Wakacje 2021. Coraz więcej krajów wpuszcza bez testów i zaświadczeń
Chciałoby się powiedzieć, że wraca normalność w podróżowaniu. Coraz więcej krajów Europy łagodzi warunki wjazdu dla turystów z Polski. Bez testu, świadectwa szczepień i kwarantanny można wybrać się m.in. do Chorwacji, Hiszpanii, Czech, Rumunii, Albanii czy na Cypr.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Urlop tylko na podstawie dowodu tożsamości lub paszportu? Po kilkunastu miesiącach pandemii i masie obostrzeń ograniczających podróżowanie, takie rozwiązanie wydaje się być nierealne. Na szczęście coraz więcej krajów luzuje obostrzenia i znosi wymóg kwarantanny, testu, a nawet zaświadczeń o szczepieniu.
Wakacje 2021 - europejskie kierunki bez testów
Bez dodatkowych warunków, takich jak przedstawianie testów czy odbycie kwarantanny, można już pojechać z Polski do Rumunii, Czech, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej i na Litwę.
Polscy turyści, którzy wybierają się na Cypr, także nie mają obowiązku okazywania wyników testów czy szczepień. Przed wyjazdem należy tylko uzupełnić formularz zdrowotny. Każdy przybywający na Cypr turysta może też być poddany losowym badaniom na obecność koronawirusa.
Chorwacja, ukochany kraj Polaków na wakacje, zniosła obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa przy wjeździe. Od 17 czerwca wszyscy turyści przyjeżdżający bezpośrednio z krajów lub regionów Unii Europejskiej, które obecnie znajdują się na tzw. zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), mogą wjechać na terytorium Republiki Chorwacji na takich samych warunkach jak przed pandemią. Dotyczy to także Polski.
Od poniedziałku 21 czerwca wszyscy podróżni udający się z Polski do Hiszpanii drogą lotniczą zwolnieni są z obowiązku okazywania certyfikatu szczepienia/ozdrowienia czy wyniku testu. Niezbędne jest jednak wypełnienie dostępnego online formularza sanitarnego.
- Hiszpania znajduje się w pierwszej czwórce najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków na urlop, a zniesienie części obostrzeń wjazdowych może skutkować jeszcze większym zainteresowaniem tym kierunkiem w kolejnych tygodniach - mówi Agata Biernat z portalu Wakacje.pl. - Najczęściej decydujemy się na wakacje na wyspach - Majorce lub Wyspach Kanaryjskich, ale w ofercie biur podróży znajdziemy też propozycje wypoczynku w Hiszpanii kontynentalnej.
Podróżując do większości krajów europejskich trzeba wypełnić formularz lokalizacyjny, który jest dostępny online.
Wakacje 2021 - Słowenia i Niemcy z testem i bez testu
Polacy również do Słowenii mogą wjechać bez dodatkowych wymogów sanitarnych. Jednak by korzystać z infrastruktury turystycznej w tym kraju, np. hoteli, kampingów, sal wewnątrz restauracji czy basenów, trzeba okazać aktualny (nie starszy niż sprzed 48 godz.) negatywny wynik testu lub dokument potwierdzający zaszczepienie przeciw COVID-19 lub przejście tej choroby.
Nie dotyczy to dzieci i młodzieży do 18. roku życia przebywającej pod opieką spełniających te warunki dorosłych.
Jadąc z Polski do Niemiec samochodem lub autokarem nie trzeba przedstawiać testów, zaświadczeń o szczepieniu ani przechodzić kwarantanny. Inaczej sprawa wygląda podczas podróży samolotem. Przed wejściem na pokład należy przedstawić negatywny wynik testu antygenowego, wykonanego najwcześniej 48 godz. przed podróżą lub PCR, nie starszego niż sprzed 72 godz.
Temu obowiązkowi nie podlegają dzieci do 6. roku życia.
Wakacje 2021 z testem
Przy podróży do Grecji turyści muszą okazać negatywny wynik antygenowego (wykonanego maksymalnie 48 godz. przed przyjazdem) lub PCR (przeprowadzonym nie wcześniej niż 72 godz. przed przybyciem). Nie trzeba okazywać testu dla dzieci do 12. roku życia. Starsze dzieci obowiązują te same zasady co dorosłych. Zwolnione z testu są osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy.
- Zaszczepieni mają łatwiej. Ja na testy musiałam wydać kilkaset zł - mówi Monika Sikorska, dziennikarka WP Turystyka, która nie zdążyła się zaszczepić przed wyjazdem.
Przy wjeździe do Bułgarii należy przedstawić zaświadczenie o szczepieniu lub o przebytej chorobie. Pozostali podróżni muszą przy wjeździe okazać negatywny wynik badania antygenowego (maksymalnie sprzed 48 godz.) lub PCR (nie starszy niż sprzed 72 godz.).
Turyści z Polski lecący na Maltę muszą jeszcze na lotnisku przedstawić negatywny wynik badania PCR nie starszego niż sprzed 72 godz. Nie dotyczy to dzieci do 5. roku życia. Według zapowiedzi maltańskich władz, od 1 lipca z tego obowiązku będą zwolnione w pełni zaszczepione osoby.
Przy podróży do Portugalii należy wylegitymować się negatywnym wynikiem testu antygenowego (nie starszym niż sprzed 48 godz.) lub PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.). Obowiązek nie dotyczy dzieci do 12. roku życia. Z testu zwalnia świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przejściu COVID-19.
Udając się do Włoch z Polski trzeba okazać negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego w ciągu 48 godz. przed przekroczeniem granicy. Nie muszą tego robić dzieci poniżej 6. roku życia. Zamiast testu można też okazać zaświadczenie o przejściu pełnego cyklu szczepień (ukończonego co najmniej 14 dni przed wjazdem) lub przejściu COVID-19.
Negatywny wynik badania antygenowego lub PCR nie starszego niż sprzed 72 godz. należy też okazać przy wjeździe do Francji. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 11 lat. Dorośli zamiast testu mogą okazać świadectwo szczepień przeciwko COVID-19.
Turyści wybierający się z Polski na Słowację muszą się wylegitymować negatywnym wynikiem testu PCR (maksymalnie sprzed 72 godz.) lub antygenowego (sprzed 24 godz.). Z tego obowiązku zwalnia zaświadczenie o przyjęciu szczepionki lub przechorowaniu COVID-19. Żadnych dokumentów nie muszą przedstawiać osoby poniżej 18. roku życia.
Wakacje 2021 poza Europą
Lecąc na urlop do Turcji należy przedstawić negatywny wynik badania PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) lub antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.). Z tego wymogu zwolnione są dzieci poniżej 6 lat, a także osoby, które przeszły pełen cykl szczepień lub są ozdrowieńcami.
Wybierając się do Egiptu Polacy muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przylotem. - Kosztu związanego z tym badaniem możemy uniknąć, korzystając z promocji przygotowanych przez wiele biur podróży, które zapłacą za nasz test wykonany tuż po przylocie na lotnisku w Egipcie - dodaje Agata Biernat. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 lat.
Takie same zasady jak w Egipcie obowiązują przy podróżach do Tunezji. Przy przekraczaniu granicy tego państwa zamiast wyniku badania można jednak okazać świadectwo szczepień lub potwierdzenie przejścia COVID-19. Nie dotyczy to dzieci do 12. roku życia.
Źródło: gov.pl/WP
Paszporty covidowe. "Mogą przyczynić się do powstawania nierówności społecznych"
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.