Trwa ładowanie...

W tych miastach żyje się najlepiej. Warszawa też uwzględniona

"The Economist" po raz kolejny stworzył ranking najlepszych miast do życia. W pierwszej dziesiątce mamy starych wyjadaczy i nowe rodzynki. Stolica Polski niestety nie znalazła się w tym prestiżowym gronie. Mimo to, mamy być z czego zadowoleni.

Share
W tych miastach żyje się najlepiej. Warszawa też uwzględniona
Źródło: Pixabay.com
depnrtx

Po raz kolejny zwycięzcą rankingu EIU zostało Melbourne. To już siódmy rok z rzędu na szczycie. Miasto zdobyło 97,5 punktów na 100, co oznacza, że wyjątkowo wyróżnia się stabilnością, opieką zdrowotną, kulturą i środowiskiem oraz edukacją i infrastrukturą na tle 139 innych miast. Szczególnie w pierwszej 10-ce zastanawia obecność trzech miast Kanady. Trudno nie pomyśleć o nagłej sławie, jaka spadła na ten kraj po wyborach prezydenckich w USA. Padły wtedy strony urzędów imigracyjnych, Amerykanów interesowało, jak się tam legalnie przeprowadzić.

Numerem dwa jest Wiedeń z wynikiem 97,4 – a więc niewiele mu zabrakło do zwycięstwa. Podobnie zresztą, co Vancouver (97,3 punktów). Austriacy i Kanadyjczycy i tak powinni być dumni, ich miasta zachowały swoje pozycje z 2016 r. O 13 oczek do góry przeskoczył Reykjavik, zainteresowanie nim zdecydowanie wzrosło przez ostatnie 12 miesięcy. Nieźle radzi sobie również Amsterdam, gdzie w ostatnich latach odnotowano spadek wskaźników przestępczości. Dotychczasowe pozycje utraciły Manchester i Sztokholm, oczywiście z powodu ataków terrorystycznych.

Aczkolwiek ogólny wynik w skali globalnej jest pozytywny. 12 miast poprawiło warunki mieszkaniowe, i jedynie 6 zaliczyło spadek. "Wiele z wyzwań związanych z życiem nadal jest obecnych, ataki terrorystyczne i geopolityczne postawy pogłębiły międzynarodowe lęki. Być może osiągnięto punkt zwrotny, ale poziomy życia pozostają na niskim poziomie historycznym – powiedział autor ankiety. Na końcu listy znalazły się miasta zniszczone wojną, ubóstwem i polityczną niestabilnością: Damaszek jest ostatni, przed nim mamy Lagos i Tripoli.

Najlepszymi miastami do życia w 2017 r. są:

  1. Melbourne, Australia
  2. Wiedeń, Austria
  3. Vancouver, Kanada
  4. Toronto, Kanada
  5. Calgary, Kanada
  6. Adelaide, Australia
  7. Perth, Australia
  8. Auckland, Nowa Zelandia
  9. Helsinki, Finlandia
  10. Hamburg, Niemcy

Warszawa, podobnie jak rok temu, zajęła 65 miejsce. Można to brać za dobry znak, nasza stolica zdobyła 17.5 punkta mniej od Wiednia.

depnrtx

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
depnrtx
depnrtx