Trwa ładowanie...
d2zym0y

W Wenecji nie chcą więcej turystów. A ich liczba z roku na rok rośnie

Wenecja to od lat jedno z najpopularniejszych miast w Europie. Co roku przybywa tu ok. 25-30 mln turystów. Z noclegu, jak wynika z ostatnich danych, korzysta 4,5 mln osób rocznie. Ta liczba wciąż rośnie. Mieszkańcy mają dość i wznowili protesty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Mieszkańcy Wenecji narzekają, że ich życie stało się udręką
Mieszkańcy Wenecji narzekają, że ich życie stało się udręką (Shutterstock.com)
d2zym0y

"Wenecja chce żyć, dosyć hoteli" - to jedno z haseł niedawnego protestu stowarzyszenia mieszkańców miasta, domagającego się uregulowania napływu turystów i ograniczenia rozwoju przeznaczonej dla nich bazy noclegowej.

Mieszkańcy narzekają, że ich życie stało się udręką, a wielu z nich, z powodu ciągłego tłoku, rozważa wyprowadzkę. Szacuje się, że takie plany wprowadza w życie ok. tysiąca osób rocznie. Przez 60 lat liczba mieszkańców zmniejszyła się trzykrotnie. Dziś historyczne centrum zamieszkuje 56 tys. osób - podaje PAP.

Burmistrz Luigi Brugnaro i radca ds. turystyki Paola Mar, już w ubiegłym roku ocenili, że problemy powodowane przez turystów, począwszy od przepełnienia hoteli czy schronisk, a skończywszy na wandalizmie, niebezpiecznie się nasilają.

d2zym0y

Problem stanowią też statki wycieczkowe, które podpływają tak blisko Wenecji, że skutecznie psują widok. Władze podjęły decyzjeę o zamknięciu akwenów dla takich jednostek, jednak proces rozłożono w czasie, co denerwuje mieszkańców włoskiego miasta.

Od 20 lat dyskutuje się, jak zmniejszyć liczbę turystów i jednocześnie poprawić warunki życia mieszkańców. Rozważano m.in. wprowadzenie "przepustek" do miasta.

Jednym z pomysłów władz Wenecji, który ogłoszono w 2017 r., jest ustawienie w najpopularniejszych miejscach bramek z licznikami. Miał być to pierwszy krok w ramach szeregu działań, których celem jest ograniczenie liczby turystów, coraz częściej nazywanych tu "intruzami". Bramek wciaż jednak nie ustawiono.

Nie tylko mieszkańcy zarzucają władzom miasta brak troski o nie. Słowa krytyki skierowało także UNESCO, na którego liście dziedzictwa Wenecja jest od 30 lat.

d2zym0y

Najlepsze kierunki na zimę. Zobacz wideo!

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d2zym0y

Podziel się opinią

Share
d2zym0y
d2zym0y