Trwa ładowanie...
d3zen8s
d3zen8s

WHO: Unikać jaskiń w Ugandzie

Z uwagi na groźbę zarażenia wirusem Marburg Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w piątek do unikania jaskiń w Ugandzie. Żyjące tam nietoperze są nosicielami tego groźnego wirusa powodującego gorączkę krwotoczną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3zen8s

_ Z uwagi na groźbę zarażenia wirusem Marburg Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w piątek do unikania jaskiń w Ugandzie. Żyjące tam nietoperze są nosicielami tego groźnego wirusa powodującego gorączkę krwotoczną. _

Wirus Marburg został właśnie po raz pierwszy zawleczony z Afryki do Europy przez zarażonego człowieka. 40-letnia Holenderka, która zaraziła się w Ugandzie, zmarła w nocy z czwartku na piątek.

Holenderskie władze sanitarno-epidemiologiczne zapewniają, że groźba rozprzestrzenienia się wirusa jest w tym wypadku niewielka. Obserwacją medyczną objęto ok. 100 osób, z którymi miała kontakt zmarła.

d3zen8s

Hamburski instytut chorób tropikalnych, gdzie postawiono diagnozę Holenderki, informuje, że jest to pierwszy przypadek zawleczenia wirusa Marburg do Europy przez zarażonego człowieka.

Holenderka w końcu czerwca wróciła z trzytygodniowej podróży autokarem po Ugandzie. Najprawdopodobniej zaraziła się podczas zwiedzania jaskini; u żyjących tam nietoperzy stwierdzono w zeszłym roku wirusa Marburg.

Kobieta wróciła samolotem do Holandii zanim wystąpiły objawy choroby.

Niemiecka agencja dpa podkreśla, że nie istnieje lek, który zwalczałby wirusa Marburg, i że do 90 proc. zarażeń kończy się śmiercią pacjenta.

d3zen8s

Wirus zawdzięcza swą nazwę niemieckiemu miastu Marburg (Hesja), gdzie odkryto go w 1967 roku; personel tamtejszego laboratorium zaraził się wtedy od małp, sprowadzonych z Ugandy jako zwierzęta doświadczalne.

W 2007 roku doszło do zarażeń wirusem Marburg górników, wydobywających złoto z jaskiń w zachodniej Ugandzie.

(PAP)

az/ ro/ yy/

d3zen8s

Podziel się opinią

Share

d3zen8s

d3zen8s