MiastaWrocław - fascynująca Wenecja Północy

Wrocław - fascynująca Wenecja Północy

Wrocław - fascynująca Wenecja Północy
Źródło zdjęć: © © pablo777- Fotolia.com

Wrocław ze względu na liczbę mostów nazywany Wenecją Północy, przyciąga rokrocznie tysiące turystów, oferując im nie tylko zwiedzanie zabytków, ale również udział w imprezach kulturalnych i rozrywkowych. W ostatnich latach Wrocław zyskał opinię miasta idealnego dla rowerzystów. To tutaj powstał pierwszy system rowerów miejskich, a infrastruktura rowerowa rozwija się szczególnie szybko. Wrocław jest jednym z najciekawszych miast w Polsce i jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów. Do dnia dzisiejszego skrywa wiele tajemnic i zagadek, które z pewnością długo będą rozbudzać wyobraźnię odwiedzających go osób.

Wrocław ze względu na liczbę mostów nazywany Wenecją Północy, przyciąga rokrocznie ponad milion turystów, oferując im nie tylko zwiedzanie zabytków, ale również udział w imprezach kulturalnych i rozrywkowych. W ostatnich latach *Wrocław *zyskał opinię miasta idealnego dla rowerzystów. To tutaj powstał pierwszy system rowerów miejskich, a infrastruktura rowerowa rozwija się szczególnie szybko. Stolica Dolnego Śląska jest jednym z najciekawszych miast w Polsce i jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów. Do dnia dzisiejszego skrywa wiele tajemnic i zagadek, które z pewnością długo będą rozbudzać wyobraźnię odwiedzających go osób. Poznaj jego największe atrakcje!

Eliza Czyżewska, Jakub Wolski/pw/at

[

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 7

Wrocław, Fontanna Multimedialna

Obraz
© © Grzegorz Polak - Fotolia.com

To największa fontanna w Polsce *i jedna z najbardziej spektakularnych w Europie. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce w 2009 roku przy okazji 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Już od pierwszego dnia wzbudzała ogromne zainteresowanie turystów z kraju i zagranicy. Fontanna wpisana jest w założenie parku Szczytnickiego, mieści się przy historycznym kompleksie *Hali Stulecia. Zajmuje powierzchnię blisko 1 ha, a na jej dnie umieszczono aż 800 punktów świetlnych oraz 300 dysz wodnych. Widowisko wody i ognia wzbogacają obrazy rzucane przez projektor na ekran wodny, a także światła laserów i dźwięki muzyki. Wodne show zsynchronizowane jest z muzyką, co daje niesamowite wrażenie artystyczne. W okresie zimowym niecka fontanny służy jako największe w mieście otwarte lodowisko.

2 / 7

Wrocław, Ogród Zoologiczny

Obraz
© © mariusz szczygieł - Fotolia.com

To najstarszy i największy pod względem liczby wystawianych zwierząt ogród zoologiczny w Polsce. Wrocławskie ZOO powstało w 1865 roku i rozciąga się na powierzchni 30 ha. W 2010 roku we przebywało tu blisko 4150 zwierząt kręgowych. Łączna liczba gatunków (wraz z bezkręgowcami) to aż 876! W skład budowlanej infrastruktury wchodzi kilka wartościowych obiektów reprezentujących XIX-wieczny historyzm i eklektyzm. Jedno z wejść to drewniana brama w stylu japońskim, powstała w 1912 roku. Kolejne budynki to m.in.: Baszta Niedźwiedzi – wybudowana w 1863–64 roku (pierwotnie prezentowano tu niedźwiedzie, później, w latach 70. i 80. XX w., były to dziki i wilki, zaś na początku XXI w. ich miejsce zajęły sowy), Dom Dużych Drapieżców z lat 1874–75 oraz Domek Nutrii z ok. 1890 roku – jeden z nielicznych przedwojennych budynków drewnianych na terenie ZOO. Do 2006 roku dyrektorem ogrodu był Antoni Gucwiński, który kierował nim wraz ze swoją żoną Hanną. Popularności przysparzał Ogrodowi prowadzony stale od 1971 roku
program telewizji państwowej "Z kamerą wśród zwierząt".

3 / 7

Wrocław, Hala Stulecia

Obraz
© © Grzegorz Polak - Fotolia.com

Wzniesiona w latach 1911–13 Hala Stulecia to unikatowy obiekt, w którym historia w pełni współgra ze współczesnością. Zaprojektowana przez wybitnego miejskiego architekta Maksa Berga, została uznana za jedno z największych ekspresjonistycznych dzieł architektury XX w. W założeniu projektanta miała służyć mieszkańcom Wrocławia i gościom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska – i tak jest do dziś. Powstanie Hali związane było z setną rocznicą wydania we Wrocławiu przez Fryderyka Wilhelma III odezwy_ Do mojego ludu _ z 17 III 1813 roku, wzywającej do powszechnego oporu przeciwko Napoleonowi. Z tej okazji zaplanowano wielką Wystawę Stulecia. Miasto wygospodarowało na ten cel tereny położone na skraju parku Szczytnickiego (na miejscu czynnego do 1907 roku toru wyścigów konnych), w pobliżu założonego ok. 40 lat wcześniej i cieszącego się rosnącą popularnością Ogrodu Zoologicznego.

