Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Portugalia otwiera się na turystów

Coraz więcej krajów w Europie zezwala na przyjazdy turystów z zagranicy bez konieczności odbywania kwarantanny. Po Grecji i Włoszech przyszedł czas na świetne wieści z Portugalii. Od poniedziałku 17 maja ten kraj zezwala na przyjazdy turystyczne z większości krajów europejskich, w tym Polski. By wybrać się tam na urlop trzeba spełnić tylko jeden warunek.

Portugalskie plaże zachwycają (zdjęcie ilustracyjne)Portugalskie plaże zachwycają (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Getty Images
d2et61g
d2et61g

Do Portugalii mogą teraz wjechać turyści z krajów, w których wskaźnik zachorowań na COVID-19 jest mniejszy niż 500 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, czyli np. z Polski.

Portugalia zmienia zasady wjazdu dla turystów

- Do tej pory, Portugalia kontynentalna zezwalała wyłącznie na podróże niezbędne, związane np. z pracą, sprawami rodzinnymi, zdrowotnymi lub nauką pobieraną w Portugalii. Obecnie turyści z Polski mogą swobodnie podróżować do Portugalii kontynentalnej, jeśli posiadają negatywny wynik testu RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2, który jest wymagany w większości kierunków europejskich - mówi w rozmowie z WP Ewa Waligórska z Turismo de Portugal.

Test RT-PCR należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem do Portugalii. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy również muszą wykonać test. Tak samo osoby podróżujące przez Portugalię tylko w tranzycie. Zwolnione z tego obowiązku są dzieci do 2 roku życia. Linie lotnicze, które przyjmą pasażerów bez testów, będą ukarane grzywną w wysokości od 500 do 2 000 euro za podróżnego.

Negatywny wynik testu jest sprawdzany przez linie lotnicze przed wylotem do Portugalii i może być ponownie sprawdzony na lotnisku po przylocie do Portugalii. Linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład osobom bez takiego dokumentu.

d2et61g

Jak przypomina Ewa Waligórska, podczas podróży do Portugalii kontynentalnej należy unikać lotów z przesiadką w Holandii, gdyż pasażerów przylatujących z tego kraju, nawet jeśli jest to tylko krótka przesiadka w Amsterdamie, obowiązuje 14- dniowa kwarantanna w Portugalii. W podobnej sytuacji są pasażerowie ze Szwecji, Litwy, Indii, Chorwacji, Cypru, Brazylii czy RPA.

Lizbona to miasto chętnie odwiedzane przez turystów Getty Images
Lizbona to miasto chętnie odwiedzane przez turystówŹródło: Getty Images

Portugalia zmienia zasady wjazdu - co z wyspami?

Jeśli planujemy podróż na Maderę lub Azory warto wiedzieć, że podróżnych obowiązuje również konieczność posiadania negatywnego wyniku testu RT-PCR, ale można go wykonać po przybyciu na wyspy na koszt lokalnego rządu. W takiej sytuacji pasażer musi poczekać na wynik testu nie opuszczając pokoju hotelowego, zazwyczaj jest to kilka do kilkunastu godzin.

Na Maderze i Porto Santo osoby w pełni zaszczepione i po upływie okresu 14 dni (dla szczepionek dwudawkowych) lub 28 dni (dla szczepionki jednodawkowej) są zwolnione z obowiązku testu. Ozdrowieńcy z ostatnich 90 dni i dzieci do 11 lat również nie muszą wykonywać testu. Z kolei na Azory mogą podróżować bez testu dzieci do 12 lat.

d2et61g

Portugalia - obostrzenia na miejscu

Podczas urlopu należy pamiętać, że pandemia nie ustała i stosować się do zasad panujących w tym kraju.

- Chcemy mieć pewność, że turyści będą mogli bezpiecznie cieszyć się pięknem Portugalii i że wrócą do domu z samymi pozytywnymi wspomnieniami. Dlatego wciąż nas wszystkich obowiązują pewne zasady, takie jak noszenie maski, zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, ograniczona liczba osób w wielu miejscach czy skrócone godziny działania - wymienia Waligórska.

Restauracje i kawiarnie w Portugalii są już otwarte i działają do godz. 22:30. Obsługują klientów zarówno w ogródkach jak i wewnątrz, ale przy jednym stoliku nie powinno siedzieć więcej niż 6 osób wewnątrz i 10 osób w ogródku.

d2et61g

- W Portugalii od ponad roku działa program Clean & Safe. Przystąpiło do niego ponad 21 700 firm, od lotnisk przez hotele, muzea, restauracje, agencje turystyczne po wypożyczalnie aut i inne firmy obsługujące turystów. Przy wejściu do takiej firmy znajdziemy charakterystyczny znak programu. Świadczy on o tym, że w tym miejscu przestrzega się zasad bezpieczeństwa COVID-19 - dodaje Waligórska.

Wakacje w Portugalii - ceny wycieczek

Skoro urlop w Portugalii jest teraz łatwiejszy, to warto wziąć ten kierunek pod uwagę podczas planowania wakacji.

Tydzień na Maderze z wylotem z jednego z polskich lotnisk można obecnie zarezerwować od 2299 zł (bez wyżywienia) lub ze śniadaniami od 2385 zł. W ofercie polskich biur podróży dostępne są też wycieczki z wylotem z Berlina. Wówczas cena spada nawet o 1000 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wędkarstwo ekstremalne. Portugalczyk w kajaku walczył z rybą

d2et61g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2et61g