Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Polska Organizacja Turystyczna sprawdziła plany wyjazdowe Polaków

Z badania przeprowadzonego wśród turystów wynika, że ponad 30 proc. Polaków chce wyjechać na krótki wyjazd jeszcze w maju lub czerwcu. Pojawił się nowy czynnik decydujący o wyjazdach – podwyższone standardy higieniczne.

Wakacje 2020. Polska Organizacja Turystyczna sprawdziła plany wyjazdowe PolakówŹródło: Getty Images
d19cqca
d19cqca

Ministerstwo Rozwoju, wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla hoteli, obiektów i pensjonatów, pozwalające im funkcjonować w trakcie pandemii. Działania te związane są z II etapem odmrażania gospodarki, w ramach którego rząd zdecydował się od 4 maja otworzyć hotele, usługi noclegowe oraz część atrakcji turystycznych.

Zanim stworzono listę wytycznych, przygotowano badanie dotyczące najważniejszych czynników branych pod uwagę przy organizacji wyjazdów. Okazało się, że pojawił się nowy, związany z aktualną sytuacją epidemiczną – wprowadzenie przez obiekt podwyższonych standardów higienicznych. Ten czynnik jest ważny dla 82 proc. turystów, w tym dla połowy z nich (41 proc.) – bardzo ważny.

- Naszym celem było przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i gości obiektów turystycznych w tym trudnym czasie. Zależy nam na tym, by pobudzić branżę i umożliwić jej działanie w trakcie epidemii. Jesteśmy przekonani, że otwarcie bazy noclegowej, przy zachowaniu dobrych praktyk i środków ostrożności pozwoli branży turystycznej ponownie zarabiać - powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Polacy są spragnieni podróżowania

Z badania zleconego przez POT wynika, że aż 30 proc. Polaków w ciągu najbliższych kilku tygodni planuje wyjazd turystyczno-wypoczynkowy z przynajmniej jednym noclegiem. Aż 87 proc. z nich chce podróżować po Polsce – najczęściej w góry (34 proc.), nad morze (27 proc.) lub nad jeziora (16 proc.).

d19cqca

- To pozwala nam z optymizmem spojrzeć na perspektywę tegorocznych wakacji i z pewnością jest dobrą prognozą dla branży turystycznej. Pierwsza odrodzi się turystyka krajowa. POT, aby wzmocnić ten pozytywny przekaz i pomóc Polakom uniknąć zakażenia koronawirusem, 4 maja rozpocznie kampanię promującą bezpieczne podróżowanie po Polsce - dodał prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Robert Andrzejczyk.

Dla turystyki duże znaczenie będzie miało także równoczesne otwarcie niektórych atrakcji turystycznych, w tym muzeów i innych miejsc kultury. W badaniu zleconym przez POT aż 78 proc. respondentów zwraca na to uwagę. Zdecydowana większość turystów, bo 64 proc. wybierze się do płatnych obiektów noclegowych, 16 proc. natomiast zamierza odwiedzić rodzinę lub przyjaciół.

Badanie wykonane w dniach 22-26 kwietnia 2020 r. przez ARC Rynek i Opinia sp. z.o.o., na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18-64 lat; 1030 respondentów.

d19cqca

Źródło: Polska Organizacja Turystyczna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus a praca. Przymusowy urlop? "To lepsze niż zwolnienie"

d19cqca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19cqca