Trwa ładowanie...

Wakacje 2020: Portugalia. Wykupiła wakacje na Azorach. Dopiero potem doczytała warunki wjazdu

Szykujecie się na wakacje w Portugalii? Zanim kupicie bilety, sprawdźcie, w których regionach kraju wciąż potrzebne są testy na obecność koronawirusa. Pani Dorota kupiła okazyjnie wycieczkę na Azory, a dopiero potem doczytała, jakie obowiązują tam zasady wjazdu. Urlop może spędzić na kwarantannie.

Share
Na archipelagach Madery i Azorów wciąż są ograniczenia wjazdowe Na archipelagach Madery i Azorów wciąż są ograniczenia wjazdowe Źródło: Getty Images
d1by79v

Od 15 czerwca granice Portugalii są otwarte dla obywateli Unii Europejskiej, państw strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Wenezueli, USA, Kanady czy RPA. Na teren kraju można wjeżdżać bez ograniczeń i bez konieczności odbywania obowiązkowej kwarantanny.

Wielu turystów zaciera już ręce i przeczesuje wyszukiwarki biletów lotniczych w poszukiwaniu idealnych okazji. Podobnie postąpiła pani Dorota, która korzystając z "koronawirusowych promocji" na tanie wycieczki zabukowała sobie urlop na Azorach. Zapłaciła, a dopiero potem zaczęła czytać o zasadach wjazdu do regionu, do którego planuje wyjechać. To, co wyczytała na rządowej stronie, mocno ją zaniepokoiło.

- Lądując na Azorach, muszę mieć ze sobą negatywny wynik testu na obecność koronawirusa albo poddać się takiemu testowi na miejscu. W innych regionach Portugalii takiego obowiązku nie ma - mówi pani Dorota w rozmowie z WP. - Na wyniki czekać będę dwa dni. W tym czasie zostanę zakwaterowana w specjalnym hotelu, którego koszt pokryje rząd Azorów. Ja zamierzam wykonać test przed wylotem, ale co, jeśli na miejscu okaże się, że któryś z pasażerów z mojego samolotu ma koronawirusa? Istnieje szansa, że wszyscy podróżni będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę. A wtedy mogę już zapomnieć o wakacjach - dodaje.

d1by79v

Nie dajcie się zwieść okazjom, bo nie do każdego regionu Portugalii wjedziecie z rozpędu. Zanim zaplanujecie wycieczkę, zapoznajcie się z informacjami zamieszczonymi na stronie rządowej Portugalii. W innym przypadku może się okazać, że urlop spędzicie na kwarantannie.

- Na wakacje lecę we wrześniu. Mają potrwać 9 dni, więc 14-dniowa kwarantanna będzie dla mnie problemem, ponieważ będę musiała poprosić o więcej wolnego w pracy i poprzekładać loty. W obecnej sytuacji nie jest to łatwa sprawa - tłumaczy nam pani Dorota. - Na szczęście wykupiłam opcję flex, by mieć możliwość zmiany daty, godziny i trasy lotu. Inni mogą nie być na to przygotowani.

Na Maderę i Azory po wykonaniu testu na koronawirusa

- Wyjątki od podróżowania bez ograniczeń stanowią archipelagi Madery i Azorów, gdzie przy wjeździe trzeba okazać aktualny negatywny wynik testu na COVID-19 lub zgodzić się na wykonanie takiego testu na lotnisku. Osoby wybierające się na Maderę muszą wypełnić także internetowy formularz ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli nie posiadają certyfikatu z ujemnym wynikiem badania na obecność koronawirusa, muszą poddać się kwarantannie - mówi w rozmowie z WP Klaudyna Fudala z portalu Wakacje.pl.

"Rząd Autonomicznego Regionu Madery odradza, do odwołania, podróże na archipelag. Osoby przybywające na Maderę poddawane są obowiązkowym badaniom i podlegają kwarantannie przez okres 14 dni" - czytamy na polskiej stronie rządowej Gov.pl.

d1by79v

Odradzane są również wizyty na archipelagu Azorów. Turyści przyjeżdżający na Azory mają do wyboru 4 opcje: okazać na lotnisku negatywny wynik testu na Covid-19, przeprowadzonego na 72 godziny przed wylotem ze swojego miejsca zamieszkania, poddać się testowi na lotnisku albo dobrowolnej 14-dniowej kwarantannie. Ostatnią i najmniej ciekawą opcją jest powrót do kraju swojego pochodzenia.

Trzeba być przygotowanym na ograniczenia

Jeżeli nie chcecie spędzić wakacji zamknięci w hotelu, lepiej wykonajcie test na obecność koronawirusa na własną rękę. Unikniecie dzięki temu niepotrzebnych niespodzianek i nieprzyjemności, a przy okazji nie narazicie współpasażerów na niebezpieczeństwo. Prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem na pokładzie samolotu jest bardzo wysokie, a więc może się okazać, że w przypadku jednego zakażonego pasażera kwarantannę będą musieli odbyć wszyscy podróżni.

Na stronie rządowej Portugalii czytamy, że przyjezdni powinni być przygotowani na wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w podróży z niewielkim wyprzedzeniem lub bez powiadomienia.

d1by79v

Warto również pamiętać, że do odwołania ograniczone jest przemieszczanie się między gminami na wyspie São Miguel w archipelagu Azorów. Korzystanie z plaż na terytorium Portugalii podlega specjalnym zasadom bezpieczeństwa oraz limitom przebywających na nich osób. Aktualny stan obłożenia kąpielisk można sprawdzić na specjalnej aplikacji InfoParia.

Źródło: Gov.pl

Lizbona. Jest jak zakochana kobieta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1by79v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1by79v
d1by79v