Trwa ładowanie...
tatry
oprac. HSZ
16-10-2022 13:14

W Tatrach trwa czarna seria. Kolejny śmiertelny wypadek

Ratownicy TOPR w niedzielę 16 października odnaleźli w rejonie Przełęczy pod Chłopkiem w Tatrach Wysokich ciało poszukiwanego od soboty turysty. Ciało mężczyzny zostało za pomocą śmigłowca przetransportowane do Zakopanego - przekazał ratownik dyżurny TOPR.

Ratownicy TOPR transportują ciało turystyRatownicy TOPR transportują ciało turystyŹródło: PAP, fot: PAP/Grzegorz Momot
d3w6vpk
d3w6vpk

To już kolejny w ostatnich dniach śmiertelny wypadek w Tatrach. Ratownicy TOPR ponowili apel o przemyślany dobór celów wycieczek, stosownie do panujących warunków oraz posiadanego sprzętu do zimowej turystyki i umiejętne posługiwanie się nim.

Czarna seria wypadków w Tatrach

W piątek - 7 października - tak zwany zsuw śnieżny porwał turystę w rejonie Przełęczy Krzyżne w Tatrach Wysokich. Mężczyzna nie przeżył upadku z wysokości. Do kolejnej tragedii doszło w niedzielę (9 października) na Rysach, gdzie zginął 30-letni mężczyzna, a w nocy z poniedziałku na wtorek również na Rysach zginęła turystka. W miniony piątek do śmiertelnego wypadku doszło na Orlej Perci. W ostatnim czasie do serii śmiertelnych wypadków doszło także w słowackiej części Tatr.

Wszystkie śmiertelne wypadki z ostatnich dni miały podobną przyczynę, czyli niedostosowanie umiejętności do panujących, zimowych warunków i brak odpowiedniego wyposażenia.

d3w6vpk

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Turyści w górach przesadzają. "Te ślady widać szczególnie"

Pogoda sprzyja, ale TPN ostrzega

W Tatrach panuje prawdziwe babie lato. W najbliższych dniach termometry w Zakopanem nawet 20 st. C. Jedynie na szczytach prognozowane są silne porywy wiatru. Poranki w Zakopanem mogą być mgliste z przymrozkami.

"Poruszanie się w warunkach zimowych - w wyższych partiach Tatr - wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki, czekan, kask, wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - czytamy w aktualnym komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

d3w6vpk

- Do takich warunków turystycznych też trzeba się odpowiednio przygotować. Wybierając się na górskie szlaki, trzeba mieć na uwadze, że dzień robi się coraz krótszy i lepiej zrezygnować z długich wycieczek. Pamiętajmy, że w wyższych partiach jest dalej sporo śniegu, którego możemy się spodziewać już od wysokości 1800 m n.p.m. Śnieg ten po kilku odwilżach i przymrozkach jest bardzo twardy, dlatego w takim terenie konieczne jest założenie raków - powiedział w rozmowie z PAP przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3w6vpk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w6vpk