Wieliczka najpopularniejsza na świecie

Wieliczka to jedna z największych atrakcji naszego kraju. Ostatnimi czasy, z roku na rok padają w niej rekordy frekwencji. Nie inaczej było i w 2014 r. Zabytkową kopalnię soli odwiedziło ponad 1,290 mln turystów - najwięcej w historii. Jak podkreślają przedstawiciele placówki, jest ona najchętniej odwiedzanym tego typu obiektem na świecie.

Wieliczka najpopularniejsza na świecie
Źródło zdjęć: © <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-1562087p1.html?cr=00&pl=edit-00">Xseon</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>

1 / 7

Rekord frekwencji w Zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce

Obraz
© Xseon / Shutterstock.com

Wieliczka to jedna z największych atrakcji naszego kraju. Ostatnimi czasy, z roku na rok padają w niej rekordy frekwencji. Nie inaczej było i w 2014 r. Zabytkową kopalnię soli odwiedziła rekordowa liczba ponad 1,290 mln turystów. Jak podkreślają przedstawiciele placówki, jest ona najchętniej odwiedzanym tego typu obiektem na świecie.

- Pod względem frekwencji był to najlepszy rok w historii wielickich podziemi - podkreślił w rozmowie z PAP Kajetan d'Obyrn, prezes Kopalni Soli Wieliczka SA. W 2013 roku kopalnię odwiedziło prawie 1,210 mln osób. Wśród gości, którzy w ciągu minionych dwunastu miesięcy zwiedzili solne podziemia, ponad połowę stanowili obcokrajowcy. W sumie wielicką kopalnię obejrzeli obywatele blisko 200 krajów świata. Zobacz, jakie atuty sprawiły, że miejsce to zainteresowało tak wielką rzeszę osób.

PAP/WP/udm/if

2 / 7

Nowości w Wieliczce w 2014 roku

Obraz
© nightman1965 - Fotolia.com

Kajetan d'Obyrn przypomniał również, że w 2014 roku turyści otrzymali nową atrakcję w postaci *multimedialnej ekspozycji *w komorach Lill Górna i Kazanów. Udostępniane komory znajdują się na głębokości 125 metrów na końcu Trasy Turystycznej. Na prezentowaną w nich multimedialną ekspozycję składa się jedyna taka na świecie wielkoformatowa projekcja z elementami mappingu w komorze Kazanów, spektakl przy makiecie solnego kryształu, pierwsze w świecie podziemne kino 5D, gdzie będzie można zobaczyć film o historii powstania złóż soli w rejonie Wieliczki i sposobach jej wydobywania przez wieki, a także ponad 20 interaktywnych stanowisk. - Multimedialna ekspozycja zatytułowana "Sól życia" harmonijnie łączy dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze z teraźniejszością oraz nowoczesnymi formami przekazu informacji. Pozwala poznać sól w różnorodnych jej aspektach i zastosowaniach, ale także w pełni doświadczyć historii, tradycji i atmosfery tego miejsca - mówił podczas otwarcia komór prezes d'Obyrn.

3 / 7

Wieliczka dla dbających o zdrowie

Obraz
© wikipedia.org by R.Stachurski/KopalniaWieliczka, licencja CC BY-SA 4.0

Wieliczka to także miejsce popularne wśród osób cierpiących na choroby płuc. W 2014 r. kuracjusze otrzymali nowe lecznicze komory, Smok i Boczkowskiego, oraz znajdującą się na powierzchni tężnię solankową. W komnatach solnych ćwiczą i odpoczywają ludzie w różnym wieku. Lecznicze walory tego miejsca uznane zostały urzędowo w 1970 roku, gdy określono ją jako miejscowość o cechach uzdrowiskowych. Znajduje się tu Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy.

4 / 7

Wieliczka w Google Street View

Obraz
© Xseon / Shutterstock.com

Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce, która od 37 lat jest wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO, od września 2013 r. dostępna jest również poprzez Google Street View. To pierwsza podziemny obiekt w Europie, który został sfotografowany przez specjalistów z amerykańskiej firmy. Dzięki tej usłudze internauci na całym świecie mogą oglądać zdjęcia niemal całej turystycznej części kopalni. Dla wirtualnych zwiedzających dostępne są korytarze, ponad 20 komór usytuowanych na trzech poziomach, od 64 do 135 m pod ziemią, jeziora i kaplice z solnymi rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami, w tym perła kopalni - Kaplica Świętej Kingi.

5 / 7

Trasa Górnicza - Wieliczka dla ciekawskich

Obraz
© PAP/Jacek Bednarczyk

Od kilku lat w Wieliczce dostępny jest dodatkowy szlak zwiedzania - Trasa Górnicza. Biegnie ona historycznymi wyrobiskami ukazującymi sposoby eksploatacji soli przez kolejne stulecia. Wytyczono ją w jednym z najstarszych i wcześniej niedostępnych dla turystów rejonów kopalni. Obejmuje 21 zabytkowych wyrobisk, komór i chodników, które eksploatowano od XIV do XX wieku. Wędrówka trwa około 3 godzin i odbywa się w maksymalnie 20-osobowych grupach z przewodnikiem. Każdy z członków wyprawy otrzymuje górniczy ekwipunek, na który składają się: ochronny kombinezon, kask, pochłaniacz gazu filtrujący powietrze i lampa. Tak wyposażeni wędrowcy wyruszają XIV-wiecznym szybem Regis w głąb Ziemi. Zwiedzający otrzymują także szereg zadań do wykonania, dzięki którym mogą poznać specyfikę pracy solnego górnika, np. mierzenie poziomu metanu, sposoby pozyskiwania i transportu soli czy splatanie lin.

6 / 7

Geologiczna aktywność Ziemi - Wieliczka

Obraz
© Andrzej Nowakowski Skarb. Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia w Wieliczce to również niespotykana, wyjątkowa mapa geologicznej aktywności Ziemi z Karpatami w roli głównej. W ścianach wyrobisk odnaleźć można geologiczne świadectwa czasów sprzed milionów lat: solne kryształy, węgiel, koralowce czy wulkaniczny pył.

7 / 7

Wieliczka - jak to się zaczęło

Obraz
© posztos / Shutterstock.com

Historia kopalni w Wieliczcesięga IX wieku, kiedy to powstały tu pierwsze warzelnie soli czerpiące solankę ze źródeł. W XIII wieku odkryto tu potężne złoża soli kamiennej, którą wydobywano metodą głębinową. Od tamtej pory górnicy wyżłobili aż 9 poziomów, na których znajdziemy około 2 tys. komór i ponad 300 kilometrów podziemnych tras. Przez kilkaset lat stanowiła jedno z głównych źródeł dochodu państwa polskiego. Eksploatacja złóż sprawiła, że w Wieliczce rozrosło się prawdziwe podziemne miasto, w którym ruch turystyczny rozpoczął się już pod koniec XVIII wieku.

PAP/WP/udm/if

małopolskakopalnia soliwieliczka
Komentarze (0)