Trwa ładowanie...

Wakacje bez testu i kwarantanny. Które kraje wpuszczają zaszczepionych?

Szczepienie na koronawirusa pozwala uniknąć 10-dniowej kwarantanny przy wjeździe do Polski. Lista krajów, które bez dodatkowych środków zapobiegawczych umożliwiają wjazd zaszczepionym, wcale nie jest długa. Które kierunki biorą pod uwagę szczepienie?

Share
Szczepienie zwalnia z kwarantanny po przyjeździe m.in. do PolskiSzczepienie zwalnia z kwarantanny po przyjeździe m.in. do PolskiŹródło: Getty Images
d470st7

Od 28 grudnia 2020 r. na polskiej granicy obowiązują obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Kwarantanna nakładana jest na wszystkie osoby przyjeżdżające spoza Unii Europejskiej, a także podróżujących transportem zbiorowym z krajów UE. Zwolnione z obowiązku kwarantanny są m.in. osoby zaszczepione na COVID-19.

Brak kwarantanny dla zaszczepionych - Cypr jako pierwszy kraj na świecie

Pierwszym wakacyjnym kierunkiem na świecie, który ogłosił, że szczepienia zwolnią z kwarantanny czy testów, był Cypr. Już na początku grudnia 2020 roku Yiannis Karousos, cypryjski minister transportu, powiedział, że od 1 marca 2021 roku zaszczepieni turyści będą mogli swobodnie przylecieć na wyspę.

Władze liczą, że zachęci to linie lotnicze i biura podróży do zwiększenia połączeń na Cypr, żeby miejscowa turystyka mogła szybko podnieść się po kryzysowym 2020 roku.

d470st7

Europejskie kraje, które biorą pod uwagę szczepienia przy wjeździe

Wbrew pozorom krajów, które wpuszczają zaszczepionych bez kwarantanny, wcale nie ma tak wiele. Polska wyprzedziła tą decyzją całą zachodnią Europę. Gdzie poza Cyprem i Polską zaszczepieni mogą swobodnie wjechać?

W połowie stycznia władze Rumunii podjęły decyzję, że podróżni, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny. Nowe zasady dotyczą "niebezpiecznych krajów", które znajdują się na tzw. żółtej liście. Wśród nich jest m.in. Polska.

Aby wjechać do Rumunii z krajów "żółtej listy" i ominąć 14-dniową kwarantannę, trzeba spełnić dwa warunki. Po pierwsze, okazać zaświadczenie o tym, że zostaliśmy zaszczepieni dwoma dawkami szczepionki, a po drugie - od przyjęcia drugiej dawki musi minąć co najmniej 10 dni.

Pod koniec stycznia 2021 roku decyzję o wpuszczaniu zaszczepionych przyjezdnych bez dodatkowych formalności podjęła także Islandia. Inni turyści muszą poddać się testom i kwarantannie - pierwszy test robiony jest na lotnisku, potem czeka nas 5 dni kwarantanny i na koniec kolejny test. Władze przypominają, że szczepienie zwalnia jedynie z kwarantanny i testów - pozostałe obostrzenia w kraju obowiązują wszystkich turystów.

d470st7

Od 2 lutego zaszczepieni nie muszą także odbywać 14-dniowej kwarantanny w Estonii. Dotyczy to osób, którym ostatnia dawka szczepionki została podana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wjazdem do kraju.

Wszystkie trzy kraje - Rumunia, Islandia, Estonia - zwalniają też z kwarantanny osoby, które przechorowały COVID-19. Zasady są różne, np. w Rumunii pozytywny test nie może być wykonany wcześniej niż 90 dni przed wjazdem, w Islandii poza pozytywnym testem PCR można także pokazać test na przeciwciała, a Estonia wpuszcza osoby, które miały koronawirusa w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Od 1 lutego podróżujący samolotem z dowolnego kraju mogą także bez problemu przybyć do Gruzji, jeśli okażą dokument potwierdzający pełny przebieg (dwie dawki) dowolnego szczepienia przeciwko COVID-19. Granice lądowe i morskie pozostają w Gruzji zamknięte.

Grecja i Dania - kraje chętne na szczepionkowe paszporty

Premier Grecji Kyriakos Micotakis w liście do szefowej KE Ursuli von der Leyen wprost stwierdził, że akceptowane w całej Unii zaświadczenia o szczepieniach mogłyby ułatwić swobodę podróżowania po Europie zaszczepionym osobom.

Zakinthos Grecja Getty Images
Grecja chce paszportów szczepionkowychŹródło: Getty Images

Micotakis zaznaczył co prawda, że dokument nie byłby wymogiem dla przekroczenia granicy, ale dałby pewność zaszczepionym osobom, że mogą to zrobić. Na razie jednak wszystkich wjeżdżających do Grecji obowiązuje kwarantanna, konieczność posiadania negatywnego wyniku testu ma COVID-19, a na miejscu obowiązuje zakaz przemieszczania się.

Chęć wprowadzenia paszportów szczepionkowych zadeklarowała także Dania. Władze poinformowały, że prace nad cyfrowym dokumentem trwają. Ma on umożliwić podróże zagraniczne, a także zniesienie obostrzeń.

d470st7

W paszporcie miałyby się znaleźć informacje o szczepieniu i tym samym dać zaszczepionym pewne przywileje. Możliwe, że ułatwi on również wstęp do restauracji, na konferencje, festiwale muzyczne czy wydarzenia sportowe.

Pod koniec lutego obywatele Danii będą mogli sprawdzić swój status dotyczący szczepienia na stronie internetowej, natomiast cyfrowy paszport ma być gotowy dla wszystkich za 3-4 miesiące.

Turystyczne raje dla zaszczepionych - Tajlandia i Seszele

Wśród egzotycznych kierunków, które z otwartymi ramionami witają osoby zaszczepione, znalazły się rajskie Seszele. Ostatnia dawka szczepionki nie może być podana później niż 2 tygodnie przed wjazdem do tego turystycznego raju.

Pod koniec stycznia pojawiła się informacja, że z kwarantanny zostaną także zwolnieni zaszczepieni turyści, którzy planują wybrać się do lubianej przez Polaków Tajlandii. Rząd pracuje obecnie nad szczegółowym planem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

COVID-19 a kwarantanna. Zaskakujące, ile powinna trwać naprawdę

d470st7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d470st7
d470st7