W Chinach powstaje kolejna replika Titanica
Po ponad 100 latach od jednej z najtragiczniejszych w dziejach katastrofy morskiej budowana jest kolejna replika Titanica. Nowy statek będzie niemal idealną jego kopią. Nowy wycieczkowiec powstaje w prowincji Syczuan w głębi Chin.
Oryginalny Titanic był największym i najbardziej luksusowym statkiem pasażerskim na świecie. 15 kwietnia 1912 r. zatonął na północnym Atlantyku po zderzeniu z górą lodową. Zginęło wtedy ponad 1,5 tys. ludzi. Nowa inwestycja, która ma być wierną kopia słynnego wycieczkowca, powstaje w chińskiej prowincji Syczuan, ok. 1200 km od morza.
Budowa nowego Titanica, po ponad dwóch latach tworzenia projektu ruszyła w ostatnim tygodniu listopada br. Jest realizowana zgodnie z współczesnymi zasadami bezpieczeństwa - będzie posiadać więcej miejsc w szalupach niż maksymalna liczba osób na pokładzie, a także dodatkowe drogi ewakuacyjne. Koszt inwestycji ma sięgać ok. miliard juanów, czyli ok. 610 mln złotych. Replika jest tworzona w ramach rozwoju turystyki Kraju Daying (odpowiednik polskiego województwa) i częściowo finansowana z budżetu regionu Syczuan.
Oryginalny Titanic w trakcie oddania do użytku był największym statkiem świata. Nowy, o długości 269 m, szerokości 28 m i 53 m wysokości, będzie tych samych rozmiarów. Gdyby porównać go do obecnych jednostek, z pewnością nie należałby do czołówki gigantów, które są ok. 100 metrów dłuższe. Zabierze też na pokład o połowę mniej pasażerów w porównaniu do największych konkurentów.
Nowy "nabytek" Chińczyków będzie jednak wyróżniać się spośród współczesnych rejsowców wspaniałym stylem, oddającym klimat minionych czasów. Statek będzie przyciągać bogatym wnętrzem, zostanie także zachowany podział na klasy i pasażerowie. Po wybudowaniu będzie zabierać w rejs pasażerów po rzece Qijiang.
To nie jedyna na świecie budowana replika słynnego wycieczkowcaAustralijski milioner Clive Palmer od lat marzył, by stworzyć kopię słynnego transatlantyka. Inwestycja przewoźnika Blue Star Line, za kwotę 1,17 mld dolarów (4,6 mld złotych), jest obecnie realizowana w chińskiej stoczni CSC Jinling Shipyard. Z powodu przerwania budowy dziewiczy rejs Titanica II z Chin do Dubaju, pierwotnie zaplanowany na 2018 r., odbędzie się dwa lata później.Źródło: CNN