Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Jak głosować w II turze wyborów prezydenckich podczas urlopu?

Tegoroczne wybory prezydenckie odbywają się w czasie, gdy wielu Polaków jest na urlopie. Jak mogą głosować osoby, które 12 lipca, podczas drugiej tury wyborów, będą poza miejscem zamieszkania?

28 czerwca 2020 r. odbyła się I tura wyborów prezydenckich28 czerwca 2020 r. odbyła się I tura wyborów prezydenckichŹródło: Getty Images
d2rv6l2
d2rv6l2

Wyborcy, którzy będą chcieli zagłosować w drugiej turze poza miejscem swojego stałego zamieszkania – np. ze względu na wyjazd wakacyjny - mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w danej gminie do 7 lipca. Zgłoszenia są możliwe w sposób elektroniczny lub tradycyjny.

Jeżeli wniosek o dopisanie został złożony przed pierwszą turą wyborów, to automatycznie przechodzi on także na drugą turę. Tak więc, jeśli 28 czerwca ktoś głosował w innym miejscu niż jest zameldowany, a chce oddać głos "u siebie", musi wystąpić do urzędu gminy w miejscu, w którym zagłosował 28 czerwca, o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Ogólna zasada jest bowiem taka, że jeśli ktoś dopisał się do spisu wyborców, to będzie w nim figurował tak długo, aż sam się nie przepisze. Taki wniosek można złożyć na dwa wspomniane już sposoby: osobiście w urzędzie gminy lub elektronicznie przez profil zaufany ePUAP.

Wyborca, który nie chce się dopisywać do listy wyborców w żadnej konkretnej gminie, bo nie wie na przykład, gdzie konkretnie będzie się znajdował 12 lipca, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

d2rv6l2

Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, nie później niż 10 lipca 2020 r. Konsekwencją wydania zaświadczenia o prawie do głosowania jest automatyczne wykreślenie ze spisu wyborców.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania może zostać złożony pisemnie, w formie elektronicznej, a także telefaksem.

Osoby, które zgłosiły się po zaświadczenie przed pierwszą turą wyborów prezydenckich otrzymały od razu dwa egzemplarze. Jedno mogły wykorzystać podczas pierwszej tury, a kolejne w drugiej turze. Jeśli zgubiły dokument uprawniający do głosowania 12 lipca, to możliwość oddania głosu przepadnie. Urzędy nie wydają duplikatów zaświadczeń.

Wybory prezydenckie 2020 - uwaga przy wyborze właściwego urzędu

Jeśli przed pierwszą turą wystąpiliśmy o dopisanie do spisu wyborców w innym miejscu niż miejsce naszego stałego zamieszkania, to wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania musimy złożyć w urzędzie gminy, w której zostaliśmy dopisani do spisu wyborców na czas pierwszej tury.

d2rv6l2

Wybory prezydenckie 2020 - głosowanie korespondencyjne

Łatwiej będą miały osoby, które już przed pierwszą turą wyraziły chęć głosowania za pomocą doręczanych do domu pakietów wyborczych. Nie muszą one ponownie rejestrować się przed drugą turą. Pakiet przyjdzie na adres wskazany w dokonanym wcześniej zgłoszeniu.

Jednak należy pamiętać, że nie można zmienić miejsca głosowania w drugiej turze. Można za to zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego wyłącznie w drugiej turze wyborów. Robimy to w sposób tradycyjny lub elektroniczny.

Nie wszyscy Polacy, którzy posiadają czynne prawo wyborcze, mogą skorzystać z możliwości, jaką dają wybory korespondencyjne. Mowa o pacjentach w szpitalach, pensjonariuszach domów opieki społecznej, studentach mieszkających w akademikach, więźniach, osobach z niepełnosprawnością, które udzieliły pełnomocnictwa do oddania głosu, osobach osoby, które otrzymały z urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania w innym wybranym przez siebie obwodzie.

d2rv6l2

Źródło: gov.pl, Money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

All inclusive w czasach zarazy. Tak to wygląda w hotelach

d2rv6l2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rv6l2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj