Trwa ładowanie...

Wieś Wielkanoc. Jedyne takie miejsce w Polsce

Jest na mapie naszego kraju miejsce, o którym mogłoby się rzec, że Wielkanoc trwa w nim przez cały rok. Mowa o niewielkiej, małopolskiej wsi o znamiennej nazwie Wielkanoc. Jest to jedyna miejscowość o takiej nazwie w Polsce i jedna z trzech na całym świecie. Z czego słynie małopolska Wielkanoc?

Wielkanoc to jedyna taka wieś w Polsce Wielkanoc to jedyna taka wieś w Polsce Źródło: Google Street View
d1ccggc
d1ccggc

Wieś, o której robi się głośno co roku w okolicach Świąt Wielkiej Nocy, znajduje się w Małopolsce, w gminie Gołcza, w powiecie miechowskim. Jest to miejscowość o długiej historii. Pierwsze wzmianki w źródłach historycznych o jej istnieniu pochodzą bowiem już z 1389 r. i są związane z istnieniem na jej terenie zboru luterańskiego.

To właśnie w nim ślub wziął Maurycy Beniowski, jeden z uczestników konfederacji barskiej, przyszły "król" Madagaskaru oraz autor jednego z najsłynniejszych pamiętników swoich czasów.

Wieś Wielkanoc słynie z kopii grobu Jezusa

Wielkanoc to dziś niewielka miejscowość, w której próżno szukać zabytków, wspaniałych budowli i atrakcji o typowo turystycznym charakterze. Jest to jednak spokojne, zaciszne i kameralne miejsce, w którym zwłaszcza wiosną czuć prawdziwie świąteczną atmosferę.

d1ccggc

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Grecja wciągnęła ich na całego. "Kochamy tu żyć"

Obecnie we wsi mieszka ok. 300 osób, panuje tam więc spokojna, rodzinna atmosfera. Mieszkańcy chętnie dzielą się z przyjezdnymi opowieściami o dziejach swojej miejscowości. Warto więc odwiedzić to miejsce chociażby po to, aby zobaczyć, jak na co dzień toczy się życie w Wielkanocy – jedynej miejscowości o takiej nazwie w naszym kraju.

Jeśli chodzi natomiast o zakwaterowanie w tych okolicach, warto szukać go w większych miejscowościach, w tym chociażby w Miechowie. Wielkanoc słynie ona z jeszcze jednej okołoświątecznej atrakcji, a mianowicie kopii Grobu Jezusa.

d1ccggc

Dzieje małopolskiej Wielkanocy na przestrzeni wieków

Wielkanoc w XVI w. była ważnym ośrodkiem reformacji na ziemiach polskich. Mieściły się tam zbory Luteranów i Kalwinów, a także drukarnia, ewangelicka szkoła oraz młyn. Większość z tych obiektów została zniszczona w czasie Potopu Szwedzkiego, lecz pamięć o nich przetrwała. Ocalałe z wojennej zawieruchy epitafia z wielkanocnego zboru można obecnie podziwiać w ewangelickim kościele św. Marcina w Krakowie.

Jedne z pierwszych wzmianek o istnieniu Wielkanocy na mapie Polski pojawiają się w dokumencie sądowym z 1382 r. Widnieje w nim informacja, że niejaki Janek ze Ściborzyc wraz z Wilczkiem z Wielkanocy mieli dopuścić się zuchwałej kradzieży krowy z pastwiska. Zdecydowanie najwięcej wieś Wielkanoc zawdzięcza jednak wspominanemu powyżej Maurycemu Beniowskiemu, którego postaci warto poświecić nieco więcej uwagi.

Maurycy Beniowski był jednym z najsłynniejszych Polaków, którego nazwisko było znane w niemal całej ówczesnej Europie. Bbył protestantem, który walczył z Rosjanami i zasłynął ze zdobycia zamku w Lanckoronie. Dokładnie 20 kwietnia 1768 r. w zborze luterańskim we wsi Wielkanoc poślubił Zuzannę Annę Hönsch, a zaraz potem wyruszył do udziału w konfederacji barskiej. Pojmany przez Rosjan i zesłany na Kamczatkę, uciekł z niewoli i powrócił do Europy.

d1ccggc

Długo nie zagrzał jednak tu miejsca, gdyż już wkrótce na zlecenie króla Francji wyruszył na podbój Madagaskaru, którego "wielkim królem" obwołali go miejscowi tubylcy. Jest to jeden z najsłynniejszych Polaków i niezwykle barwna postać, którego losy są nieodłącznie związane z niewielką małopolską wsią Wielkanoc.

Szczęśliwe źródełko we wsi Wielkanoc

Wielkanoc, mimo że nie posiada zabytków, słynie z jednej charakterystycznej atrakcji. Jest nią cudowne źródełko, którego wody podobno mają uzdrawiające właściwości.

d1ccggc

Wielu miejscowych wierzy, że obmycie się w nim przynosi także pomyślność w nauce – Wielkanoc warto więc odwiedzić nie tylko dla uczczenia najpiękniejszego wiosennego święta w roku, ale także przed zbliżającym się ważnym egzaminem. Od Wielkanocy do matury zostało już niewiele czasu!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ccggc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ccggc