Trwa ładowanie...

W Kazachstanie spadł czarny śnieg. Mieszkańcy przerażeni nowym zjawiskiem

"Czarny śnieg sypie się z czarnych chmur" to już nie tylko cytat z hitu Papa Dance. W Kazachstanie opady czarnego śniegu stały się po prostu faktem. Temirtau, miasto położone na północy kraju pokryte zostało grubą warstwą opadów przypominających bardziej smoliste strzępki niż biały puch. Mieszkańcy są przerażeni skalą zjawiska.

W Kazachstanie spadł czarny śnieg. Mieszkańcy przerażeni nowym zjawiskiemŹródło: Instagram.com
d22ngov
d22ngov

Powiecie pewnie, że w Polsce też widzieliście już czarny śnieg. Owszem, z tym że nasze zaspy brudzą się tuż po kontakcie z ziemią. Śnieg w Kazachstanie już w powietrzu wirował w formie czarnych punkcików. Jak to możliwe? Winą obarczyć możemy zanieczyszczenie powietrza.

Instagram.com
Źródło: Instagram.com

Temirtau jest jednym z głównych ośrodków przemysłowych w Kazachstanie. Huty metalu znajdujące się w mieście emitują takie ilości pyłu i smogu, że mieszkańcy boją się o własne zdrowie. Zdaniem niektórych z nich jest tak źle, że dzieci ze szkoły wracają pokryte czarnym pyłem.

Instagram.com
Źródło: Instagram.com

Mieszkańcy, którzy podróżują samolotem mówią, że z góry widać, jakby miasto "znajdowało się w niecce nakrytej chmurą czarnego dymu".

d22ngov

ArcelorMittal, właściciel miejscowej huty zapowiedział, że zrobi wszystko, by zmniejszyć emisję zanieczyszczeń przez zakłady przemysłowe, wprowadzając nowe ograniczenia.

Instagram.com
Źródło: Instagram.com

Mimo to czarny śnieg nie zwiastuje poprawy, a tylko dobitnie pokazuje, jak bardzo zły jest stan powietrza w Temirtau. Naukowcy z całego świata zjeżdżają do miasta, żeby zbadać fenomen opadów czarnego puchu.

Zdjęcia tego niespotykanego zjawiska miasto opublikowało na swoim oficjalnym koncie na Instagramie, skąd zostały udostępnione już kilka tysięcy razy.
Bo chociaż czarny śnieg robi wrażenie, to przede wszystkim stanowi poważny sygnał ostrzegawczy od naszego środowiska.

Zobacz też: Wszystko co musisz wiedzieć o smogu. Co w nim jest? Skąd się bierze? Jak się chronić?

d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj