Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Najdłuższe piesze szlaki w Polsce

Czy trzeba daleko ruszać na wakacje, żeby przeżyć przygodę życia? Nie! Nie trzeba też dysponować dużym budżetem, by zacząć snuć plany. Idealnym rozwiązaniem może okazać się wyprawa jednym z polskich szlaków turystycznych, a do tego wystarczy plecak, wygodne buty i dużo pozytywnej energii. W erze koronawirusa takie wakacje mogą być też jedną z najbezpieczniejszych opcji.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zamek Ogrodzieniec na Szlaku Orlich GniazdZamek Ogrodzieniec na Szlaku Orlich GniazdŹródło: 123RF, fot: fotokon
doeg6vf
doeg6vf

Niemal każdy od czasu do czasu spotyka się z charakterystycznymi barwnymi, poziomymi pasami, znaczącymi drzewa, słupy i inne obiekty. Nie są one oczywiście przypadkowe i nie jest to żaden system znakowania drzew, jak sugerują czasami niektóre nieobeznane z tematem osoby. To nic innego, jak oznakowanie szlaku turystycznego.

Polska oferuje prawdziwe bogactwo takich tras, gwarantujących spektakularne widoki czy wiodących przez najbardziej atrakcyjne pod względem przyrodniczym obszary, pomiędzy bardziej i mniej znanymi zabytkami. Wystarczy tylko dopasować region i odpowiadający nam poziom trudności i można ruszać w drogę. Niektóre ze szlaków to setki kilometrów niesamowitych wrażeń.

Główny Szlak Beskidzki

Najdłuższy szlak turystyczny w Polsce ma ponad 500 km i wiedzie przez południową część kraju. Znany jest jako Główny Szlak Beskidzki. Jego początek wyznaczony jest w Ustroniu, nieopodal granicy z Czechami, a wielki finał ma miejsce we wsi Wołosate – najbardziej wysuniętej na południe zamieszkanej miejscowości w Polsce.

Zawoja. Turyści w drodze na Babią Górę 123RF
Zawoja. Turyści w drodze na Babią GóręŹródło: 123RF, fot: dziewul

Wytyczony jest wśród prawdziwych przyrodniczych skarbów Małopolski i Podkarpacia. Ze względu na sumę podejść, jaką trzeba pokonać, polecany jest przede wszystkim ambitnym podróżnikom. Ci, którzy podołają trudom takiej wyprawy, zostaną wynagrodzeni zapierającymi dech w piersiach widokami. Osoby, które przemierzają tę trasę, mogą podziwiać malownicze krajobrazy: Beskidu Śląskiego z Baranią Górą na czele, Beskidu Żywieckiego i Makowskiego (tu szlak przebiega m.in. przez Babią Górę), Gorców, Beskidu Sądeckiego i Niskiego oraz Bieszczadów. Osoby chcące zmierzyć się z tą trasą, muszą zarezerwować ok. dwóch tygodni. Rocznie znajduje się nawet kilkaset osób, które podejmują wyzwanie.

doeg6vf

Szlak turystyczny Rzeszów-Grybów

Nie mniej atrakcyjny jest inny wiodący przez polskie góry szlak, który znany jest jako niebieski szlak turystyczny Rzeszów-Grybów. Jest on niewiele krótszy od wymienionego wcześniej Beskidzkiego Szlaku Beskidzkiego – ma 445 km – i jest równie wymagający. Nazywany niekiedy szlakiem karpackim, prowadzi w przeważającej części wzdłuż granicy, najpierw polsko-ukraińskiej, a później polsko-słowackiej.

Wśród punktów, które wyznaczają ten szlak, znajdują się m.in.: Krzemień (najwyższy na trasie szczyt i drugi pod względem wielkości w całych Bieszczadach), Bukowe Berdo – oferujący obezwładniające widoki bieszczadzki masyw i Wielka Rawka (1304 m n.p.m.). Część trasy prowadzi przez Bieszczadzki Park Narodowy. Nie sposób też nie wspomnieć o mijanych na tej trasie gościnnych wsiach, w których życie toczy się niespiesznie oraz o mających duszę starych drewnianych kościołach i cerkwiach.

