Trwa ładowanie...

Willa Alzheimera. Psychiatra ostatnie trzy lata życia spędził we Wrocławiu

Alzheimer. Dziś kojarzy nam się z chorobą otępienną. Jako pierwszy opisał ją i zdiagnozował niemiecki psychiatra, od którego nazwiska schorzenie to wzięło swoją nazwę. Naukowiec ten ostatnie trzy lata swojego życia spędził we Wrocławiu. Wiemy, gdzie mieszkał.

Willa Alzheimera. Psychiatra ostatnie trzy lata życia spędził we WrocławiuŹródło: Instagram.com
d1ewjlu
d1ewjlu

Wydział Medyczny Uniwersytetu Wrocławskiego zyskał na początku XX w. nowoczesny obiekt medyczny ze specjalistycznymi oddziałami. Jednym z nich była klinika psychiatryczna i chorób nerwowych, której kierowanie oddano w ręce niemieckiego profesa psychiatrii (Königlich Psychiatrischen und Nervenklinik). Alois Alzheimer przybył więc do Wrocławia w 1912 r. i zamieszkał w tzw. willi dyrektora na terenie kompleksu medycznego. Dodatkowo objął funkcję kierownika Katedry Psychiatrii UW.

W klinice, mieszczącej się obecnie na ul. Bujwida, na pacjentów czekało 84 łóżek. Budynek zaś składał się z trzech części: głównego gmachu oraz dwóch skrzydeł, w których odpowiednio zaprojektowano oddział męski i żeński. Na działce znajdowała się również niewielka kostnica oraz budynek gospodarczy. Dyrektor kliniki mieszkał w południowo-wschodnim krańcu kompleksu pod numerem 42 i miał do dyspozycji willę, w której mieszkał trzy kolejne lata. W 1915 r. gwałtownie podupadł na zdrowiu. Cierpiał na dolegliwości związane z sercem, duszności i niewydolność nerek. Zmarł w wieku 51 lat. Pochowany został na Cmentarzu Głównym we Frankfurcie nad Menem, u boku żony.

Wracając do historii budynku, w którym mieszkał ten wyjątkowej klasy specjalista, to w czasach II wojny światowej na terenie dawnego ogrodu umieszczono schron przeciwlotniczy. Potem przez wiele lat w budynku willi znajdował się żłobek, a obecnie mieści się w nim hospicjum dla dzieci im. Jana Pawła II "Dom Nadziei", które wspiera m.in. Otylia Jędrzejczak.

W 2017 r. złożono wniosek o wpisanie budynku do oficjalnego rejestru zabytków jako obiektu o dużej wartości historycznej. Wciąż nie podjęto decyzji w tej sprawie.

d1ewjlu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Różnice pomiędzy napędem na dwa i na cztery koła - test na Autodromie Poznań

d1ewjlu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ewjlu