Wakacje 2021. Gwałtowny wzrost płatności bonem turystycznym
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przekazało, że od czerwca można zaobserwować gwałtowny wzrost płatności Polskim Bonem Turystycznym. Według resortu od początku czerwca liczba aktywowanych bonów utrzymuje się na poziomie ok. 7 tys. tygodniowo.
Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej cierpiących z powodu skutków epidemii COVID-19. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.
Polski Bon Turystyczny - wzrost zainteresowania
Jak wynika z informacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, zainteresowanie realizacją bonu gwałtownie wzrosło wraz z początkiem lata.
"Cieszy nas to, że Polacy tak chętnie korzystają z Bonu Turystycznego. Jest to ważne wsparcie zarówno dla polskich rodzin jak i dla krajowej branży turystycznej" - powiedział PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy. - "Dzięki Polskiemu Bonowi Turystycznemu wiele dzieci wyjeżdża na upragnione wakacje po trudnym, pandemicznym roku szkolnym".
Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że na początku 2021 r. przyrost wykorzystania bonów był minimalny. Od momentu otwarcia branży turystycznej liczba ta rośnie, a od czerwca 2021 r.wzrost ten jest gwałtowny i obecnie utrzymuje się na poziomie ok. 7 tys. tygodniowo.
Z raportu dot. wykorzystania bonu turystycznego wynika, że od 14 do 20 czerwca do płatności (częściowo lub całkowicie) wykorzystano 74 tys. 862 bonów; tydzień wcześniej - 63 tys. 681, a w tygodniu 31 maja - 6 czerwca - 71 tys. 401. Z kolei np. 15-21 lutego było to 16 tys. 352 bonów, tydzień później - 15 tys. 182, a między 1 a 7 marca - 10 tys. 876.
Jak podaje resort, od lutego 2021 r. z Polskiego Bonu Turystycznego skorzystano w sumie 742 tys. 434 razy. Z kolei od początku istnienia programu aktywowano ponad 2 mln bonów.
Polski Bon Turystyczny - gdzie można zrealizować?
Przypominamy, że z pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. Można nim płacić również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu.
Aktualna lista podmiotów, w których można zrealizować bon, dostępna jest na stronach internetowych POT.
Polski Bon Turystyczny - nowelizacja ustawy
Nowelizacja ustawy o Polskim Bonie Turystycznym zakłada, że operatorzy turystyczni, w tym organizatorzy turystyki, przedsiębiorcy turystyczni oraz agenci turystyczni, a także organizacje pożytku publicznego, mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in.: usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.
Aby skorzystać z bonu, należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS-u, gdzie można aktywować bon. Aby nim zapłacić, trzeba podać specjalny numer (kod obsługi płatności), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego (podany na PUE ZUS przy aktywacji). Co ważne, bonem można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę.