Trwa ładowanie...

Venzone wygrało konkurs na najpiękniejsze miasteczko we Włoszech

Będąc na północy Italii, warto poświęcić jeden dzień na podróż do niewielkiego Venzone. O tym, że jest wyjątkowe dla Włochów świadczy fakt, że wygrało tegoroczny konkurs na najpiękniejsze miasteczko w kraju. Co ciekawe, można znaleźć tu polskie akcenty!

Venzone wygrało konkurs na najpiękniejsze miasteczko we WłoszechŹródło: Shutterstock.com
dijeojs
dijeojs

Konkurs na najpiękniejsze włoskie miasteczko od lat organizuje telewizja RAI (Radiotelevisione Italiana). W tym roku o ten wyjątkowy tytuł walczyło 20 miejscowości, po jednej z każdego regionu w kraju. Wygrało położone w regionie Friuli-Wenecja Julijska Venzone, które dzieli od Wenecji ok. 150 km drogi. Nie dziwi fakt, że zostało docenione. Ma wyjątkową historię.

Trzęsienie ziemi

6 maja 1976 r. silne trzęsienie ziemi doszczętnie zniszczyło kilka miasteczek w regionie, w tym Venzone. To, czego nie zrujnował pierwszy kataklizm, dobiły dwa kolejne, które miały miejsce we wrześniu tego samego roku. Dzięki wytrwałości lokalnej ludności, a także wsparciu państwa, w kilka lat średniowieczne miasteczko odzyskało dawny blask. Po odbudowie wyglądało niemal identycznie, jak wcześniej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wykorzystano metodę o nazwie anastyloza, polegającą na rekonstrukcji przy wykorzystaniu zachowanych oryginalnych fragmentów. Czyli budynki wzniesiono na nowo z tych samych kamieni. W ten sposób odtworzono chociażby katedrę z XIV w. Nie odbudowano tylko jednego kościoła. Ma zmuszać do refleksji i przypominać, jaka tragedia spotkała region ponad 40 lat temu (zdjęcie poniżej).

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Urocze miasteczko

Przy przekroczeniu granicy miasta turysta zostaje przywitany powiewającą flagą przy bramie wjazdowej oraz wspaniałymi murami obronnymi, obejmującymi całe 2-tysięczne Venzone. Z głównego placu można podziwiać dzwonnicę katedry, a na ulicy do niej prowadzącej turyści znajdą wiele sklepików, w tym lokalnej mleczarni, w której można kupić regionalne sery – m.in. popularny montasio.

Wolfgang / Flickr.com
Źródło: Wolfgang / Flickr.com

W pobliżu znajduje się, wykonany w stylu weneckim, budynek Urzędu Miasta.
Koniecznie trzeba udać się do katedry, w której pochowany jest polski książę Bolesław bytomski. Wyruszył tu razem z imperatorem Karolem IV na koronację, lecz nigdy z niej nie powrócił. Jego płyta nagrobna została zniszczona w trakcie trzęsienia, jednak wiernie ją odtworzono.

Maurizio Costanzo / Flickr.com
Źródło: Maurizio Costanzo / Flickr.com

Niezwykłe znalezisko

W 1647 r. odnaleziono w podziemiach świątyni mumie. Jak to możliwe, że ciała nie uległy rozkładowi? Za zaistniałe zjawisko był odpowiedzialny grzyb, który spowodował zasuszenie zmarłych. Wieść o mumiach szybko rozniosła się po całym kraju i nawet sam* Napoleon* przybył tu w XIX w., by je zobaczyć. Początkowo było ich ok. 40, lecz część z nich, w celach naukowych, przewieziono do Padwy, Paryża i Wiednia. W Venzone pozostało ich pięć. Można je znaleźć w podziemiach dawnej kaplicy św. Michała, mieszczącej się obok katedry.

Marika Bortolami / Flickr.com
Źródło: Marika Bortolami / Flickr.com

Nieprzypadkowa wygrana Venzone

Wspólna decyzja, podjęta przez głosujących telewidzów oraz jury ma w tym roku szczególną wymowę. W wyniku serii trzęsień ziemi w środkowych Włoszech w 2016 r. ucierpiały cztery regiony. Całkowicie lub częściowo zburzonych zostało kilkadziesiąt historycznych miasteczek. Venzone stało się w Italii wzorem odbudowy po kataklizmie. W zeszłym roku konkurs wygrała miejscowość Sambuca na Sycylii.

dijeojs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj