryginalnych fragmentów. Czyli budynki wzniesiono na nowo z tych samych kamieni. W ten sposób odtworzono chociażby katedrę z XIV w. Nie odbudowano tylko jednego kościoła. Ma zmuszać do refleksji i przypominać, jaka tragedia spotkała region ponad 40 lat temu (zdjęcie poniżej).

Shutterstock.com
Podziel się

Urocze miasteczko

Przy przekroczeniu granicy miasta turysta zostaje przywitany powiewającą flagą przy bramie wjazdowej oraz wspaniałymi murami obronnymi, obejmującymi całe 2-tysięczne Venzone. Z głównego placu można podziwiać dzwonnicę katedry, a na ulicy do niej prowadzącej turyści znajdą wiele sklepików, w tym lokalnej mleczarni, w której można kupić regionalne sery – m.in. popularny montasio.

Wolfgang / Flickr.com
Podziel się

W pobliżu znajduje się, wykonany w stylu weneckim, budynek Urzędu Miasta.
Koniecznie trzeba udać się do katedry, w której pochowany jest polski książę Bolesław bytomski. Wyruszył tu razem z imperatorem Karolem IV na koronację, lecz nigdy z niej nie powrócił. Jego płyta nagrobna została zniszczona w trakcie trzęsienia, jednak wiernie ją odtworzono.

Maurizio Costanzo / Flickr.com
Podziel się

Niezwykłe znalezisko

W 1647 r. odnaleziono w podziemiach świątyni mumie. Jak to możliwe, że ciała nie uległy rozkładowi? Za zaistniałe zjawisko był odpowiedzialny grzyb, który spowodował zasuszenie zmarłych. Wieść o mumiach szybko rozniosła się po całym kraju i nawet sam Napoleon przybył tu w XIX w., by je zobaczyć. Początkowo było ich ok. 40, lecz część z nich, w celach naukowych, przewieziono do Padwy, Paryża i Wiednia. W Venzone pozostało ich pięć. Można je znaleźć w podziemiach dawnej kaplicy św. Michała, mieszczącej się obok katedry.

Marika Bortolami / Flickr.com
Podziel się

Nieprzypadkowa wygrana Venzone

Wspólna decyzja, podjęta przez głosujących telewidzów oraz jury ma w tym roku szczególną wymowę. W wyniku serii trzęsień ziemi w środkowych Włoszech w 2016 r. ucierpiały cztery regiony. Całkowicie lub częściowo zburzonych zostało kilkadziesiąt historycznych miasteczek. Venzone stało się w Italii wzorem odbudowy po kataklizmie. W zeszłym roku konkurs wygrała miejscowość Sambuca na Sycylii.

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.