W PodróżyWagina Tetydy. Dziwny mieszkaniec oceanu

Wagina Tetydy. Dziwny mieszkaniec oceanu

Natura potrafi zadziwiać. Jej dzieła są często tak niesamowite, że w pierwszej chwili ciężko uwierzyć w ich istnienie. Do nietypowych stworzeń, które żyją na naszej planecie należy Wagina Tetydy. Oryginalna nazwa to dopiero początek.

Wagina Tetydy to hit internetu ostatnich dni
Wagina Tetydy to hit internetu ostatnich dni
Źródło zdjęć: © Getty Images
oprac. IKO

01.02.2021 13:37

Open Ocean Exploration to popularny profil na Twitterze, który ma ponad 70 tys. obserwujących. "Kochasz otwarty ocean? Meduzy, kalmary i tajemnice głębin morskich? Codziennie publikuję nowe fakty i piękne zdjęcia. Dołącz do przygody" - pisze autorka Rebecca R. Helm, biolog morski z uniwersytetu Asheville w stanie Karolina Północna.

Na prowadzonym przez Helm profilu można przepaść. Każdy post to podróż do podwodnego świata niezwykłych stworzeń. W ostaniach dniach ogromne zainteresowanie wzbudził post o... waginie Tetydy. Tysiące internautów udostępniło zdjęcie nietypowego stworzenia.

"Chcę opowiedzieć wam historię, która zaczyna się od tego bardzo dziwnego zwierzęcia: waginy Tetydy" - zaczyna biolożka.

Wagina Tetydy - niezwykły mieszkaniec oceanu

Skąd ta niezwykła nazwa? Tetyda to bogini z mitologii greckiej, będąca uosobieniem "żeńskiej" siły rozrodczej morza. Drugi człon nawiązuje do wyglądu galaretowatego stworzenia.

Okazuje się, że to salpa z rzędu osłonic. Jak czytamy w poście, ma kształt beczki o długości od kilku do kilkunastu centymetrów, ale zdarzają się nawet osobniki ponad 30 cm. Z obu stron znajdują się otwory - przez jeden wpływa, przez drugi wypływa woda.

Wagina Tetydy pierwszy raz została opisana przez W.G Tilesiusa w 1802 roku. Dzięki temu, że jest przezroczysta ciężko ją dostrzec i dzięki temu unika drapieżników. Występuje w wodach tropikalnych i umiarkowanych Pacyfiku, Atlantyku i Oceanu Indyjskiego.

Badaczka dodaje, że przedziwne zwierzę ma wewnątrz... fabrykę klonów. Nawiązując w ten sposób do nietypowego sposobu rozmnażania się waginy Tetydy.

Nietypowe stworzenia pełnią ważną rolę z ekologicznego punktu widzenia. Gdy obumierają, przenoszą duże ilości organicznego węgla do głębokich warstw oceanu.

"Wagina Tetydy. Świetny temat na początek konwersacji" - śmieją się internauci.

Źródło artykułu:WP Turystyka
oceanzwierzęw podróży
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (95)