Trwa ładowanie...

W biały dzień nagrała dwa wilki. "Prosimy o czujność"

Na terenie gminy Rzepiennik Strzyżewski (woj. małopolskie) jedna z mieszkanek w ciągu dnia nagrała, jak dwa wilki przechadzają się po drodze sąsiadującej z potokiem. I choć w samej obecności drapieżników nie ma nic dziwnego, to zwykle są one aktywne dopiero po zmroku. Lokalne władze apelują o czujność oraz ostrożność.

Wilki były widziane pod Tarnowem Wilki były widziane pod Tarnowem Źródło: Adobe Stock, fot: PetrDolejsek
d3ut5ge
d3ut5ge

Wilki widziała w Rzepienniku Strzyżewskim 10 stycznia ok. godz. 9 pani Klaudia Tupek. Choć na wideo widoczne są dwa osobniki, to prawdopodobnie w okolicy było ich więcej. Zastanawiającą kwestią jest pora aktywności tych drapieżników, ponieważ przemieszają się one głównie po zmroku. Nagranie, które opublikowano w gminnych mediach społecznościowych, szybko zebrało sporo wyświetleń i komentarzy. Co więcej, w opisie zaapelowano do mieszkańców okolicy.

"Na terenie naszej gminy w ostatnim czasie były widziane wilki. W związku z powyższym prosimy o czujność oraz zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza w godzinach wieczornych. Prosimy o zwrócenie uwagi na zwierzęta domowe, a przede wszystkim na psy (są traktowane przez wilki jako konkurenci)" - czytamy.

Jak powiedział w rozmowie z "Gazetą Krakowską" wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski, wilki są płochliwe, unikają ludzi i nie wchodzą im w drogę, niemniej jednak są to zwierzęta dzikie i dlatego warto mieć się na baczności i ich nie prowokować. - Uważajmy na dzieci, jak również na zwierzęta domowe, przede wszystkim na psy, gdyż są traktowane przez wilki jako konkurenci - dodał Marek Karaś.

d3ut5ge

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ferie 2023. Wiadomo, gdzie będzie taniej niż na Podhalu

Wilki w Polsce

Wilki w Polsce występują na południu - w polskiej części Karpat, we wschodniej części kraju oraz na zachód od Wisły. Dzięki ścisłej ochronie gatunkowej liczebność i zasięg występowania wilka w naszym kraju wzrasta. W 2001 roku populację wilka oceniano na 463-564 osobników. Z kolei osiem lat później oficjalne dane - podawane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - mówiły już o liczebności wynoszącej ok. 2 tys. osobników.

d3ut5ge

Z informacji myśliwych należących do tarnowskiego okręgu łowieckiego wynika, że na stałe przebywa tam ponad 60 wilków, a zimą ta liczba jeszcze rośnie (ze względu na watahy docierające ze strony Bieszczad) - informuje "GK".

Źródło: "Gazeta Krakowska", WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ut5ge
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ut5ge