Wieżowiec zawieszony na asteroidzie – tak będzie wyglądać przyszłość?
Jeżeli ten drapacz chmur kiedykolwiek powstanie, będzie gigantyczną atrakcją. Nie tylko jako najwyższy budynek na świecie, ale również jako pierwszy… zawieszony na asteroidzie orbitującej wokół Ziemi.
Zastanawiałeś się kiedyś, jak będą wyglądać miasta przyszłości? Nowa koncepcja nowojorskiego biura architektonicznego Clouds Architecture Office jest śmiałą odpowiedzią na twoje pytania. Projekt Analemma Tower zakłada wybudowanie wieżowca, o jakim ci się nie śniło.
Miałby on zostać zawieszony na planetoidzie, wcześniej sprowadzonej przez naukowców na orbitę okołoziemską. Konstrukcja zostałaby przymocowana do ciała niebieskiego za pomocą systemu niezwykle wytrzymałych lin, a użytkownicy „Analemma Tower” dostawaliby się na ziemię za pomocą spadochronów (autorzy koncepcji nie wspominają jednak o tym, jak wyglądałaby droga w przeciwnym kierunku).
Niebywały drapacz chmur miałby być podzielony na sekcje o odmiennej specyfice. Biura i przestrzenie dla biznesu znalazłyby się na najniższych kondygnacjach budynku. Nieco wyżej zaplanowano obszary poświęcone agrokulturze, na dwóch trzecich wysokości budynku wydzielono część apartamentową, zaś nad nią – przestrzenie sakralne. Jak tłumaczą architekci, koszty wynajmu lub zakupu powierzchni w Analemma Tower byłyby rekordowo wysokie ze względu na niebotyczne koszty budowy wieżowca. Oraz rozmaite profity wynikające z przebywania w jego wnętrzach, w postaci wydłużenia długości dnia nawet o 40 min czy po prostu oszałamiających widoków z okien.
Architekci uważają, że konstrukcja mogłaby powstać w Dubaju – szczególnie doświadczonym w zakresie realizacji projektów przekraczających granice wyobraźni. Wieżowiec miałby zmieniać lokalizację zgodnie z ruchem asteroidy wokół Ziemi, by po przemierzeniu tysięcy km, pod koniec każdej doby powrócić do pozycji wyjściowej. W koncepcji wymienia się osiem punktów „stacjonowania” niesamowitej budowli na obu półkulach, m.in. Nowy Jork, Hawanę i Panamę.
Konstrukcja byłaby zasilana dzięki wykorzystaniu kosmicznych paneli słonecznych, zamontowanych w ten sposób, by były stale wystawione na działanie promieni słonecznych. Jeśli chodzi o zaopatrzenie w wodę, w Analemma Tower miałby funkcjonować zamknięty obieg, oparty na filtrowaniu i oczyszczaniu zasobów.
W założeniu autorów koncepcji wieżowiec miałby być doskonałą odpowiedzią na ograniczenia wysokości budynków w miastach. Jak twierdzą konstruktorzy z Clouds Architecture Office, wykorzystywanie do celów mieszkalnych obiektów orbitujących wokół Ziemi w przyszłości wcale nie będzie niemożliwe. Naukowcy z NASA już główkują nad sposobami zapanowania nad trajektorią lotu asteroid i możliwościami przekierowania ich na orbitę okołoziemską.