4 / 7

Wrocław, Ostrów Tumski

Obraz
© © whitelook - Fotolia.com

Ostrów Tumski to z pewnością jeden z największych zabytków Wrocławia. Ta najstarsza zabytkowa dzielnica miasta powstała nieopodal ujścia Oławy do Odry. Pierwsi osadnicy pojawili się na tych terenach ok. X wieku. Najważniejszą budowlą dla ówczesnych mieszkańców był fortyfikowany i otoczony fosą kościółek św. Marcina, pełniący funkcję kaplicy książęcej. Rzeka była tu podstawową drogą komunikacyjną. Około 1163 roku osada znalazła się pod panowaniem Bolesława Wysokiego i stała się jego nową siedzibą. Kilka lat później rozpoczęto przekształcanie drewnianych umocnień grodu w mury obronne. W tym czasie powstała tam romańska rezydencja, w skład której wchodziły dom biskupi, pałac, kaplica oraz opactwo. Na przełomie XIII i XIV w. dokonano kolejnej rozbudowy Ostrowa Tumskiego, a w 1315 roku znalazł się on w rękach władz kościelnych. Ponieważ zamek nie stanowił cennej budowli dla biskupów, dlatego też na początku XVI w. wydano rozkaz zburzenia go. Podczas II wojny światowej Ostrów Tumski został poważnie
zniszczony. W najlepszym stanie zachował się kościół Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. Niektóre budowle odrestaurowano dopiero pod koniec lat 70. XX w. Dziś Ostrów Tumski jest nadal odbudowywany. Modernizacja ma sprawić, że to miejsce odzyska dawny blask. Na szczęście, dzięki heroicznym działaniom mieszańców Wrocławia powódź tysiąclecia nie dotarła do tego zabytkowego miejsca.

5 / 7

Wrocław, Rynek

Obraz
© © neirfy - Fotolia.com

Jest to jeden z największych rynków staromiejskich Europy, dodatkowo - z największym ratuszem w Polsce. Plac otaczają budynki z różnych epok historycznych. Centralną jego część zajmuje blok śródrynkowy, składający się z *Starego Ratusza, Nowego Ratusza *oraz licznych kamienic. Powstał już za czasów Henryka Brodatego, w latach 1214-32. Z biegiem czasu wokół placu pojawiły się liczne kamienice. W XIX w. poprowadzono linie tramwaju, najpierw konnego, a później także elektrycznego. Tramwaje kursowały przez rynek do połowy lat 70. zeszłego stulecia, gdy przeniesiono je na Trasę W-Z. Przy rynku znajduje się obecnie 60 numerowanych posesji. Każda działka posiada swoją historyczną nazwę, zwykle związaną z atrybutem mieszczącym się niegdyś na elewacji lub z losami danego miejsca (np. kamienice Pod Gryfami, Pod Błękitnym Słońcem, Stary Ratusz). Rynek stanowił jedno z niewielu miejsc na terenie miasta, w których dozwolony był handel detaliczny.

6 / 7

Wrocław, Stary Ratusz

Obraz
© © VRD - Fotolia.com

Ten późnogotycki budynek to jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, należący tym samym do głównych zabytków architektonicznych Wrocławia. Znajduje się w południowo-wschodnim narożu bloku śródrynkowego. Powstawał w kilku etapach na przestrzeni ok. 250 lat. Obecny kształt obiekt zawdzięcza restauracjom przeprowadzanym od XIX do XXI w. Co ciekawe, ratusz nie był pierwszym budynkiem na rynku (miano to przysługuje bowiem Domowi Kupców). Najstarsza część ratusza powstała przed 1299 rokiem, kiedy to wypłacono wynagrodzenie budowniczym Martinusowi i Albericusowi oraz zanotowano wpłatę za jednorazowe wynajęcie budynku sukiennikom. Na początku XV w. władzę w ratuszu dwukrotnie przejęto siłą: 13 IX 1406 roku napadli nań patrycjusze, zaś 18 VII 1418 roku obiekt został zajęty przez plebejuszy, który ścięli burmistrza oraz pięciu ławników. Obecnie mieści się tu oddział wrocławskiego Muzeum Miejskiego - Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Ponadto odbywają się w nim różnego rodzaju uroczystości i
przyjmowani są odwiedzający Wrocław goście.

7 / 7

Wrocław, Uniwersytet Wrocławski

Obraz
© © Grzegorz Polak - Fotolia.com

*Uniwersytet Wrocławski *to jedna z najstarszych uczelni Europy Środkowej, założona w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 VIII 1945 roku przekształcona w polską szkołę wyższą. Powstanie uniwersytetu Wrocław zawdzięcza jezuitom i cesarzowi austriackiemu Leopoldowi I, który 1 X 1702 roku podpisał przywilej fundacyjny, znany jako_ Aurea bulla fundationis Universitatis Wratislaviensis _. Dwuwydziałowa uczelnia - z fakultetami teologii katolickiej i filozofii - inaugurowała działalność w dniu cesarskich imienin 15 XI 1702 roku. Dziś w nazwie *Uniwersytetu Wrocławskiego *nie ma cesarskiego imienia, ale za to nosi je uniwersytecka aula - arcydzieło świeckiego baroku, gdzie odbywają się najważniejsze dla środowiska akademickiego uroczystości.

Eliza Czyżewska, Jakub Wolski/pw/at

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/wroclaw-przewodnik-celownik-wydanie-1-eliza-czyzewska-jakub-wolski,bewro1.htm )

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)