Trwa ładowanie...

Wizyta Bidena. Air Force One wyląduje na Lotnisku Chopina

Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem wyląduje w piątek 25 marca na warszawskim Lotnisku Chopina. Przylot amerykańskiej głowy państwa może w minimalnym stopniu wpłynąć na obsługę planowych rejsów. Należy liczyć się z utrudnieniami w dojeździe do stołecznego lotniska.

Joe Biden w Belgii Joe Biden w Belgii Źródło: EPA, PAP, fot: Julien Warnard
d3f0ng8
d3f0ng8

Joe Biden przybędzie do Polski z brukselskiego nadzwyczajnego spotkania szefów państw i rządów Paktu Północnoatlantyckiego w związku inwazją Rosji na Ukrainę. Najpierw przyleci do Rzeszowa, gdzie powita go prezydent Andrzej Duda, a popołudniu uda się do Warszawy.

Utrudnienia w dojeździe na Lotnisko Chopina

- Podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena, który w piątek ma przylecieć do Warszawy, starty i lądowania samolotów oraz odprawy podróżnych będą się odbywać zgodnie z rozkładem lotów. Przylot i odlot Air Force One może w minimalnym stopniu wpłynąć na obsługę planowych rejsów - powiedziała w rozmowie z PAP Anna Dermont, p.o. rzecznika prasowego Lotniska Chopina.

Przyznała jednak, że trzeba liczyć się z utrudnieniami w dojeździe do lotniska, dlatego osoby, które mają tego dnia lot, powinny zaplanować podróż z dłuższym niż zazwyczaj marginesem czasowym. Od piątkowego popołudnia zamknięta będzie m.in. ul. Żwirki i Wigury.

Joe Biden przyleci na pokładzie Air Force One Getty Images
Joe Biden przyleci na pokładzie Air Force One Źródło: Getty Images, fot: Chicago Tribune
d3f0ng8

Air Force One to symbol

Joe Biden przyleci do polski na pokładzie Air Force One, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli prezydentury. Na samolocie widnieją: napis "United States of America", flaga amerykańska oraz pieczęć prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Technicznie rzecz biorąc, "Air Force One" oznacza każdy samolot Sił Powietrznych przewożący prezydenta, ale standardem jest używanie tego terminu w odniesieniu do konkretnych samolotów, które są przystosowane do transportu głównodowodzącego Sił Zbrojnych USA. Jak tłumaczy PAP, obecnie nazwa ta odnosi się do jednego z dwóch samolotów serii Boeing 747-200B o wysokim stopniu przystosowania, które noszą kody ogonowe 28000 i 29000. Oznaczenie Sił Powietrznych dla tych samolotów to VC-25A.

Samoloty prezydenckie oferują głowie państwa i jego ekipie ponad 370 m kw. powierzchni na trzech poziomach. Na pokładzie maszyny znajdują się m.in. apartament prezydencki, dwie kuchnie (mogące wyżywić sto osób) i gabinet medyczny, który w razie potrzeby może zamienić się w salę operacyjną

Źródło: Whitehouse.gov
Air Force One

Air Force One ma możliwość tankowania w powietrzu, co oznacza nieograniczony zasięg tej maszyny. Elektronika pokładowa jest zabezpieczona przed impulsem elektromagnetycznym. Samolot jest także wyposażony w zaawansowany sprzęt do bezpiecznej łączności, dlatego może pełnić funkcję mobilnego centrum dowodzenia w razie ataku na Stany Zjednoczone.

d3f0ng8
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jedziemy na wakacje. Słoneczna Kreta

d3f0ng8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3f0ng8