Trwa ładowanie...

"Wiki Lubi Zabytki". Polska edycja największego konkursu fotograficznego na świecie

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie - chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

"Wiki Lubi Zabytki". Polska edycja największego konkursu fotograficznego na świecieŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Marian Naworski
dl095ce
dl095ce

Na tegoroczną, polską edycję konkursu Wiki Lubi Zabytki wpłynęło blisko 7 tysięcy zdjęć polskich zabytków. Serca jurorów podbiła fotografia niezwykłego miejsca, jakie znajduje się w Stawiszynie. To wnętrze nieczynnego już dziś kościoła ewangelickiego. Autorem zwycięskiej fotografii jest Marian Naworski. Jak sam mówi, od blisko 5 lat podróżuje po Polsce i stara pokazać się za pomocą zdjęć zapomniane miejsca:

"Interesującym przykładem dawnego kościoła ewangelickiego jest neogotycki kościół w Stawiszynie. Dobrze zachowane elementy wnętrza tj. ławy, organy czy chór oraz piękne sklepienie środkowej kopuły sprawia, że miejsce to jest magiczne. Jest to kolejny przykład dziedzictwa Kultury Europejskiej, o które należy zadbać by następne pokolenia mogły je podziwiać".

Marian Naworski jest również autorem fotografii, która zajęła w konkursie trzecie miejsce. To niezwykłe zdjęcie przedstawiające chłodnię kominową nieczynnej elektrowni. Drugie miejsce zajął Sławomir Milejski z fotografią przedstawiającą wiatrak typu koźlak w Dobrej Nadziei. Historia powstania tego zdjęcia jest wyjątkowa:

dl095ce

"Dużo jeżdżę, zwiedzam i robię zdjęć. Moją pasją jest fotografowanie obiektów architektury sakralnej drewnianej oraz właśnie wiatraków. Jest to takie połączenie umiłowania fotografowania z kolekcjonowaniem. Zazwyczaj na jesień wybieram się na wycieczki fotograficzne wg własnej mapy, w dany rejon w odległości do ~200 km od Wrocławia gdzie mieszkam.

Wiatrak w Dobrej Nadziei znalazł się na trasie jednej z takich moich wypraw i był to ostatni sfotografowany przeze mnie obiekt tego dnia – było późne popołudnie, słońce stało już nisko, a poza tym od zachodu nadciągała warstwa gęstszych chmur zwiastujących nadejście frontu atmosferycznego. Sam wiatrak znajduje się na terenie prywatnej posesji. Zajrzałem na podwórze i poprosiłem gospodarzy – przemiłych starszych ludzi – o zgodę na sfotografowanie obiektu. Udzielili mi jej, szybko wróciłem do auta po statyw.

Udało się wykorzystać ostatnie promienie słońca. Szczęśliwie dla mnie koźlak po ostatnim obrocie, z czasów kiedy był jeszcze użytkowany, pozostał zwrócony akurat na zachód. Tak więc trafiłem na fotogeniczną scenerię oświetlonej ciepłym poziomym światłem frontowej ściany wiatraka z zachowanymi jeszcze częściowo śmigłami na tle delikatnie pokrywających niebo cirrusów. Jedno z wykonanych wówczas ujęć szczególnie przypadło mi do gustu – zostało ono przeze mnie wywołane z pliku RAW i przy okazji konkursu Wiki Lubi Zabytki trafiło do zasobów WIkimedia Commons. Cieszy mnie, że zdjęcie to znalazło uznanie" - mówi Sławomir Milejski.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również zdjęcia przedstawiające pałac w Smolicach, płot obozu Auschwitz-Birkenau, panorama głównej hali Ec Szombierki i Twierdza Wisłoujście w Gdańsku.

dl095ce

Wiki Lubi Zabytki to polska edycja największego konkursu fotograficznego na świecie, wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa. Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć. W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę Wiki Lubi Zabytki, w 2012 wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła wtedy pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

Tegoroczna edycja konkursu odbywała się w dniach 1-30 września 2019. Przez cały miesiąc można było ładować zdjęcia na stronę Wikimedia Commons, która jest repozytorium wolnych mediów Wikipedii i największym zbiorem wolnych plików multimedialnych w sieci. Szczególnie cenne są zdjęcia zabytków mniej znanych, których zdjęć w internecie jest niewiele lub które nie są wystarczające jakościowo. Dzięki temu wspólnie budujemy największy zbiór fotografii prezentujący polskie dziedzictwo materialne.

dl095ce

Wszystkie zdjęcia są na wolnych licencjach i mogą zarówno ilustrować artykuły we wszystkich wersjach językowych Wikipedii, jak i posłużyć w celach edukacyjnych czy promocyjnych. Organizatorem konkursu była Wikimedia Polska.

Wyniki

I miejsce

Nieczynny kościół ewangelicki w Stawiszynie. Autor: Marian Naworski, CC BY-SA 4.0

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

II miejsce
Wiatrak koźlak w Dobrej Nadziei. Autor: Sławomir Milejski, CC BY-SA 4.0

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

III miejsce
Chłodnia kominowa w Nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Autor: Marian Naworski, CC BY-SA 4.0

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

IV miejsce
Pałac w Smolicach. Autor: Sławomir Milejski, CC BY-SA 4.0

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

V miejsce
Brzezinka. Auschwitz-Birkenau. Autor: Jacek7770, CC BY-SA 4.0

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

VI miejsce
Panorama głównej hali Ec Szombierki. Autor: Marian Naworski, CC BY-SA

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

VII miejsce
Ec Szombierki, widok na szyb nawęglania. Autor: Marian Naworski

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

VIII miejsce
Twierdza Wisłoujście. Gdańsk. Autor: Jakub Strzelczyk, CC BY-SA 4.0

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

IX miejsce
Altana na Plantach Krakowskich. Autor: Aneta Pawska, CC BY-SA 4.0

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

X miejsce
Nowy cmentarz żydowski w Łodzi. Autor: Tomasz Jurek, CC BY-SA 4.0

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Złowieszcze zdjęcie. NASA opublikowała je po 5 latach

dl095ce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl095ce

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj