Trwa ładowanie...

W polskich lasach pojawiły się zaskrońce. "Mamy wiosnę!"

Leśnicy z Warmii i Mazur poinformowali, że z zimowego snu przebudziły się pierwsze zaskrońce. "To oznacza, że chyba nareszcie mamy wiosnę!" - przypominają leśnicy.

Zaskroniec zwyczajny (zdjęcie ilustracyjne)Zaskroniec zwyczajny (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: 123RF
d2p30x6
d2p30x6

Leśnicy z nadleśnictwa Susz pokazali na Facebooku zdjęcie zaskrońca. "Wystarczyła odrobina słońca, aby w lesie przebudziły się pierwsze zaskrońce. To oznacza, że chyba nareszcie mamy wiosnę!" - napisali pod zdjęciem.

Zaskrońcie chronione w Polsce

Zaskrońce to węże niejadowite. Potrafią osiągnąć długość do nawet 1,5 m. Żywią się płazami i rybami, albo małymi gryzoniami. Lubią przebywać na obszarach podmokłych, bagnistych, niedaleko jezior, na skrajach liściastych lasów. Nie stanowią zagrożenia dla ludzi, jednak wiele osób o tym nie wie i na widok zaskrońca nie wie, co robić. Co ciekawe, zaskrońce w razie zagrożenia udają martwe, wydzielając nieprzyjemnie pachnącą ciecz. W Polsce zaskrońce są pod ochroną.

Samica zaskrońca może osiągnąć długość do 1,5 m, samce są mniejsze. Swoją nazwę zawdzięczają dwóm żółtym, otoczonym czarną obwódką, plamom z tyłu głowy, tj. "za skroniami".

Zaskrońce na przebudzenie wiosny

"Największą szansę na spotkanie zaskrońców mamy właśnie na wiosnę, gdy wygrzewają się na słońcu, żeby podnieść temperaturę ciała po zimowaniu" - powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak.

W kwietniu i maju, gdy zaskrońce zaczynają gody, w nasłonecznionych miejscach można zaobserwować nawet kłębowiska splecionych ze sobą węży - samicę z kilkoma samcami. Taki widok w lesie nie powinien więc być zaskoczeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Śmiertelny pojedynek węża z gekonem. Przerażające nagranie

d2p30x6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p30x6