Główny Szlak Sudecki

Podobny dystans - 440 km – trzeba przejść, maszerując Głównym Szlakiem Sudeckim. Jego początek wyznaczony został w Świeradowie-Zdroju, w woj. dolnośląskim, a finał ustalony został w Prudniku na Opolszczyźnie. Trasa biegnie m.in. przez Karkonosze, Góry Sowie i Góry Stołowe, zahaczając o popularne wśród turystów miejscowości: Szklarską Porębę, Karpacz, Kudowę-Zdrój i Duszniki-Zdrój. Wędrując tym szlakiem, nie sposób się nudzić.

Wodospad Kamieńczyka 123RF
Wodospad KamieńczykaŹródło: 123RF, fot: magmac83

Wśród mijanych po drodze atrakcji znajdują się m.in.: Wodospad Kamieńczyka, słynna Śnieżka, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy, a także pałace (m.in. Jedlinka i pałac w Piotrowicach Nyskich), ruiny zamków i twierdze obronne (Twierdza Srebrnogórska, zamek Radosno). Natknąć się można również na liczne wieże widokowe.

doeg6vf

Szlak Nadmorski

Ale nie samymi górami żyje człowiek. Ci, którzy preferują klimat wybrzeża, też znajdą coś dla siebie. Odpowiedzą dla miłośników morskiego powietrza będzie Szlak Nadmorski. Ma on blisko 380 km długości. Jego początek wyznaczony jest w Świnoujściu. Prowadzi przez uznawane za najbardziej atrakcyjne miejscowości wypoczynkowe nad Bałtykiem, m.in.: Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Darłowo, Ustkę i Łebę. Przebiega też przez Woliński oraz Słowiński Park Narodowy.

Słowiński Park Narodowy 123RF
Słowiński Park NarodowyŹródło: 123RF, fot: magmac83

Szlak Nadmorski kończy się w Żarnowcu. Ale tak naprawdę nie musi to być finał przygody. Szlak Nadmorski jest bowiem częścią znacznie większego projektu, znanego jako europejski długodystansowy szlak pieszy. Trasa ta jest oznaczona symbolem E9 i biegnie z Portugalii aż do Estonii. Razem jest to ok. 4500 km drogi, która wiedzie wzdłuż urokliwego i bardzo różnorodnego wybrzeża europejskich krajów, m.in.: Hiszpanii, Francji, Anglii (szlak uwzględnia przeprawę promową na trasie Francja-Anglia-Francja), Belgii, Holandii, Niemiec czy Łotwy.

doeg6vf

Szlaki piesze w Polsce - bogactwo wyboru

Szlaków turystycznych o długości ponad 100 km jest w Polsce znacznie więcej. Wśród nich warto wymienić m.in.: 160-kilometrowy Szlak Orlich Gniazd (z Krakowa do Częstochowy), pozwalający podziwiać po drodze średniowieczne zamki, które zabezpieczały przed wiekami granice Królestwa Polskiego. A wśród nich np. zamek Ogrodzieniec.

Dobrym pomysłem jest też 105-kilometrowy Główny Szlak Świętokrzyski, który oferuje obłędne widoki, a jest stosunkowo łatwy do pokonania nawet przez początkującego dalekodystansowca. Taka kilkudniowa wyprawa pozwala lepiej poznać ten jeden z najpiękniejszych i wciąż niedocenianych regionów Polski.

Oczywiście planując wakacje na szlaku, zawsze można też pójść całkowicie własnymi ścieżkami. Dobrze jednak pamiętać, że przemieszczając się wyznaczonym już szlakiem turystycznym, plan wyprawy mamy już właściwie gotowy. Możemy być też pewni, że nie przeoczymy najważniejszych atrakcji. No i możemy skorzystać z doświadczeń i wskazówek innych piechurów. Ruszając w trasę, mamy bowiem gwarancję, że taki szlak został wcześniej wypróbowany przez rzesze podróżników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WPodróży: Niemcy Północne, czyli idealny pomysł na weekendowy wyjazd cz. II

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

doeg6vf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doeg6vf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj