Warszawska Obwodnica Turystyczna – czerwonym szlakiem dookoła stolicy
Przebiega przez najciekawsze miejsca powiatów otaczających stolicę, a wycieczka jej szlakiem to idealny pomysł na niejeden letni weekend za miastem. Przemierzając Warszawską Obwodnicę Turystyczną pieszo lub rowerem, mamy okazję obcować z piękną przyrodą Mazowsza, a także zobaczyć wiele interesujących zabytków. To wszystko w promieniu 30 km od centrum Warszawy.
Warszawska Obwodnica Turystyczna została zainicjowana w latach 80. To szlak okalający stolicę, oznaczony kolorem czerwonym, z wyjątkiem fragmentów przebiegających przez Puszczę Kampinoską (znaki niebieski, żółte i zielone). Cała trasa liczy aż 236 km. Wiedzie leśnymi duktami, polnymi ścieżkami oraz wzdłuż normalnych asfaltowych dróg. Prowadzi przez tzw. Zielony Pierścień Warszawy obejmujący Kampinoski Park Narodowy, Mazowiecki Park Krajobrazowy oraz Chojnowski Park Krajobrazowy, a także Lasy Chotomowskie i Legionowskie. Odwiedzając liczne rezerwaty przyrody, które przecina szlak, możemy poczuć się niemal jak w odległych zakątkach Polski, a to za sprawą różnorodnej oraz ciekawej fauny i flory, która jest niemal na wyciągnięcie ręki. Na trasie powstało też wiele miejsc odpoczynkowych wyposażonych w wiaty turystyczne, tablice informacyjne, miejsca na rozpalenie ogniska, a często też punkty widokowe. Malowniczości okolic dodają rzeki: Wisła, Świder, Jeziorka, Utrata, Łasica i inne mniejsze strugi. W upalny dzień ich brzegi stanowią świetne miejsce do dłuższego odpoczynku i pikniku.
Do najciekawszych zabytków, które można zwiedzić, wędrując lub przemierzając rowerem Warszawską Obwodnicę Turystyczną, należy z pewnością Modlin i tamtejsza twierdza. Warto odbić nieco z czerwonego szlaku, aby zobaczyć ten jeden z najciekawszych przykładów architektury militarnej w Polsce. Położona u zbiegu Wisły i Narwi XIX-wieczna fortyfikacja była wielokrotnie rozbudowywana i do dziś robi imponujące wrażenie. Dużą atrakcją na szlaku jest też późnobarokowy pałac rodu Bielińskich w Otwocku Wielkim. Rezydencja, otoczona malowniczym parkiem, wzniesiona została w latach 1682-89. Dziś jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie i prezentowane są w niej różne style wnętrz. W znajdującej się zaś po drugiej stronie Wisły Górze Kalwarii, oprócz imponującej panoramy na dolinę Wisły, zobaczymy ciekawy układ urbanistyczny nawiązujący do planów dawnej Jerozolimy, a także wiele śladów związanych z ludnością żydowską niegdyś zamieszkującą miasteczko. Mieszkał tu cadyk Icchak Meir Rothenberg Alter, założyciel chasydzkiej dynastii Ger. Charakterystycznym układem przestrzennym wyróżnia się też kolejna miejscowość na trasie – Podkowa Leśna. W założonym w latach 20. ubiegłego wieku mieście-ogrodzie podziwiać można przede wszystkim piękne przedwojenne wille. Warto przyjechać tutaj szczególnie podczas Festiwalu Otwarte Ogrody, gdy odbywa się wiele wystaw i koncertów.
Aby wyruszyć na szlak dookoła Warszawy wystarczy wsiąść w kolejkę lub podmiejski autobus za miasto. Turystyczna pętla wokół stolicy to dobra okazja do poznania Mazowsza nie tylko dla tych, którzy mają mało czasu. Na szlak można ruszyć kilka razy, w ciągu każdego weekendu pokonując jego kolejny fragment. Można też zmierzyć się z ponad 200-kilometrowym dystansem podczas jednej wycieczki. Takich śmiałków nie brakuje – od wielu lat jest to popularny cel ambitnych rowerzystów. Jeszcze innym wyzwaniem, któremu sprostać już niełatwo, jest udział w tzw. Krwawej Pętli. To impreza typu bike & run w formule 4 zawodników – 3 rowery. W zespole cały czas jedna osoba musi biec, a dystans pokonać trzeba w ciągu 24 godz.