Trwa ładowanie...

W Tatrach spadł śnieg. TOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega przed lawinami, które mogą schodzić w najwyższych partiach gór. Na Kasprowym Wierchu w ciągu doby spadło 15 cm świeżego śniegu.

W Tatrach spadł śnieg. TOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego
dkp5oae
dkp5oae

W połowie maja TOPR poinformował, że zawiesza wydawanie komunikatów lawinowych do czasu pojawienia się zagrożenia lawinowego. Mało kto się spodziewał, że zaledwie tydzień później znów trzeba będzie informować o niebezpieczeństwie w górach. 26 maja w godzinach wieczornych ratownicy przekazali wiadomość o zagrożeniu lawinowym pierwszego stopnia.

"Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" – brzmi treść komunikatu wydanego przez TOPR.

Zapowiadane są dalsze opady śniegu

Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w partiach gór położonych powyżej 1900 m.n.p.m. Prognozuje się jednak dalsze opady śniegu, co może powodować wzrost zagrożenia lawinowego, głównie powyżej 2000 m.n.p.m.

"Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Na szlakach jest ślisko, mokro i błotniście [...] W wyższych partiach Tatr (od wysokości około 1800 m n.p.m.), warstwa świeżego śniegu pokryła śnieg starszy i zmrożony. Powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach nadal zalega twardy śnieg i występują oblodzenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się nim - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

dkp5oae

Jak informuje PAP, z Zakopanego widoczne są ośnieżone zbocza m.in. Giewontu i Kasprowego Wierchu. Na Kasprowym leży już w sumie 28 cm śniegu, a temperatura na szczycie spadła do -1 st. C. Na szlakach turystycznych jest ślisko i mokro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Gdzie w tym roku Polacy pojadą na wakacje?

dkp5oae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkp5oae