Trwa ładowanie...

Wrócił z Afryki. Jest wcześniej niż rok temu

Mazurski Park Krajobrazowy poinformował, że we wtorek 27 lutego br. do Krutyni przyleciał pierwszy bocian. "Zjawił się niemal 24 godziny wcześniej niż w ubiegłym roku" - napisano na Facebooku.

Bociany wracają do PolskiBociany wracają do PolskiŹródło: Pixabay
d1ttpms
d1ttpms

W tym roku wiosenna aura zawitała w Polsce wcześniej niż zwykle. Wskazują na to nie tylko wysokie temperatury, ale także przylatujące do Polski bociany, które można zobaczyć już od ponad tygodnia. Mazurski Park Krajobrazowy poinformował we wtorek, że także do Krutyni przyleciał bocian - pionier. To ten sam, który rok i dwa lata wcześniej jako pierwszy zjawiał się w tej mazurskiej wsi. Zawsze przylatywał jednak trochę później.

Wrócił do Polski z Afryki

Ponieważ wczesny przylot tego bociana wzbudził w ubiegłym roku wiele dyskusji, pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego założyli mu nowoczesny, ładowany baterią słoneczną nadajnik GPS.

Dzięki temu na bieżąco można było monitorować wędrówkę ptaka. Kilka dni temu park poinformował w mediach społecznościowych, że bocian z nadajnikiem przeleciał przez Cieśninę Bosfor i odpoczywał w okolicach bułgarskiego miasta Burgas.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warunki w Tatrach. "Bardziej to przypomina wiosnę niż zimę"

d1ttpms

Bociany na Mazurach

Jest to ptak, który w 2018 roku jako pisklę został z Kętrzyna przywieziony do ośrodka rehabilitacji bocianów przy Mazurskim Parku Krajobrazowym. Tam został odchowany, zaobrączkowany i wypuszczony na wolność. W ubiegłym roku, gdy szybkość jego przylotu na Mazury wzbudziła dyskusje, bocian ponownie został odłowiony i założono mu nadajnik GPS. Nadawany z niego sygnał wykazał, że bocian z Krutyni wcale nie zimował w Europie - odpoczywał w Egipcie, a kilka tygodni spędził w Izraelu.

Poza krutyńskim boćkiem na Mazurach dwa bociany były widziane w ostatnich dniach w okolicach Mikołajek. Większa liczba bocianów przyleci na Mazury najprawdopodobniej za dwa-trzy tygodnie. Są już za to żurawie, których klangor słychać rano na łąkach. Ptaki te można bez trudu zauważyć też na polach, gdzie żerują na oziminach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ttpms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ttpms

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj