Trwa ładowanie...
23-03-2011 12:05

Wisła. Adam Małysz stąd pochodzi. Atrakcje

Wisła położona u stóp Baraniej Góry i otoczona zalesionymi, łagodnymi zboczami Wisła jest miejscem magicznym. To tu biją źródła Czarnej i Białej Wisełki, od których zaczyna bieg królowa polskich rzek, i stąd pochodzi król polskich skoczków, Adam Małysz. Przedstawiamy jej najciekawsze atrakcje.

Wisła. Adam Małysz stąd pochodzi. AtrakcjeŹródło: PAP
dpcw1s4
dpcw1s4

Położona u stóp Baraniej Góry i otoczona zalesionymi, łagodnymi zboczami Wisła jest miejscem magicznym. To tu biją źródła Czarnej i Białej Wisełki, od których zaczyna bieg królowa polskich rzek, i stąd pochodzi król polskich skoczków Adam Małysz. Przedstawiamy jej najciekawsze atrakcje.

Galeria "Sportowe Trofea Adama Małysza"
Można tu podziwiać puchary, kryształowe kule, pamiątki oraz kolekcję sprzętu narciarskiego polskiego skoczka (ul. 1 Maja 48a).

Wisła Malinka
Skocznia narciarska, na której swoją karierę rozpoczynał Adam Małysz, została ponownie otwarta po remoncie 27 września 2008 roku. Obiekt jest symbolem podziękowania dla Adama Małysza. Aby uhonorować jego zasługi dla miasta i Polski postanowiono nadać skoczni jego imię. W przyszłym roku zostanie rozegrany na niej jeden z konkursów Pucharu Świata w Skokach Narciarskich.

Figura Adama Małysza z białej czekolady
Członkowie Stowarzyszenia Cukierników RP w 2001 roku z bloku z białej czekolady o wadze 330 kg wykonali figurkę Adama Małysza. W 2007 roku "pomnik" przeszedł gruntowną renowację, w trakcie której uzupełniono go również o czwartą kryształową kulę Mistrza (holl Domu Zdrojowego, ul. Hoffa 3).

dpcw1s4

Muzeum Narciarstwa
Kolekcja liczy ponad 80 eksponatów, m.in. narty Adama Małysza, na których zdobył Mistrzostwo Polski oraz narty z końca XIX wieku i z lat 30-tych XX wieku ("Zimowit", ul. Wodna 3).

Szlaki turystyczne
Wisła posiada 150 km szlaków turystycznych. Miasto stanowi idealną bazę wypadową na Czantorię, Stożek, Trzy Kopce Wiślańskie oraz na Baranią Górę (dowiedz się więcej o szlakach turystycznych Wisły: www.wisla.pl).

Ze szczytu *Baraniej Góry *(1220 m n.p.m.) można podziwiać piękno krajobrazu Beskidu Śląskiego. Przy dobrej widoczności można z niej zobaczyć Tatry. Wysokość wieży: 15,25 m. Może na niej przebywać jednorazowo 20 osób. Godnymi obejrzenia są kaskady Rodła oraz wodospady na progach Białej Wisełki, znajdujące się przy niebieskim szlaku.

Ondraszkowa Izba Typowa - beskidzka karczma stojąca przy głównym deptaku spacerowym Wisły, dokładnie w tym samym miejscu, w którym niegdyś znajdowała się karczma o nazwie Willa Nelcia. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 6 marca 1919 roku w willi obradowała międzynarodowa Komisja Koalicyjna w sprawie granicy państwowej między Czechami a Polską. Komisja ta zadecydowała o przynależności Wisły do odrodzonego państwa polskiego. Jest to więc także ważne miejsce na historycznej mapie Polski. Ważyły się tu losy naszego państwa, o czym warto pamiętać będąc tu w gościnie. Główną jednak atrakcją karczmy jest kuchnia, która serwuje potrawy regionalne, z dziczyzny oraz tradycyjne potrawy kuchni polskiej. Ciekawy wystrój wnętrza oraz niepowtarzalna atmosfera wyróżnia to miejsce spośród innych tego typu obiektów.

dpcw1s4

Ondraszkowa Izba Wisła
ul. 1 Maja 56
(33) 857 91 78
www.ondraszkowaizba.wisla.pl info@ondraszkowaizba.eu
Dojazd samochodem Drogą nr 941 Ustroń–Wisła

**Okolica**

Istebna (13 km). Warto zobaczyć kościół Dobrego Pasterza z 1793 roku oraz kurną chatę rodziny Kawuloków z 1863 roku (2 km od centrum). W Istebnej Jasnowicach znajduje się samochodowe przejście graniczne z Chechami.

Koniaków (20 km). Centrum rękodzieła koronkarskiego. Atrakcją turystyczną są regionalne izby koronkarstwa rodziny Gwarków i Kamieniarzów, w których można zobaczyć ręcznie wyrabiane czepce i serwety.

dpcw1s4

Cieszyn. Jedno z najciekawszych miast w Polsce z zachowanym układem urbanistycznym; rotunda św. Mikołaja; kościół św. Marii Magdaleny z XIII wieku; muzeum.

Puńców. Gotycki kościół ze sklepieniem palmowym z 1518 roku, z późniejszymi zmianami.

Skoczów. Miasto znane z wyrobu kapeluszy; w Skoczowie urodził się pod koniec XVI wieku niedawno kanonizowany przez Jana Pawła II Jan Sarkander, który zginął śmiercią męczeńską z rąk czeskich protestantów – muzeum świętego i Szlak Sarkandroski.

dpcw1s4

Ustroń. Kościół 1783 roku; kilka zabytkowych budynków.


**Dojazd do Wisły**

Pociągiem:
- dworzec kolejowy: tel. 033/489 30 32, 19436 - ogólnokrajowa informacja kolejowa
Samochodem:
- drogą nr 81 od strony Ustronia (z Katowic)
- drogą nr 942 od strony Szczyrku (z Bielska-Białej)
- drogą nr 941 od strony Kubalonki ( z Istebnej)

Centrum Informacji Turystycznej
Pl.B.Hoffa 3, budynek domu Zdrojowego
tel. 33/855 34 56

sc/if/pw

dpcw1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpcw1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj