Trwa ładowanie...

Wraki pełne skarbów na dnie Morza Egejskiego. "Jedno z najważniejszych odkryć stulecia"

Trzy wraki starożytnych statków przewożących ceramikę i dwa z późniejszego okresu znalazł w głębinach Mroza Egejskiego grecko-amerykański zespół archeologów.

Share
Wraki pełne skarbów na dnie Morza Egejskiego. "Jedno z najważniejszych odkryć stulecia"
Źródło: twitter.com, fot: greckie Ministerstwo Kultury
d18cf4b

Odkrycia dokonano w okolicach wyspy Furni. Do najciekawszych znalezisk należy licząca 1900 lat lampa autorskiego projektu. Jeden ze statków nosił też ślady grabieży, której prawdopodobnie dokonali szabrownicy poszukujący antycznych skarbów - podaje "Fox News".

Nasza ekscytacja jest trudna do opisania, to było niewiarygodne. Wiemy, że natrafiliśmy na coś, co zmieni treść podręczników do historii - mówi jeden z archeologów dr Peter Campbell.

*Starsze wraki datuje się na IV i II w. p. n. e. oraz V-VI n.e. * Znaleziono na nich między innymi amfory i lampy podpisane imionami korynckich artystów Octaviusa i Luciusa. Z dużym prawdopodobieństwem byli to dawni niewolnicy, którzy po wyzwoleniu postanowili zająć się tworzeniem ceramiki. Jak poinformował lider zespołu George Koutsouflakis, szczątki nowszych statków handlowych pochodzą z XVIII lub XIX w.

Nazwałbym to odkrycie archeologiczne jednym z najważniejszych w tym stuleciu. Wiemy, że poznamy dzięki niemu drogę morską łączącą starożytne państwa basenu Morza Śródziemnego - dodaje Campbell.

d18cf4b

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Najstarszy wrak na dnie jeziora Erie

d18cf4b

Podziel się opinią

Share
d18cf4b
d18cf4b