Wandale nie oszczędzają jednego z najcenniejszych zabytków świata
W ostatnich latach odnotowano co najmniej kilkanaście poważnych aktów wandalizmu i chuligaństwa w rzymskim Koloseum. Ostatnie incydenty skłoniły media do przypomnienia listy największych wykroczeń, które miały miejsce w tym historycznym zabytku.
18.07.2023 14:41
Ostatnie incydenty
17-letni turysta z Niemiec wyrył niedawno napis na murze. Kilka dni wcześniej 17-letnia turystka ze Szwajcarii zostawiła swoje inicjały na ścianie. Obydwojgu grozi teraz kara od 2 do 5 lat więzienia oraz grzywna do 15 tys. euro za wyrządzenie szkód w antycznym zabytku.
W czerwcu tego roku młody Bułgar, który mieszka w Wielkiej Brytanii, wyrył kluczem imiona swoje i swojej narzeczonej. Po zidentyfikowaniu przepraszał, tłumacząc, że nie zdawał sobie sprawy, że Koloseum jest tak starożytne.
Co na to media we Włoszech?
Włoskie media podkreślają, że chuligańskie zachowania, a także próby kradzieży fragmentów murów, nasiliły się w ostatnim czasie w Koloseum. Ten symbol Rzymu, który rocznie odwiedza prawie 6 mln osób, jest coraz bardziej zagrożony.
Portal Roma Today zwraca uwagę na całą serię incydentów, takich jak graffiti wykonane farbą w sprayu na murach, wtargnięcia na teren zabytku po zamknięciu, czy nawet kradzieże fragmentów muru dokonane przez czterech 15-latków z Kanady.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W 2014 r. rosyjski turysta wyrył ogromną literę "K" na murze, za co został zatrzymany i skazany na rekordowo wysoką karę w wysokości 20 tys. euro oraz trzy miesiące aresztu.
Sprawcami różnych aktów wandalizmu w Koloseum byli obywatele wielu krajów, takich jak Liban, Bułgaria, Brazylia, Ekwador, USA, a także Polska. We wrześniu 2020 r. polski turysta spuścił nad Koloseum drona, który spadł na schody amfiteatru i się rozbił, jednak nie wyrządził szkód ani ludziom, ani samemu zabytkowi.
W 2021 roku dwóch Amerykanów przedostało się na zamknięty teren Koloseum, dotarli na drugi poziom i tam chcieli wypić piwo. Otrzymali oni grzywny w wysokości 800 euro.
Wielu wandali pozostaje jednak bezkarnych i unika wykrycia przez monitoring, ponieważ nie wszędzie w Koloseum są zamontowane kamery.
Media podkreślają, że skutecznym narzędziem w walce z tą plagą jest posiadanie telefonów przez zwiedzających, ponieważ nagranie zabronionego czynu może pomóc w identyfikacji sprawców. W ostatnich przypadkach właśnie to było kluczowe.